Judicial auctions

A judicial auction is a proceeding through which a public auction of the debtor's assets is arranged with the purpose of raising the sum of money needed to satisfy a creditor’s claim. The auction may be arranged by a judge, or his or her delegate, or a competent authority, or other public or private entities (authorized according to the legislation of individual countries.

Definition

A judicial auction is normally preceded by a seizure, this is the act through which the creditor or the competent authority identifies and secures the assets suitable to satisfy the claim. Immovable and movable property can be seized, as well as credits which the debtor holds vis-à-vis a third party. In the case of credits, however, the enforcement proceedings do not terminate with the sale but with the allocation of the debtor’s credit to his or her creditor.

There are different types of judicial auctions in the EU countries, whose national law provide for the relevant legal framework. In some EU countries a judicial auction can be held on line, thus avoiding participants appearing personally before the judge or in the Court or in other public or private entities.

A judicial auction – which is usually directed by a judge, who can assign the sales operation to a third party (an independent professional or a company specifically authorised to perform this task) but can also be entirely managed by other subjects (e.g. bailiff, or other enforcement authority) – is normally preceded by appropriate advertisements.

The national pages will start having data added shortly. If the flag on the right of this page for the relevant country is greyed out then the information has not yet been added.

Glossary of terms related to judicial auctions

  1. Award – the asset for sale is awarded to the person who has offered the highest price at the end of the judicial auction.
  2. Basic price – value of the debtor’s seized properties (real estate or personal property) that have been foreclosed by the creditor or the competent authority.
  3. Bid in competition with other people/companies – competitive bidding for an asset at a judicial auction.
  4. Counter bid – a new bid for an item made by a person/company in a judicial auction, at a higher price – to attempt to secure the purchase.
  5. Deposit – to attend a judicial auction, a person must pay a deposit before the auction starts. The person will get the deposit back at the end of the auction, if they do not buy the asset for sale.
  6. Expert who estimates the value of seized assets – expert (in the relevant market) usually used to estimate the value of assets. The expert must give the asset’s fair market value, taking into account the general situation on that market and the condition it is in.
  7. Person or company in charge of the sales operation – person or company responsible for giving information to people interested in buying the asset, advertising the sale of it, carrying out the bidding procedure during the auction, etc.
  8. Possibility of previewing the asset for sale – chance for potential buyers to see the item in question, and the condition it is in (sometimes via photos, other times in person).
  9. Sale advertisement – to sell a seized asset at a judicial auction, the judge or their delegate or the competent authority must advertise the sale (how and when the asset will be sold). Judicial auctions are usually advertised on the internet, but also often in newspapers.
  10. Seized asset – debtor’s property (real estate or personal property) that is foreclosed by a creditor or the competent authority if the debtor does not voluntarily pay their debt. To foreclose an asset, the creditor or the competent authority must send the debtor a seizure order. This is an act in which the creditor or the competent authority identifies the asset that can be used to pay the debt.
  11. Transfer – the act transferring ownership of the sale asset from the debtor to the buyer.

List of the EU countries in which the on-line judicial auction is already in place

  1. Austria (in cooperation with Germany)
  2. Croatia
  3. Estonia
  4. Finland
  5. Germany (in cooperation with Austria)
  6. Hungary
  7. Italy
  8. Latvia (only for enforcement procedures relating to immovable assets)
  9. Portugal
  10. Spain
  11. The Netherlands (only for enforcement procedures relating to immovable assets)
  12. Slovenia (only for enforcement procedures relating to immovable assets).
Last update: 14/04/2022

This page is maintained by the European Commission. The information on this page does not necessarily reflect the official position of the European Commission. The Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice with regard to copyright rules for European pages.

Soudní dražby - Bulharsko

1. Oznámení a odhad ceny za účelem prodeje zabaveného majetku

Vnitrostátní právo stanoví různé postupy, které se uplatňují v rámci řízení o výkonu rozhodnutí v závislosti na předmětu výkonu.

Prodej movité věci:

Zabavení movité věci vyžaduje, aby byl majetek uveden v soupisu, který sestavuje soudní exekutor. Movitá věc dlužníka může být zastavena také po obdržení soupisu nebo oznámení o zabavení majetku, pokud je v něm uveden majetek, který je předmětem výkonu rozhodnutí. Soudní exekutor sepíše majetek určený věřitelem pouze tehdy, pokud je v držení dlužníka, ledaže je z okolností zřejmé, že majetek patří jiné osobě.

Prodej zastaveného majetku provádí soudní exekutor, který majetek uvedl v soupisu. Prodej movitých věcí, souborů majetku nebo skupin majetku se provádí prostřednictvím skladů nebo burz, veřejnou dražbou s ústním podáním nabídky nebo podle pravidel upravujících soudní prodej majetku.

Dlužník může souhlasit s prodejem majetku ve skladu soukromého soudního exekutora za cenu stanovenou soudním exekutorem nebo ve skladu určeném soukromým soudním exekutorem, a to udělením písemného souhlasu s předáním majetku do skladu za účelem prodeje.

Pokud lze majetek prodat na burze, může věřitel nebo dlužník určit burzu, na které si přeje majetek prodat, a to předložením písemného souhlasu s prodejem. Sklad, případně burza, obdrží za prodej provizi ve výši 15 % z prodejní ceny, která se odečte v okamžiku přijetí zaplacené částky.

Věci s hodnotou vyšší než 5 000 BGN, motorová vozidla, lodě a letadla prodává soudní exekutor v souladu s postupem soudního prodeje nemovitého majetku.

Soudní exekutor oznámí prodej majetku vyvěšením oznámení na vhodných místech v prostorách okresního soudu (rayonen sad), ve své kanceláři a v prostorách místního obecního nebo městského úřadu. Zprávu o umístění oznámení zaregistruje okresní soud. V případě, že převod majetku do skladu způsobuje obtíže při jeho prodeji, soudní exekutor rovněž vyvěsí oznámení na viditelném místě v prostorách skladu a zajistí, aby si zájemci mohli majetek prohlédnout v místě, kde se nachází.

Soudní exekutor stanoví cenu, za kterou se má majetek ve skladu prodat. Vyvolávací cena při veřejné dražbě s ústním podáním nabídky nebo soudním prodeji činí 85 % hodnoty majetku. Na žádost strany je jmenován znalec, který určí hodnotu majetku. Znalec je jmenován z moci úřední, pokud jsou ke stanovení hodnoty nutné zvláštní znalosti v oblasti vědy, umění, řemesel apod. Posudek týkající se ocenění majetku může být předložen ústně. Ústní posudky jsou v protokolu rovněž zaznamenány.

V případě majetku s hodnotou vyšší než 5 000 BGN, motorových vozidel, lodí a letadel je soudní exekutor povinen jmenovat znalce pro určení jejich hodnoty. Prodejní cena movité věci nesmí být nižší než její případná pojistná hodnota. Toto pravidlo se nevztahuje na následné prodeje téhož majetku.

V prvním oznámení o prodeji může kterákoli ze stran zpochybnit cenu majetku v okamžiku jejího určení soudním exekutorem a požádat o jmenování znalce za účelem nového ocenění. Soudní exekutor stanoví lhůtu pro zaplacení nákladů. Pokud účastník řízení uhradí příslušné náklady ve stanovené lhůtě, je soudní exekutor povinen jmenovat jednoho nebo více znalců za účelem nového znaleckého ocenění majetku. Takto stanovenou novou hodnotu nelze zpochybnit.

Pokud se předmět neprodá do tří měsíců od data jeho předání do skladu nebo od data zveřejnění oznámení o prodeji, prodá se předmět ve veřejné dražbě s ústním podáním nabídky za cenu rovnající se 50 % stanovené výchozí ceny. Veřejná dražba se koná v době stanovené soudním exekutorem před budovou, v níž je uskladněn sepsaný majetek, nebo na jiném místě, na němž se strany vzájemně dohodnou. Pokud se nepodaří dosáhnout dohody, uskuteční se prodej na místě určeném soudním exekutorem a je naplánován nejdříve jeden týden a nejpozději tři týdny po datu soupisu. Pokud věřitel neuhradí náklady na prodej do jednoho týdne od provedení soupisu, prodej se neuskuteční a sepsaný majetek se uvolní. V den prodeje sepíše soudní exekutor protokol, v němž uvede den a způsob, jakým mají být informace zveřejněny a jak mají být strany vyrozuměny. Dražba začíná v předem stanoveném čase a končí poté, co je k prodeji nabídnuta poslední položka majetku uvedená na soupisu. Pro účast v dražbě není nutné platit zálohu.

Soudní prodej nemovitostí:

Pokud je předmětem výkonu rozhodnutí nemovitost, soudní exekutor zašle výzvu k dobrovolnému provedení platby s uvedením dotčené nemovitosti a současně zašle dopis katastru nemovitostí za účelem zapsání zatížení nemovitosti exekucí.

Soudní exekutor sepíše majetek určený věřitelem poté, co ověří, že majetek byl v den uvalení exekuce ve vlastnictví dlužníka. Vlastnictví se ověřuje kontrolou v daňovém registru nebo v registru listin nebo jinými způsoby, včetně dotazování sousedů. Pokud neexistuje spolehlivý důkaz o vlastnictví, bere se v úvahu vlastnictví nemovitosti v den, kdy byla uvalena exekuce.

