Všeobecné informace
Cílem nařízení Rady (EU) 2020/1783 o spolupráci soudů členských států při dokazování v občanských a obchodních věcech (dokazování) (přepracované znění) je zlepšit, zjednodušit a urychlit spolupráci mezi soudy členských států při dokazování. Nařízení nahradilo nařízení Rady (ES) č. 1206/2001 od 1. července 2022.
Decentralizovaný informační systém jako povinný komunikační prostředek, který se má používat pro předávání a přijímání žádostí, formulářů a jiných sdělení, se začal používat od 1. května 2025 (první den měsíce následujícího po uplynutí tří let ode dne vstupu prováděcího aktu uvedeného v článku 25 v platnost (další podrobnosti viz článek 35 nařízení (EU) 2020/1783)).
Další informace:
- stav zavádění decentralizovaného informačního systému v členských státech je k nahlédnutí zde,
- uživatelské příručky referenčního implementačního softwaru vyvinutého Evropskou komisí jsou k dispozici zde.
Pokud předání prostřednictvím decentralizovaného informačního systému není možné v důsledku narušení tohoto systému nebo vzhledem k povaze daných důkazů nebo v důsledku mimořádných okolností, provede se předání co nejrychlejším a jiným nejvhodnějším způsobem s ohledem na nutnost zajistit spolehlivost a bezpečnost. Dojde-li k narušení decentralizovaného informačního systému, na portálu evropské e-justice najdete uživatelsky vstřícný nástroj k vyplňování formulářů.
Toto nařízení se použije ve všech členských státech Evropské unie s výjimkou Dánska. Mezi Dánskem a ostatními členskými státy platí Haagská úmluva o provádění důkazů v cizině ve věcech občanských a obchodních z roku 1970.
Nařízení stanoví tři způsoby dokazování mezi členskými státy: dokazování prostřednictvím dožádaného soudu, přímé dokazování dožadujícím soudem a dokazování diplomatickými zástupci nebo konzulárními úředníky.
Dožadujícím soudem je soud nebo jiný příslušný orgán, je-li oznámen příslušným členským státem, u něhož je řízení zahájeno nebo se zahájení řízení zamýšlí. Dožádaný soud je soud jiného členského státu, který je příslušný provést dokazování. Ústřední orgán je odpovědný za předávání informací soudům a hledání řešení veškerých obtíží, které mohou vzniknout v souvislosti se žádostí o dokazování.
Nařízení stanoví čtrnáct formulářů.
Další informace viz:
- praktická příručka k uplatňování nařízení o dokazování je k dispozici pod tímto odkazem: publikace EJS,
- informace o právních předpisech členských států týkajících se dokazování; a dokazování prostřednictvím videokonference.
Na portálu evropské e-justice najdete informace o uplatňování nařízení.
Chcete-li získat podrobné informace týkající se některé země, zvolte si její vlaječku.
Související odkazy
Praktická příručka k uplatňování nařízení o dokazování je k dispozici pod tímto odkazem: publikace EJS.
Informace o právních předpisech členských států týkajících se dokazování a dokazování prostřednictvím videokonference
ARCHIVOVANÁ oznámení členských států podle nařízení Rady (ES) č. 1206/2001
Haagská úmluva ze dne 18. března 1970 o provádění důkazů v cizině ve věcech občanských a obchodních