V soupisu je rovněž uveden den předložení ocenění majetku, pokud se ocenění provádí až po jeho soupisu. V tomto případě se má za to, že strany byly o předložení ocenění vyrozuměny bez ohledu na to, zda byly v době provedení soupisu přítomny. V soupisu je rovněž uvedeno místo a čas prodeje majetku, pokud o to věřitel požádá. V tomto případě se má za to, že dlužník byl o prodeji vyrozuměn, bez ohledu na to, zda byl v době pořízení soupisu přítomen.

Soudní exekutor jmenuje znalce, který určí hodnotu nemovitosti. Znalec musí být zapsán v rejstříku nezávislých odhadců podle zákona o nezávislých odhadcích (Zakon za nezavisimite otseniteli) nebo v seznamu odborníků schválených jako znalci podle zákona o soudnictví (Zakon za sadebnata vlast). Znalecký posudek je sdělen stranám, které jej mohou do sedmi dnů napadnout. Pokud je znalecký posudek zpochybněn, určí strana znalce, který splňuje výše uvedené požadavky, pro vypracování druhého znaleckého posudku a uhradí související náklady. Druhý odhad hodnoty se neprovádí, pokud proti původnímu odhadu není vznesena námitka. V případě dvou nebo více odhadů se hodnota nemovitosti stanoví jako aritmetický průměr hodnot uvedených ve všech znaleckých posudcích týkajících se ocenění majetku. Vyvolávací cena nemovitosti činí 80 % její hodnoty. Vyvolávací cena při prvním soudním prodeji nesmí být nižší než hodnota uvedená v daňovém přiznání, pokud je k dispozici.

Soudní exekutor je povinen do jednoho týdne od data soupisu vypracovat oznámení o prodeji, které obsahuje popis majetku, jeho vlastníka, údaj o tom, zda je zabaven, a veškerá omezená věcná práva, zapsané pohledávky, zástavní práva a nájemní smlouvy zřízené k majetku v době exekuce, jakož i počáteční nabídku a místo a datum konání prodeje. Oznámení se vyvěsí na vhodných místech v prostorách úřadu soukromého soudního exekutora, okresního soudu, obecního nebo městského úřadu v místě, kde se nemovitost nachází, a na samotné nemovitosti. Oznámení je rovněž zveřejněno na internetových stránkách krajského soudu (okrazhen sad) v místě výkonu rozhodnutí nejméně jeden den přede dnem zahájení prodeje uvedeným v oznámení. Soudní exekutor vyhotoví protokol, v němž uvede datum zveřejnění oznámení. Protokol je zaevidován u okresního soudu. Soudní exekutor stanoví čas, kdy si mohou nemovitost prohlédnout potenciální kupující.

Prodej se koná v prostorách okresního soudu. Trvá jeden měsíc a končí dnem uvedeným v oznámení. Dokumentace o prodeji je uložena v rejstříku okresního soudu a je k dispozici všem zájemcům o nemovitost. Podmínkou účasti v dražbě je složení zálohy ve výši 10 % vyvolávací ceny na účet soudního exekutora. Věřitel nevyplatí zálohu, pokud jeho pohledávka přesahuje výši zálohy. Pokud se nepřihlásí žádný zájemce nebo není podána žádná platná nabídka nebo pokud kupující nezaplatí cenu a nemovitost není přidělena zájemci, který byl prohlášen za kupujícího, má věřitel právo do jednoho týdne od data oznámení požádat o naplánování nového prodeje.

Nový prodej probíhá podle pravidel prvního prodeje. Nejbližší datum zahájení je nejméně jeden měsíc po skončení prvního prodeje a vyvolávací cena je 90 % vyvolávací ceny v prvním prodeji. Pokud se nemovitost nepodaří prodat ani při druhém prodeji a do jednoho týdne od oznámení o prodeji není doručena žádná žádost o stanovení nové výchozí nabídky, je nemovitost vyloučena z exekuce a exekuce je na návrh soudního exekutora zrušena.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

V rámci řízení o výkonu rozhodnutí je zajištěný a zabavený majetek prodáván soudními exekutory způsoby popsanými v bodech 1 a 6. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je prodej movité věci ve skladu nebo na burze.

Dlužník může souhlasit s prodejem majetku ve skladu soukromého soudního exekutora za cenu stanovenou soudním exekutorem nebo ve skladu určeném soukromým soudním exekutorem, a to udělením písemného souhlasu s předáním majetku do skladu za účelem prodeje.

Pokud lze majetek prodat na burze, může věřitel nebo dlužník určit burzu, na které si přeje majetek prodat, a to předložením písemného souhlasu s prodejem.

Předání majetku je potvrzeno protokolem podepsaným soudním exekutorem a vedoucím burzy nebo skladu. Sklad, případně burza, obdrží za prodej provizi ve výši 15 % z prodejní ceny, která se odečte v okamžiku přijetí zaplacené částky.

Veškeré částky získané v exekučním řízení od dlužníka, třetí osoby, na kterou se vztahuje zabavení majetku, dražitelů a kupujících při prodeji a od skladů nebo burz, které prováděly prodej movité věci, se odvádějí na účet soudního exekutora.

3. Druhy dražeb, na něž se pravidla nemusí plně vztahovat

V bulharském právu neexistují žádné typy soudních dražeb ve vykonávacím a konkurzním řízení, na které by se tato pravidla plně nevztahovala. Určité rozdíly v podmínkách provádění soudních dražeb však mohou vyplývat ze zvláštních právních předpisů.

4. Informace o vnitrostátních registrech majetku

V Bulharsku jsou vedeny tyto registry majetku:

Katastr nemovitostí:

Rejstřík, který vede Katastr nemovitostí (Agentsiya po vpisvaniyata), je databází nemovitostí v Bulharsku a zahrnuje jednotlivé nemovitosti na parcelách. Jedná se o evidenci listin o vlastnictví a jiných úkonů, kterými se uznává, převádí, mění nebo ruší vlastnické nebo jiné věcné právo k nemovitosti. Exekuce a hypotéky zatěžující nemovitý majetek se zapisují do katastru nemovitostí. Rejstřík eviduje poslední zápisy týkající se výše uvedených okolností a umožňuje chronologicky sledovat změny těchto okolností a zapsaných listin. Do katastru nemovitostí lze nahlížet za účelem ověření vlastnictví a vlastníků nemovitostí a věcných práv a jiných omezení zřízených k nemovitostem. Do katastru lze nahlížet v prostorách kanceláří Katastru nemovitostí v Bulharsku nebo online, pokud se uživatel zaregistruje a uhradí poplatek stanovený ve zvláštním ceníku.

Národní registr silničních vozidel:

Registr vede Ministerstvo vnitra (Ministerstvo na vatreshnite raboti). Obsahuje údaje o registraci silničních vozidel, o změnách vlastnictví registrovaných silničních vozidel (včetně údajů o uzavřených smlouvách), jakož i údaje o zabavení majetku nebo jiných uložených omezeních.

Úřední přístup k informacím z rejstříku mají notáři a soukromí i státní soudní exekutoři.

Osvědčení o registraci nebo odhlášení vozidla se vydává vlastníkům vozidla po zaplacení poplatku, který vybírá Ministerstvo vnitra v souladu se zákonem o státních poplatcích (Zakon za darzhavnite taksi).

Při poskytování informací o registrovaných vozidlech ministerstvu vnitra, soudním orgánům, orgánům odpovědným za národní bezpečnost a veřejný pořádek a orgánům Národní agentury pro příjmy (Natsionalna agentsiya za prihodite) na základě žádosti z moci úřední se poplatek neúčtuje.

Informace o registrovaných vozidlech se poskytují třetím osobám na základě rozhodnutí soudních orgánů po zaplacení poplatku, který vybírá ministerstvo vnitra v souladu se zákonem o státních poplatcích.

Registr civilních letadel Bulharské republiky:

Registr vede Generální ředitelství pro civilní letectví (Glavna Direktsiya „Grazhdanska vasduhoplavatelna administratsiya“) Ministerstva dopravy a spojů (Ministerstvo na transporta i saobshteniyata).

Všechny okolnosti týkající se vzniku vlastnického práva k civilnímu letadlu a všechny změny týkající se převodu vlastnického práva, zřízení a převodu vlastnických nebo obligačních práv a zřízení věcných břemen se zapisují do registru civilních letadel Bulharské republiky.

Transakce nabývají účinnosti vůči třetím stranám po zápisu do registru. Zápisy v registru představují úkon, kterým se zápis zveřejňuje vůči třetím osobám jednajícím v dobré víře.

Registr civilních letadel je veřejně přístupný na internetových stránkách Generálního ředitelství pro civilní letectví, s výjimkou údajů o vlastníkovi nebo držiteli zapsaného civilního letadla. Generální ředitelství pro civilní letectví vydává osvědčení o registraci vlastníkům nebo držitelům civilních letadel nebo jejich zástupcům za poplatek stanovený Radou ministrů (Ministerski savet). Osvědčení ověřující totožnost vlastníků nebo držitelů civilních letadel se vydávají pouze veřejným nebo soudním orgánům, soudním nebo veřejným exekutorům vykonávajícím pravomoci svěřené jim zákonem nebo vlastníkům civilních letadel nebo jejich zástupcům.

Registr lodí Bulharské republiky:

Registry různých kategorií lodí podléhajících zápisu tvoří jediný registr lodí plujících pod bulharskou vlajkou. Vedou je regionální jednotky výkonného úřadu „Námořní správa“moří (Izpalnitelna agentsiya „Morska administratsiya“) v působnosti ministra dopravy a spojů. Vedou se registry pro:

  1. malá plavidla o délce do 20 metrů včetně v případě říčních plavidel a do hrubé hmotnosti 40 tun včetně v případě námořních plavidel;
  2. velká plavidla o délce větší než 20 metrů v případě říčních plavidel a o hrubé hmotnosti větší než 40 tun v případě námořních plavidel;
  3. plavidla pronajatá na základě pronájmu lodi bez posádky;
  4. rozestavěné lodě o délce větší než 12 metrů.

Registr lodí Bulharské republiky umožňuje vykonávat pravomoc a kontrolu nad identifikací, vlastnictvím, majetkovými a finančními břemeny, omezeními práva nakládat s loděmi a povinnostmi vlastníků lodí a nájemců lodí plujících pod bulharskou vlajkou.

Registry jsou vedeny v papírové i elektronické podobě.

Ačkoli jsou registry v zásadě veřejné, přístup k informacím v nich zapsaným je fakticky omezen a regulován. Přístup veřejnosti k registrům byl omezen s cílem zajistit řádnou ochranu vlastnictví. Zájemci mohou za poplatek požádat o ověřené výpisy z registru. Příslušná ředitelství vydávají výpisy z registru osobám, které mají oprávněný zájem získat informace o plavidlech. Mohou být rovněž poskytnuty obecné statistické informace o počtu a typech lodí atd.

Přístup do databáze byl umožněn komisi pro boj s korupcí a konfiskaci nezákonně nabytého majetku (Komisiya za protivodeystvie na koruptsiyata i za otnemane na nezakonno pridobitoto imushtestvo), Národní agentuře pro příjmy, Státnímu úřadu pro národní bezpečnost (Darzhavna agentsiya „Natsionalna sigurnost“) a Pohraniční policii (Granichna politsiya) na základě dvoustranných dohod uzavřených mezi dotčenými institucemi a výkonným úřadem „Námořní správa“. Byla stanovena možnost poskytnout přístup jiným institucím, jakož i soudním a veřejným exekutorům. Přístup se uděluje pomocí jedinečného hesla. Přístup je zajištěn z externí IP adresy a přes bránu firewall. Z bezpečnostních důvodů existuje funkce pro sledování každého přihlášení do systému. Externí uživatelé mohou v databázi vyhledávat pomocí jedinečného identifikačního čísla majitele lodi (pokud je majitel lodi bulharským státním příslušníkem) nebo jedinečného čísla cizince (pokud je majitel lodi cizím státním příslušníkem) a získat z registru upravené údaje. V praxi se jedná o údaje, tj. zda fyzická osoba vlastní plavidlo, typ plavidla a přístavní registrační číslo, které jsou relevantní pro funkce orgánů, jimž byl přístup do registru povolen.

Okolnosti, které podléhají zápisu do registru, nabývají účinnosti vůči třetím osobám až po jejich zápisu.

5. Informace o databázích, které věřitelům umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníků

Většina informací ve výše uvedených vnitrostátních registrech je zcela nebo částečně veřejná. V některých případech mohou být některá vyhledávání zpoplatněna.

Státní a soudní orgány a soudní i veřejní exekutoři mají plný přístup k údajům zapsaným v různých registrech.

6. Informace o elektronických soudních dražbách

Movitý a nemovitý majetek, cenné papíry v listinné podobě, samostatné části podniků, jakož i práva průmyslového vlastnictví, která jsou předmětem výkonu rozhodnutí, mohou být prodány podle pravidel elektronické soudní dražby. Na písemnou žádost účastníka řízení o výkonu rozhodnutí provede soudní exekutor elektronickou soudní dražbu.

Elektronická soudní dražba probíhá prostřednictvím specializované online platformy Ministerstva spravedlnosti (Ministerstvo na pravosadieto).

Pro účast v aukci zaplatí každý dražitel zálohu ve výši 10 % vyvolávací ceny. Dražitelé se registrují v elektronickém prostředí s elektronickým podpisem nebo u soudního exekutora. Registrace uchazečů do elektronické aukce trvá jeden měsíc a končí v 17:00 hodin dne uvedeného v oznámení.

Elektronická soudní dražba je otevřena k podávání nabídek po dobu sedmi dnů. Aukce končí v 17:00 posledního dne tohoto období, pokud v posledních deseti minutách aukce nejsou podány žádné nové nabídky. Pokud je v posledních deseti minutách aukce podána nová nabídka, aukce se automaticky prodlouží o dalších deset minut, nejdéle však o 48 hodin. Aukce končí, pokud během posledních deseti minut nebyla podána žádná nabídka.

Nabídky se podávají v jednotlivých krocích. Poslední nabídka učiněná dražitelem je zveřejněna na online platformě pro elektronické soudní dražby.

Po skončení elektronické soudní dražby platforma automaticky odešle všem oprávněným dražitelům zprávu o poslední nabídce týkající se nemovitosti.

První pracovní den po skončení dražby soudní exekutor ověří všechny okolnosti týkající se dražby a sepíše protokol, v němž podrobně uvede všechny obdržené žádosti o účast, včetně oprávněných a neoprávněných dražitelů, spolu s důvodem, obdrženými nabídkami a popisem případných technických problémů, které se vyskytly v průběhu dražby, a vyhlásí za kupujícího předkladatele nejvyšší nabídky. Elektronická dražba se považuje za ukončenou, jakmile soudní exekutor podepíše protokol. Protokol je okamžitě zveřejněn na jednotné online platformě, aby k ní měli přístup všichni dražitelé.

Ministerstvo spravedlnosti zřizuje a spravuje jednotnou online platformu pro elektronické soudní dražby, která zahrnuje registr soudních dražeb a systém pro provádění soudních dražeb, a vydává nařízení o organizaci, pravidlech a provozu online platformy pro elektronické soudní dražby.

Online platforma pro elektronické soudní dražby a jednotné kontaktní místo pro zabavení majetku budou fungovat na základě společného informačního systému. Tento přístup zajišťuje automatizovaný tok údajů z jednotného kontaktního místa pro zabavení majetku do prodejního modulu a naopak.

Informační systém, který slouží jako jednotné kontaktní místo pro zabavení majetku, je centralizovanou databází veškerých movitých věcí, které byly zastaveny a které podléhají registraci ze zákona.

Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo dopravy a spojů a Ministerstvo zemědělství si elektronicky vyměňují údaje o movitých věcech, které podléhají zápisu do registrů vedených jednotlivými institucemi, přičemž informační systém slouží jako jednotné kontaktní místo pro zabavení majetku.

Informační systém fungující jako jednotné kontaktní místo pro zabavení majetku v Bulharsku zajistí, aby údaje o movitých věcech, na které se vztahuje povinnost zápisu a které byly zastaveny v rámci řízení o výkonu rozhodnutí, byly uchovávány v jediné centrální databázi. Přístup do systému mají všechny příslušné orgány a osoby v Bulharsku i mimo něj.

Na základě údajů obsažených v informačním systému, který slouží jako jednotné kontaktní místo pro zabavení majetku, zasílá Ministerstvo spravedlnosti oznámení o zastaveném majetku prostřednictvím elektronické správní služby. Systém rovněž umožňuje zadávat dotazy ohledně zabavení majetku kterékoli osoby, a to za podmínek stanovených zákonem o elektronické správě (Zakon za elektronnoto upravlenie). O služby se žádá prostřednictvím elektronického portálu Ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo spravedlnosti vybírá poplatky za své služby ve výši stanovené sazebníkem přijatým Radou ministrů.

Ústřední a místní orgány státní správy, orgány místní správy a úředníci vykonávající veřejné funkce mají oficiální přístup do informačního systému zdarma.

Poznámka:

Informační systém, včetně informačního systému sloužícího jako jednotné kontaktní místo pro zabavení majetku v Bulharské republice a online platformy pro elektronické soudní dražby, bude spuštěn 1. července 2023.

Poslední aktualizace: 05/10/2023

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Česko

1. Zveřejnění dražební vyhlášky a stanovení ceny v souvislosti s prodejem zabaveného majetku

Dražební vyhlášky jsou zveřejňovány na úřední desce exekutora, případně v místě obvyklým způsobem prostřednictvím obecního úřadu. Rovněž jsou zveřejňovány na Portálu dražeb (Odkaz se otevře v novém okně.http://www.portaldrazeb.cz) a v Centrální evidenci exekucí (Odkaz se otevře v novém okně.http://www.ceecr.cz).

V případě dražení nemovitostí je exekutorem pověřen znalec, aby zjistil obvyklou cenu nemovitosti, včetně jejího příslušenství a jednotlivých práv a závad s nemovitostí spojených. Na základě jím vypracovaného posudku pak soudní exekutor určí cenu nemovitosti. Od této ceny je odvozeno nejnižší podání, které tvoří při prvním dražebním jednání 2/3 výsledné ceny.

Cena movité věci je stanovena na základě zák.  č. 526/1990 Sb., o cenách, nebo odhadem vykonavatele soudního exekutora. Pokud k tomu jeho znalosti a zkušenosti nepostačují, je určen znalec, který vypracuje znalecký posudek. Nejnižší podání tvoří 1/3 výsledné ceny.

2. Třetí strany, které mohou vést dražbu

V České republice se uplatňují dva způsoby vedení exekuce:

  • Exekuce

3. Typy dražeb, na které se nemusí zcela vztahovat stanovená pravidla

Všechny soudní dražby se řídí příslušnými ustanoveními zák. č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, zák. č. 120/2001 Sb., exekuční řád, a vyhl. č. 418/2001 Sb., o postupech při výkonu exekuční a další činnosti.

4. Informace o vnitrostátních rejstřících majetku

Majetek je evidován v následujících veřejných seznamech:

  • nemovité věci: katastr nemovitostí
  • movité věci: registr vozidel, plavební rejstřík, letecký rejstřík
  • cenné papíry: Centrální depozitář cenných papírů

5. Informace o databázích sloužících věřitelům k identifikaci dlužníkova majetku nebo pohledávek

Seznam dlužníků je veden v Centrálním registru dlužníků České republiky (Odkaz se otevře v novém okně.http://www.centralniregistrdluzniku.cz), do kterého mohou nahlížet věřitelé i dlužníci. K nahlédnutí je třeba se bezplatně zaregistrovat.

6. Informace o soudních dražbách online

Místy konání, na které vždy odkazuje dražební vyhláška, můžou být i internetové portály. Stát však neprovozuje žádnou oficiální doménu, na které by probíhaly dražby. Neoficiálními portály jsou tak například Odkaz se otevře v novém okně.https://www.exdrazby.cz, Odkaz se otevře v novém okně.http://www.okdrazby.cz nebo Odkaz se otevře v novém okně.http://www.drazby-exekutori.cz. Pro účast v dražbě musí účastník ověřit svou totožnost a složit dražební jistotu.

Poslední aktualizace: 09/05/2023

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Estonsko

1. Oznámení a odhad ceny za účelem prodeje zabaveného majetku

Zabavený majetek prodává Odkaz se otevře v novém okně.exekutor. Zabavený majetek není nutné prodat v dražbě tehdy, dospějí-li dlužník a věřitel k dohodě ohledně uspokojení pohledávky, tj. je-li dohodnuto, že pohledávku, která je předmětem řízení o výkonu rozhodnutí, lze uspokojit jinak. Tyto dohody je třeba uzavřít se všemi věřiteli. Dohody je nutno oznámit exekutorovi; v opačném případě přikročí exekutor k obvyklým procesním úkonům.

Podají-li návrh na výkon rozhodnutí v souvislosti s pohledávkou různí věřitelé u různých exekutorů a pokud jeden z exekutorů již zabavil nemovitý majetek dlužníka, nemůže jiný exekutor, který zahájil řízení o výkonu rozhodnutí, zaregistrovaný nemovitý majetek dlužníka zabavit, dokud první exekutor dotyčný majetek neuvolní.

Hodnotu a vyvolávací cenu majetku, který je předmětem dražby, určí znalec.

Elektronické dražby se konají na zvláštním internetovém Odkaz se otevře v novém okně.dražebním portále. Dražební vyhláška je zveřejněna nejméně deset dnů před konáním dražby v úředním věstníku Odkaz se otevře v novém okně.Ametlikud Teadaanded a na internetu. Exekutor může dražební vyhlášku zveřejnit rovněž v tisku, který se prodává v místě konání dražby. Na žádost věřitele nebo dlužníka zveřejní exekutor dražební vyhlášku na náklady věřitele nebo dlužníka i v jiných publikacích.

Zainteresované osoby si mohou majetek, který je předmětem dražby, prohlédnout ode dne zveřejnění dražební vyhlášky do zahájení dražby. Zainteresované osoby mohou nahlížet rovněž do podaných návrhů ohledně majetku, jenž je předmětem dražby, a osvědčení týkajících se majetku, včetně zpráv o ocenění. Je-li majetek prodán v rámci řízení o výkonu rozhodnutí, neodpovídá exekutor ani dlužník za případné vady prodaného majetku. To nevylučuje možnou odpovědnost exekutora nebo dlužníka za škody způsobené nezákonně. Exekutor stanoví dobu konání prohlídky majetku. Je-li majetek v držení dlužníka, může dlužník požádat, aby se prohlídka uskutečnila ve lhůtě stanovené pro exekuční úkony. Exekutor musí vzít v úvahu zájmy vlastníka.

Má-li o majetek, který je předmětem dražby, zájem několik osob, mohou se všechny z nich zúčastnit dražení pod podmínkou, že byly do dražby řádně zaregistrovány. Dražení začíná na vyvolávací ceně a účastníci mohou přihazovat podle rostoucích nabídek a v době stanovené pro dražbu. Je-li v době prodlevy před ukončením dražby podána nová nabídka, posune se konec dražby o dobu prodlevy a dražba trvá tak dlouho, dokud jsou podávány nabídky. Doba prodlevy činí od 1 do 60 min. V elektronické dražbě je za nejlepší nabídku prohlášeno nejvyšší podání učiněné na dražebním portále do konce dražby. Nejlepší nabídka bude na dražebním portále oznámena následující pracovní den po dni konání dražby.

Exekutor může od účastníků dražby požadovat složení dražební jistoty až do výše 10 % vyvolávací ceny. Byla-li stanovena dražební jistota, musí dražební jistotu složit každá osoba, která se chce dražby zúčastnit. Dražební jistotu lze složit elektronicky, tj. prostřednictvím internetového bankovnictví, na bankovní účet stanovený exekutorem, nebo na dražebním portále prostřednictvím poskytovatele platebních služeb. Při ústní dražbě mohou být dražební jistoty nepřesahující 640 EUR složeny v hotovosti.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

Movitý a nemovitý majetek, který byl zabaven v řízení o výkonu rozhodnutí, je prodán exekutory. Zjednodušené dražby provádějí osoby zmocněné Odkaz se otevře v novém okně.Komorou soudních exekutorů a insolvenčních správců. Konkurzní podstata se v dražbě prodává v souladu s postupem stanoveným v exekučním řádu a tento prodej provádí exekutoři.

3. Druhy dražeb, na něž se pravidla nemusí plně vztahovat

V Estonsku neexistují v řízení o výkonu rozhodnutí a v konkurzním řízení druhy dražeb, na něž by se výše uvedená pravidla vztahovala pouze částečně. Určité rozdíly v podmínkách konání dražeb však mohou vyplývat ze zvláštních právních aktů.

4. Informace o vnitrostátních registrech majetku

Estonsko má tyto registry:

  • Odkaz se otevře v novém okně.Elektronický katastr nemovitostí je elektronická služba, která umožňuje rychlé a pohodlné ověření obecných údajů o zaregistrovaných nemovitostech, oblasti, v níž se nemovitost nachází, a jejích vlastníků, platných omezení a zřízených hypoték. Využití služby vyžaduje, aby byl uživatel identifikován. Podrobné údaje uvedené v jednotlivých částech katastru nemovitostí jsou přístupné po uhrazení poplatku, který je stanoven v ceníku.
  • Odkaz se otevře v novém okně.Evidence staveb je veřejný elektronický rejstřík, jehož účelem je shromažďování, uchovávání a zveřejňování informací o budovách ve výstavbě nebo o užívaných budovách.
  • Odkaz se otevře v novém okně.Dopravní registr poskytuje údaje o motorových vozidlech a přívěsech. Dopravní registr je veřejná elektronická databáze, přístup k některým údajům, které jsou v této databázi obsaženy (např. informace o majitelích vozidel), je však omezený.
  • Odkaz se otevře v novém okně.Registr cenných papírů je elektronický portál estonského centrálního depozitáře cenných papírů, který je určen pro společnosti i soukromé osoby a v němž lze vyhledat a rychle získat informace o cenných papírech a účtech cenných papírů uvedených v registru, a to ve sjednaném rozsahu. Využití služby vyžaduje, aby byl uživatel identifikován.
  • Elektronický obchodní rejstřík obsahuje údaje o všech právnických osobách zaregistrovaných v Estonsku. Kromě společností, neziskových sdružení a nadací lze získat přístup i k údajům o státních orgánech a orgánech místní samosprávy, právnických osobách veřejného práva a ústavních orgánech. Každá osoba, jež se přihlásí pomocí své identifikační karty, může bezplatně prohlížet údaje, které se jí týkají.
  • Odkaz se otevře v novém okně.Registr režimu majetkových vztahů mezi manželi obsahuje údaje o zvoleném režimu vlastnických vztahů a smlouvách o manželském majetkovém režimu, které manželé podepsali. Informace vložené v registru smluv o manželském majetkovém režimu jsou veřejné a jsou bezplatně přístupné komukoli prostřednictvím elektronické služby.
  • Odkaz se otevře v novém okně.Lodní registr je elektronický rejstřík, který obsahuje informace o zaregistrovaných plavidlech a lodích ve výstavbě a souvisejících věcných právech. Údaje vložené do lodního registru jsou veřejné a mají právní moc. Údaje jsou přístupné komukoli bezplatně.
  • Odkaz se otevře v novém okně.Letecký rejstřík je určen pro sběr a zpracovávání údajů potřebných pro registraci a identifikaci letadel.
  • Odkaz se otevře v novém okně.Úvěrový registr je úřední rejstřík Creditinfo a jedná se o jediný rejstřík v Estonsku, který obsahuje konzistentní a kvalitní informace o opožděných platbách. Estonské banky jej zřídily v roce 2001. Vyhledávání v registru je zpoplatněno.
  • Vyhledávání ve veřejných elektronických rejstřících Odkaz se otevře v novém okně.patentů a ochranných známek je bezplatné.

5. Informace o databázích, které věřitelům umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníků

Většina informací ve výše uvedených vnitrostátních registrech je zcela nebo částečně veřejná. Vyhledávání může vyžadovat, aby byla dotyčná osoba identifikována pomocí identifikační karty, mobilní identifikace nebo prostřednictvím banky. Určitá vyhledávání mohou být zpoplatněna.

Exekutoři a insolvenční správci musí za účelem získání elektronického přístupu k potřebným údajům v různých rejstřících požádat o povolení.

6. Informace o elektronických soudních dražbách

Na dražbách v rámci řízení o výkonu rozhodnutí je zabavený nemovitý a movitý majetek prodán v souladu se zákonem. Elektronické dražby jsou dostupné na zvláštním Odkaz se otevře v novém okně.dražebním portále. Veřejný dražební portál spravuje Odkaz se otevře v novém okně.Komora soudních exekutorů a insolvenčních správců.

Dražební vyhláška je zveřejněna nejméně deset dnů před konáním dražby (v případě nemovitého majetku nejméně 20 dnů) v úředním věstníku Ametlikud Teadaanded a na internetu. Exekutor může dražební vyhlášku zveřejnit rovněž v tisku, který se prodává v místě konání dražby. Na žádost věřitele nebo dlužníka zveřejní exekutor dražební vyhlášku na náklady věřitele nebo dlužníka i v jiných publikacích.

Osoba, která se chce zúčastnit konkrétní dražby, se musí do dražby v souladu s předpisy zaregistrovat do dne stanoveného v dražební vyhlášce a složit dražební jistotu, je-li to podmínkou účasti na dražbě a není-li dotyčná osoba podle zákona od složení jistoty osvobozena. Nabídky mohou podávat účastníci zaregistrovaní do dražby, kteří mají potřebnou způsobilost k právům a právním úkonům a jejichž právo účastnit se dražby není zákonem či jinak omezeno. Přihlášku k účasti na veřejné dražbě je nutno podepsat digitálně, nebo vlastnoručně. Přihlášku k účasti lze exekutorovi zaslat elektronickou poštou na adresu uvedenou v dražební vyhlášce nebo přenesením na dražební portál. Přihláška k účasti nemusí být zašifrovaná, exekutor však stanoví konkrétní postup registrace. V případě ústní dražby musí být obálka zalepená. Za účelem podání nabídky na internetovém dražebním portále se musí účastník přihlásit pomocí identifikační karty, mobilní identifikace nebo pomocí uživatelského jména a hesla.

Požadované platby (dražební jistota, náklady, kupní cena atd.) lze provést elektronicky, tj. prostřednictvím internetového bankovnictví, na bankovní účet stanovený exekutorem, nebo na dražebním portále prostřednictvím poskytovatele platebních služeb.

Dražitel musí být do dražby zaregistrován před jejím zahájením. O zahájení dražby jsou vyrozuměni všichni dražitelé. Oznámení o zahájení dražby je dražitelům zasláno elektronickou poštou. Veřejnost může průběh dražby sledovat na veřejném dražebním portále. Nabídky lze podávat ve stanovené době (model eBay). Pro účastníky dražby je k dispozici uživatelská podpora (v estonštině, ruštině a angličtině). Až do konce dražby je zajištěna anonymita dražitelů účastnících se dražby.

Veřejné dražby pořádané mezi členskými státy by podpořily vztahy mezi lidmi a společnostmi v členských státech EU, zajistily větší transparentnost dražeb a přilákaly vyšší počet účastníků. Tyto dražby by mohly rovněž zkrátit dobu, která je zapotřebí pro prodej majetku.

Poslední aktualizace: 05/01/2022

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Řecko

1. Oznámení a odhad ceny za účelem prodeje zabaveného majetku

K zabavení dochází, pokud exekutor odejme movitý majetek (§ 954 občanského soudního řádu) nebo zabaví nemovitý majetek ve vlastnictví dlužníka či obstaví věcné právo dlužníka k nemovitosti (§ 992 občanského soudního řádu) a v přítomnosti dospělého svědka vyhotoví zprávu. Zabavený majetek je oceněn exekutorem nebo znalcem, kterého za tímto účelem exekutor dle svého uvážení najme. V případě nemovitosti musí nezávislý znalec stanovit její tržní hodnotu.

Zpráva o zabavení musí obsahovat:

  1. přesný popis zabavených movitých věcí, aby nemohly vzniknout pochybnosti ohledně jejich totožnosti;
  2. ocenění zabavených věcí exekutorem nebo znalcem;
  3. vyvolávací cenu, která se u nemovitostí musí rovnat tržní hodnotě zabavené nemovitosti;
  4. údaj o vykonatelném titulu, na němž se exekuce zakládá, usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí doručené dlužníkovi a částku, s ohledem na niž byl majetek zabaven;
  5. údaj o datu konání dražby, která se musí uskutečnit sedm (7) měsíců ode dne zabavení, nejpozději však osm (8) měsíců od tohoto dne, místo konání dražby a jméno dražebníka.

Výpis ze zprávy o zabavení, včetně celého jména strany žádající o výkon rozhodnutí a strany, vůči níž je výkon rozhodnutí navrhován, stručného popisu zabaveného majetku, vyvolávací ceny, jména a přesné adresy dražebníka a místa, data a času konání dražby je nutno zveřejnit do patnácti dnů od zabavení na internetových stránkách pro vyhlašování dražeb bulletinu soudních vyhlášení v sekci pojištění právníků v rámci Státního fondu osob samostatně výdělečně činných.

Dražba se nesmí uskutečnit, nebyly-li výše uvedené náležitosti splněny, jinak je neplatná.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

Zabavené movité věci jsou prodány ve veřejné dražbě prostřednictvím elektronické platformy za přítomnosti notáře okresu, v němž k zabavení došlo, ustanoveného pro dražbu (§ 959 občanského soudního řádu), zatímco zabavený nemovitý majetek je prodán ve veřejné dražbě rovněž prostřednictvím elektronické platformy za přítomnosti notáře okresu, v němž se nemovitý majetek nachází, ustanoveného pro dražbu (§ 998 občanského soudního řádu).

Dražba má formu podání elektronických nabídek poté, co potenciální uchazeči složili jistotu a získali certifikaci v elektronických systémech v souladu s § 959 občanského soudního řádu. Dražby se konají v pracovních dnech, tj. ve středu, čtvrtek nebo pátek, u okresního civilního soudu, v jehož obvodu k zabavení došlo.

3. Druhy dražeb, na něž se výše uvedená pravidla nemusí plně vztahovat

Zabavení zvláštního majetku (§ 1022 až § 1033 občanského soudního řádu):

Exekucí lze postihnout i vlastnická práva strany, vůči které je výkon rozhodnutí navrhován, jež nemohou být předmětem exekuce podle postupu stanoveného v § 953 odst. 1 a 2), § 982 a § 992 občanského soudního řádu, zejména práva duševního vlastnictví, patentová práva, filmová práva a pohledávky vůči třetím osobám, které jsou závislé na protiplnění, za předpokladu, že ustanovení hmotného práva připouštějí převod těchto práv (§ 1022 občanského soudního řádu).

Byl-li nařízen prodej práva postiženého exekucí v dražbě, ustanoví okresní civilní soud dražebníka (§ 1026 občanského soudního řádu) a použijí se platné předpisy týkající se dražby movitých věcí.

4. Informace o vnitrostátních registrech majetku

Vnitrostátní registry majetku neexistují.

5. Informace o databázích, které věřiteli umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníka

Databáze, které lze použít k zjištění majetku či pohledávek dlužníka, nejsou k dispozici. Existuje pouze centrální systém řízený Nezávislým úřadem pro veřejné příjmy (Odkaz se otevře v novém okně.AADE), k němuž mají přístup příslušné orgány (státní zastupitelství, finanční úřad, úřad pro boj proti praní špinavých peněz atd.), v němž jsou uvedeny bankovní účty vedené u řeckých bank.

6. Informace o elektronických soudních dražbách

Od začátku roku 2018 se všechny dražby provádějí elektronicky prostřednictvím elektronické platformy Odkaz se otevře v novém okně.eauction.gr.

Poslední aktualizace: 04/07/2023

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Španělsko

1. Oznámení a odhad ceny za účelem prodeje zabaveného majetku

Dražby jsou vyhlášeny prostřednictvím oznámení, která jsou zveřejněna v oddíle „Administración de Justicia“ (justiční správa) na portále Odkaz se otevře v novém okně.B.O.E. (Boletín Oficial del Estado, státní úřední věstník) a na samotném Odkaz se otevře v novém okně.dražebním portálu.

Ocenění se provádí v soudním řízení, které je za tímto účelem zahájeno (§ 637 občanského soudního řádu – Ley de Enjuiciamiento Civil, dále jen „OSŘ“), a to ustanovením znalců. Někdy není ocenění nutné, neboť hodnota pro účely dražby již byla stanovena, například při zabavení nemovitosti. Ocenění se nevyžaduje ani v případě dobrovolných dražeb, pokud lze majetek dát do dražby bez minimální ceny nebo bez odhadované hodnoty, nebo za hodnotu navrhovanou stranami.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

Podle španělských právních předpisů mohou prodej uskutečnit rovněž specializované osoby nebo subjekty, veřejné či soukromé, a pokud s tím justiční orgán souhlasí, musí se prodej nebo dražba uskutečnit v souladu s pravidly tohoto subjektu, nejsou-li tato neslučitelná s účelem výkonu rozhodnutí nebo ochranou zájmů strany žádající o výkon rozhodnutí i osoby, vůči níž je výkon rozhodnutí navrhován, a to podle § 641 OSŘ.

V prvním odstavci výše zmíněného ustanovení se uvádí, že tyto funkce mohou převzít sdružení právních zástupců (Colegios de Procuradores) která musí za tímto účelem zřídit vlastní Odkaz se otevře v novém okně.elektronický dražební portál.

Dochází rovněž k případům přímého prodeje insolvenčními správci ve fázi likvidace v rámci insolvenčního řízení.

3. Druhy dražeb, na něž se výše uvedená pravidla nemusí plně vztahovat

V současnosti jsou na dražebním portálu vyhlašovány všechny dražby, soudní dražby i dražby vedené notáři, které se konají ve Španělsku, zahrnuty však nejsou administrativní dražby (např. ministerstvo financí nebo správa sociálního zabezpečení), v budoucnu se však plánuje jejich začlenění na portál.

Na portálu nejsou uvedeny již zmíněné prodeje prostřednictvím specializovaných subjektů, prodeje v rámci insolvenčního řízení, pokud soud schválil jinou formu zcizení, a řízení o výkonu rozhodnutí, v jejichž rámci se strany vzájemně dohodnou na jiné formě prodeje majetku podepsáním kupní smlouvy (§ 640 OSŘ).

4. Informace o vnitrostátních registrech majetku

  • Nemovitosti: Katastry nemovitostí odpovídají za poskytování informací o pozemcích a nemovitostech daných do dražby, jako jsou údaje o vlastníkovi, fyzickém stavu nemovitosti, místě, kde se nemovitost nachází, a právech váznoucích na pozemcích a nemovitostech nebo věcných břemenech, jako je požívací právo k nemovitosti.
  • Movité věci: Existuje rovněž registr movitého majetku, který zahrnuje letadla, plavidla, automobily a jiná vozidla s motory, průmyslové stroje, obchodní prostory a kapitálové statky atd.
  • Ostatní registry majetku: Informace o určitých aktivech jsou vzhledem k jejich povaze zpřístupněny zvláštním způsobem, například v případě nehmotných aktiv u španělského Úřadu pro patenty a ochranné známky.

5. Informace o databázích, které věřitelům umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníků

K tomuto účelu slouží katastr nemovitostí a registr movitého majetku, jelikož oba poskytují informace o vlastnictví majetku a o všech příslušných věřitelích.

Nahlížet lze rovněž do údajů na Odkaz se otevře v novém okně.internetových stránkách katastru nemovitostí. Je-li zveřejněn záznam katastru nemovitostí týkající se nemovitosti, která má být předmětem dražby, vytvoří dražební portál internetový odkaz, který umožňuje zobrazení nemovitosti přes satelit, prostřednictvím platforem jako Google Earth.

6. Informace o elektronických soudních dražbách

Odkaz se otevře v novém okně. Dražební portál

Poslední aktualizace: 17/01/2024

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Francie

1. Zveřejnění a ocenění zabaveného majetku

A. Přípravné kroky před nedobrovolnou dražbou

Nedobrovolnou dražbu nemovitého majetku musí věřitel zveřejnit:

  • formou vyhlášek vyvěšených na místě snadno přístupném veřejnosti v prostorách soudu; vyhláška by měla určovat zabavenou nemovitost, její souhrnný popis (povahu, případné obyvatele, všechny známé podrobnosti ohledně plochy) a výši výchozího podání,
  • zjednodušenou vyhláškou u vstupu do nemovitosti určené k prodeji,
  • vyhláškou v publikaci distribuované v místní oblasti, která obsahuje právní oznámení.

Věřitel může na svou odpovědnost nebo se souhlasem soudu zveřejnit další oznámení.

Nedobrovolné dražby movitého majetku musí být zveřejněny prostřednictvím vyhlášek vyvěšených na radnici obce, v níž má dlužník bydliště, a v místě dražby.

Další oznámení může zajistit profesionální subjekt, který bude aukci zajišťovat, na svých vlastních internetových stránkách, nebo v případě soudních dražebníků („commissaires-priseurs judiciaires“) na příslušných profesních internetových stránkách: Odkaz se otevře v novém okně.https://www.interencheres.com/ nebo Odkaz se otevře v novém okně.https://www.interencheres.com/ nebo inzerátem v tisku, v prospektu nebo katalogu. Inzerát může zahrnovat popis a odhadovanou hodnotu věcí.

Movitý majetek prodávaný ve veřejných dražbách je prezentován při dražbě, a to soudním dražebníkem nebo pověřeným odborníkem, který prodej organizuje. Lze zajistit i prohlídku majetku před dražbou.

Zabavené nemovitosti lze navštívit ve dnech a hodinách určených soudcem (článek R.322-26 francouzského zákoníku občanských exekučních řízení (Code des procédures civiles d’exécution – CPCE)) a návštěvníky doprovází soudní vykonavatel. Podmínky prodeje, které obsahují zejména úřední zprávu s popisem prodávaných předmětů sepsanou soudním exekutorem, jakož i hlavní podmínky prodeje, jsou volně k nahlédnutí v kanceláři krajského soudu (greffe du tribunal judiciaire) pověřeného prodejem, nebo za určitých podmínek v kanceláři navrhujícího právníka.

B. Nejnižší podání a průběh dražby:

V případech zabavení majetku odpovídá za vypracování podmínek prodeje příslušný věřitel. Ten stanoví vyvolávací cenu, kterou však může dlužník zpochybnit, přičemž soudce je poté povinen po informativním slyšení (audience d’orientation) vydat rozhodnutí.

V případech zabavení movitého majetku stanoví vyvolávací cenu pro dražbu dle svého uvážení odborník odpovědný za dražbu. Odborník, který dražbu vede, se může obrátit na znalce, je-li to pro odhadnutí ceny majetku nezbytné.

Pokud jde o dražby a movitý majetek, nemovitost připadne dražiteli s nejvyšší a konečnou nabídkou. Je třeba upozornit, že dražby nejsou časově omezeny a nemovitost lze dražiteli přiznat až po odpočítání tří vyvolání do konce aukce. Účast v dražbě nevyžaduje složení záruky ani jistoty.

V případech týkajících se zabavených nemovitých věcí se používá systém vzestupných nabídek, kde každá nabídka musí být vyšší než předcházející; dražba se zastaví, když od poslední nabídky uplyne 90 sekund (tento čas se odpočítává vizuální a akustickou metodou, která veřejnosti signalizuje každou uplynulou sekundu).

Každý, kdo se chce dražby zúčastnit, musí svému advokátovi předat neodvolatelnou bankovní záruku nebo bankovní šek splatný příjemci (séquestre) či francouzské státní depozitní pokladně (Caisse des dépôts et consignations) ve výši 10 % částky nejnižšího podání (přičemž tato částka nesmí být nižší než 3 000 EUR). Tato částka je dražiteli navrácena po skončení dražby, pokud se nestal vydražitelem.

2. Třetí strany pověřené prováděním prodeje

Odborníky pověřenými organizováním soudního prodeje movitého majetku (zejména pak zabaveného movitého majetku) ve veřejných dražbách jsou pouze soudní dražebníci, notáři, makléři majetku vzatí pod přísahu a soudní exekutoři.

Návrh na dražby nemovitého majetku se podává pouze u exekučního oddělení občanskoprávního soudu (tribunal judiciaire).

3. Typy soudního prodeje, na něž by se pravidla mohla vztahovat pouze částečně

V případě movitého majetku je možné přistoupit k dobrovolnému prodeji ve veřejných dražbách, na něž se vztahují mnohem volnější pravidla než na soudní dražby. Uplatňují se články L. 321-1 a násl. a R. 321-1 a násl. francouzského obchodního zákoníku (Code de commerce). Dobrovolný prodej stojí mimo nedobrovolná soudní exekuční řízení.

U nemovitého majetku lze prodej nařídit jako dražební prodej společného majetku nebo prodej insolvenčním soudcem v rámci kolektivního řízení proti vlastníkovi. V obou případech podmínky prodeje stanoví soudní rozhodnutí nařizující prodej.

4. Informace vztahující se k národním rejstříkům majetku

V případě nemovitého majetku může katastr nemovitostí – což je administrativní a daňový dokument – poskytnout věřiteli informace o nemovitém majetku dlužníka na území obce a o tom, z čeho tento majetek sestává (zastavěný či nezastavěný nemovitý majetek, plocha parcel a povaha každého pozemku). Kromě toho služby registrace pozemků (administrativní služby spadající pod francouzské generální ředitelství pro finance – Direction Générale des Finances Publiques) vedou pro každou obec rejstřík nemovitého majetku, v němž jsou pod jménem každého vlastníka a u každé nemovitosti uvedeny výňatky ze zveřejněných dokumentů, a který tudíž poskytuje informace o právní situaci každé nemovitosti.

Pokud jde o movitý majetek, francouzský systém registrace vozidel SIV (Système d'Immatriculation des Véhicules) uvádí informace o osobním stavu držitele osvědčení o registraci motorových a jednostopých vozidel, o čísle registrace a charakteristikách vozidla. Existují národní rejstříky, v nichž musí být zapsány námořní lodě (nařízení se v současnosti vypracovávají), plavidla (elektronický rejstřík spravovaný ministerstvem dopravy) a letadla (rejstřík spravovaný ministerstvem pro civilní letectví). Práva duševního vlastnictví jsou uvedena v národním rejstříku, ke kterému mají věřitelé přímý přístup a který vede Státní ústav pro duševní vlastnictví (Institut national de la propriété intellectuelle – INPI). Ve veřejném rejstříku kinematografie a audiovizuálního odvětví, který spravuje pracovník správy daní, je uveden seznam názvů kinematografických děl určených k veřejnému promítání ve Francii, a názvy literárních děl, jež byla předmětem kupní opce, co se týče práv na zpracování, jsou uvedeny v rejstříku opcí.

Pokud jde o nemovitý majetek, katastr nemovitostí vede každá obec s různými sadami dokumentů (katastrální mapa, sekční seznam, katastrální matrice), přičemž pouze katastrální mapa je k dispozici on-line. Katastr nemovitostí vedou místní katastrální útvary v obvodě každého soudu prvního stupně (Tribunal de grande instance). Celostátní rejstřík neexistuje.

V případě motorových vozidel vede rejstřík každá prefektura, systém SIV však spravuje celostátní elektronický rejstřík.

Pro menší plavidla vede elektronický rejstřík ministerstvo dopravy; pro námořní lodě existuje šest různých rejstříků, jež spravuje rovněž ministerstvo dopravy.

Rejstřík letadel vede ministerstvo pro civilní letectví a rejstřík je pro informaci přístupný na internetu.

Informace o nejrůznějších právech duševního vlastnictví spravuje jediný orgán, Státní ústav pro duševní vlastnictví (INPI), který na svých internetových stránkách poskytuje přístup k různým dokumentačním fondům.

Některé, ne však všechny služby katastru nemovitostí jsou přístupné on-line. K nahlédnutí je však k dispozici pouze katastrální mapa, nikoli katastrální matrice, která může poskytnout informace o vlastnících, což je obdobné systému SIV, francouzskému mezinárodnímu rejstříku námořních lodí registrovaných pod francouzskou vlajkou a rejstříku INPI.

Obecně se na většinu veřejně dostupných rejstříků vztahují ustanovení zákoníku vztahů mezi veřejností a správními orgány (Code des relations entre le public et l’administration), podle něhož by měly být správní dokumenty přístupné bezplatně při nahlížení na místě či za poplatek odpovídající nákladům na reprodukci, je-li poskytována kopie, nebo bezplatně při zaslání elektronickou poštou, je-li dokument dostupný v elektronické formě.

5. Informace vztahující se k databázím, jež věřitelům umožňují zjistit majetek a pohledávky dlužníka

Článek L.152-1 zákoníku občanských exekučních řízení (CPCE) soudnímu vykonavateli umožňuje získat informace o adrese dlužníka, totožnosti a adrese jeho zaměstnavatele nebo jakékoli třetí osobě, jež je dlužníkem nebo depozitářem peněžní hotovosti či splatné částky, a o tom, z čeho sestává dlužníkův nemovitý majetek, a to od správních orgánů státu, regionů, departementů, obcí, veřejných institucí či subjektů podléhajících dohledu správního orgánu.

Soudní exekutor se může obrátit přímo na státní rejstřík bankovních účtů FICOBA, který spravuje správce daně a do nějž dodávají údaje banky, aby získal informace o existujících účtech otevřených na jméno dlužníka a o tom, kde jsou tyto účty vedeny.

Může si také vyžádat informace od zdravotní pojišťovny či pojistných fondů podpory v nezaměstnanosti.

V souladu s článkem L.152-2 zákoníku CPCE mají banky povinnost sdělit soudnímu exekutorovi pověřenému věřitelem, zda je na dlužníkovo jméno otevřen jeden či více účtů a kde jsou tyto účty vedeny, s vyloučením jakýchkoli jiných informací.

SIV (systém identifikace vozidel), k němuž může mít soudní vykonavatel pověřený věřitelem přístup, umožňuje získat informace o osobním stavu držitele osvědčení o registraci motorových a jednostopých vozidel, o čísle registrace a charakteristikách vozidla.

Věřitel k těmto databázím nemá přímý přístup, ale může jej získat prostřednictvím soudního exekutora pověřeného exekucí.

6. Informace vztahující se k soudnímu prodeji na internetu

V režimu dražeb movitého majetku ve Francii se rozlišují dva typy dražeb na internetu:

  • „Živé“ dražby, jež jsou částečně elektronické: prodej se fyzicky odehrává na určeném místě a je přímo přenášen on-line na internetových stránkách profesionálního subjektu, který dražbu provádí, nebo na příslušných internetových stránkách, které mají k dispozici soudní dražebníci (Odkaz se otevře v novém okně.https://www.interencheres.com/ nebo Odkaz se otevře v novém okně.https://www.drouotonline.com/en). Tyto soudní dražby jsou povoleny, neboť jim nebrání a v současnosti jsou stále běžnější.
  • On-line dražby, jež jsou plně elektronické: dražba probíhá pouze na internetu, bez fyzické přítomnosti na daném místě. Vzhledem k technickým právním překážkám nejsou tyto aukce povoleny u soudních dražeb (na rozdíl od dražeb dobrovolných).

(Částečně) elektronické dražby jsou možné pouze u movitého majetku.

Odborníci provádějící dražbu mohou tuto dražbu inzerovat i mimo Francii a nabídky může podávat kdokoli bez ohledu na to, kde se nachází a jakou má státní příslušnost a zda prodej je nebo není přenášen živě (existují i mechanismy dražeb na dálku, kdy jsou nabídky podávány písemně či telefonicky).

Pro účast v elektronické dražbě nemusí osoba (potenciální dražitel) poskytnout svůj podpis, odborník odpovědný za dražbu však může vyžadovat předautorizaci na platební kartě. Registrace přijímá odborník pověřený dražbou a v zásadě lze registraci podat jakýmkoli způsobem, přičemž nejčastější je přihlášení prostřednictvím internetových stránek, na nichž bude dražba přenášena. Je možná i písemná plná moc, a to v jakékoli podobě.

Přijatelné způsoby platby definuje odborník pověřený dražbou.

Dražitel v případě dražeb na dálku nemusí být osobně přítomen (avšak může, pokud si to přeje). Může dražbu sledovat živě a předávat příkazy v reálném čase. Může rovněž před prodejem zaregistrovat jeden či více příkazů k nákupu. V takovém případě se podání budou zvyšovat, přičemž navrhované podání bude od začátku zohledněno. Obecně je rovněž možné být v době konání dražby přítomen na telefonu.

Možnosti překladatelských a tlumočnických služeb závisí na kapacitě odborníků, kteří provádějí prodej, a jejich pomocníků, přičemž v této oblasti neexistuje žádná právně zakotvená povinnost.

Co se týče nastavení internetových stránek určených k prodeji, mají k nim přístup pouze osoby, jež jsou k dražbě na dané internetové stránce zaregistrované. Veřejnost má však k dražbám přístup v místě konání.

Poslední aktualizace: 05/01/2022

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Chorvatsko

1. Vyhlašování a stanovení cen pro prodej zabaveného majetku

Soudní dražby se používají k prodeji movitého majetku a nemovitostí v souladu s ustanoveními zákona o exekuci (Ovršni zakon) (Narodne Novine (NN; Úřední věstník Chorvatské republiky), č. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16 a 73/17, dále jen „zákon“). Systém prodeje movitého majetku a nemovitostí prostřednictvím on-line soudních dražeb v Chorvatsku vstoupil v platnost 1. ledna 2015 pro řízení zahájená po tomto datu.

Nemovitosti

Exekuce na nemovitosti se provádí zanesením exekučního zápisu do katastru nemovitostí, stanovením hodnoty nemovitosti, prodejem dotčené nemovitosti a uspokojením nároku exekučního věřitele (exekučních věřitelů) z výtěžku tohoto prodeje.

Hodnota nemovitosti se určuje diskrečním závěrem soudu na základě odůvodněného nálezu a posudku soudního znalce nebo odhadce; při stanovení hodnoty nemovitosti se přihlíží také k určitým právům a břemenům váznoucím na nemovitosti, která nezaniknou ani po prodeji a snižují její hodnotu.

Po ukončení řízení o ocenění nemovitosti vydá soud závěr o jejím prodeji, v němž stanoví hodnotu nemovitosti a způsob a podmínky jejího prodeje.

V čl. 92 odst. 2 a 3 zákona se stanoví, že účastníci řízení mohou určit hodnotu majetku soudní nebo mimosoudní dohodou, která tvoří základ pro zástavní právo nebo jiné příslušné majetkové právo zřízené k zajištění nároku, o jehož vyrovnání se žádá.

Nemovitosti se prodávají v on-line soudních dražbách, které provádí Finanční agentura (Financijska agencija; dále jen „agentura“) na žádost příslušného orgánu. Žádost o prodej a další dokumenty v řízení o prodeji nemovitosti se předkládají regionálním střediskům agentury s územní působností podle místa a příslušnosti exekučního soudu.

On-line soudní dražba začíná výzvou k účasti v on-line soudní dražbě.

Při první on-line soudní dražbě nesmí být nemovitost prodána za méně než čtyři pětiny její stanovené hodnoty. Při druhé on-line soudní dražbě nesmí být nemovitost prodána za méně než tři pětiny její stanovené hodnoty (čl. 102 odst. 1 a 2 zákona).

Nabídky se shromažďují po dobu 10 pracovních dnů. Pokud nejsou při první on-line soudní dražbě obdrženy žádné platné nabídky, začne druhá dražba zveřejněním výzvy k účasti první den po ukončení první on-line soudní dražby.

Pokud se ani ve druhé on-line soudní dražbě neobjeví žádné platné nabídky, agentura to oznámí soudu. V takovém případě soud exekuci pozastaví.

On-line soudní dražba je ukončena v době uvedené ve výzvě k účasti (čl. 103 odst. 1 zákona).

Po úspěšném dokončení prodeje nemovitosti v on-line soudní dražbě vydá soud po obdržení oznámení od agentury rozhodnutí, kterým nemovitost přikáže. V tomto rozhodnutí určí, že po nabytí právní moci rozhodnutí a po složení kupní ceny kupujícím se v jeho prospěch zapíše do katastru nemovitostí vlastnické právo k nemovitosti, která byla přikázána, a že se vymažou veškerá práva a věcná břemena k dotčené nemovitosti, která jejím prodejem zanikají.

Poté, co rozhodnutí, kterým je nemovitost přikázána kupujícímu, nabude právní moci, soud stanoví datum jednání o rozdělení kupní ceny.

Movitý majetek

Exekuce na movitý majetek se provádí propadnutím, oceněním, zabavením, odesláním majetku, svěřením do péče soudu, exekučního věřitele nebo třetí osoby, jeho prodejem a uspokojením nároku exekučního věřitele z výtěžku tohoto prodeje.

Movitý majetek se prodává v ústní soudní dražbě nebo přímým prodejem. Způsob prodeje je určen na základě závěru soudu, který dbá na to, aby movitý majetek byl prodán nejvýhodnějšímu zájemci.

Prodej movitého majetku se včas oznamuje na úřední desce soudu, ale může být oznámen i stejným způsobem, jaký je stanoven pro prodej nemovitostí.

Místo, datum a hodina prodeje se oznámí exekučnímu věřiteli a exekučnímu dlužníkovi.

Na návrh exekučního věřitele může být prodej movitého majetku proveden rovněž prostřednictvím on-line soudní dražby, na kterou se s obdobně použijí ustanovení zákona týkající se on-line soudní dražby nemovitostí (čl. 149 odst. 7 zákona).

Při dražbě nesmí být movitý majetek prodán za méně než polovinu své odhadní ceny. Za nižší cenu nesmí být prodán ani ve lhůtě stanovené soudem pro přímý prodej.

Pokud movitý majetek nelze prodat v dražbě nebo přímým prodejem, bude exekuce zastavena.

Po úspěšném dokončení prodeje movitého majetku je kupující povinen složit kupní cenu a převzít movitý majetek, jakmile jsou dražba nebo přímý prodej ukončeny. Pokud kupující nesloží kupní cenu, je dražba považována za neúspěšnou.

Prodejem movitého majetku zabaveného v exekučním řízení může být pověřen certifikovaný komisionář. Činnost certifikovaného komisionáře organizuje a provádí Chorvatská hospodářská komora (Hrvatska gospodarska komora).

Dražby movitého majetku u komisionáře provádí notář.

Po prodeji movitého majetku jej komisionář předá kupujícímu proti zaplacení kupní ceny.

2. Třetí strany, které mohou provádět prodej

Nemovitosti

V Chorvatsku provádí prodej nemovitostí agentura. Spolu s žádostí o prodej, kterou je třeba podat na předepsaném formuláři, je soud povinen doručit agentuře exekuční příkaz, výpis z katastru nemovitostí a závěr o prodeji.

V případě přímého prodeje se nemovitost prodává prostřednictvím osoby oprávněné k prodeji nemovitostí, správce exekuce, notáře nebo jiným způsobem.

Movitý majetek

Ústní soudní dražby movitého majetku provádí správce exekuce. V závěru může soud pověřit provedením dražby notáře (čl. 149 odst. 2 zákona). Prodejem movitého majetku zabaveného v exekučním řízení může být pověřen certifikovaný komisionář (čl. 152 odst. 1 zákona).

Na návrh exekučního věřitele se prodej movitého majetku uskuteční prostřednictvím on-line soudní dražby prováděné agenturou.

3. Druhy dražeb, které nemusí plně podléhat pravidlům

Nemovitosti

Nemovitosti se prodávají v on-line soudních dražbách. On-line soudní dražba začíná výzvou k účasti na on-line soudní dražbě (čl. 97 odst. 1 zákona).

Účastníci řízení, zástavní věřitelé a držitelé osobních a majetkových věcných břemen, která mají po prodeji nemovitosti zaniknout, se mohou nejpozději do okamžiku prodeje nemovitosti v on-line soudní dražbě dohodnout, že prodej předmětné nemovitosti bude proveden přímým prodejem prostřednictvím osoby oprávněné k obchodování s nemovitostmi, správce exekuce, notáře nebo jiným způsobem ve stanovené lhůtě (čl. 97 odst. 6 zákona).

V případě přímého prodeje vydá soud rozhodnutí o přikázání přímo prodané nemovitosti poté, co zjistí, že byly splněny podmínky právní platnosti prodeje (čl. 104 odst. 1 zákona).

Rozhodnutí o přikázání se vyvěsí na úřední desce soudu a zašle se všem osobám, kterým se doručuje závěr o prodeji nemovitosti kupujícímu (čl. 104 odst. 2 zákona).

Movitý majetek

Movitý majetek se prodává v ústní soudní dražbě nebo přímým prodejem. Způsob prodeje je určen na základě závěru soudu, který dbá na to, aby movitý majetek byl prodán nejvýhodnějšímu zájemci (čl. 149 odst. 1 zákona).

Prodej přímým jednáním je uzavírán mezi kupujícím jako jednou stranou a správcem exekuce nebo osobou vykonávající komisionářskou činnost jako druhou stranou. Správce exekuce prodává movitý majetek jménem a na účet exekučního dlužníka, zatímco osoba vykonávající komisionářskou činnost prodává movitý majetek svým jménem a na účet exekučního dlužníka (čl. 149 odst. 3 zákona).

Na návrh exekučního věřitele může být prodej movitého majetku proveden rovněž prostřednictvím on-line soudní dražby, na kterou se s příslušnými změnami použijí ustanovení tohoto zákona týkající se on-line soudní dražby movitého majetku (čl. 149 odst. 7 zákona).

Prodej nemovitého a movitého majetku, který je předmětem soudního a notářského zajištění převodem vlastnického práva a přechodem práv, lze provést v souladu s příslušnými ustanoveními týkajícími se prodeje nemovitého a movitého majetku za účelem exekuce.

4. Informace vztahující se k národním rejstříkům majetku

V Chorvatsku jsou vedeny tyto rejstříky majetku:

  • pozemkové knihy týkající se právního stavu nemovitostí na území Chorvatska,
  • evidence motorových vozidel,
  • lodní rejstřík,
  • letecký rejstřík,
  • rejstřík akcií a zaknihovaných cenných papírů,
  • rejstřík soudních a notářských zástavních listin (rejstřík zástav),
  • jednotný rejstřík účtů,
  • další evidenční knihy a rejstříky.

Rejstříky jsou vedeny v elektronické podobě různými státními orgány a lze k nim přistupovat elektronicky (například prostřednictvím rejstříku právnických osob vedeného obchodními soudy).

Za získání údajů od státních orgánů je obvykle nutné zaplatit příslušný poplatek, přičemž výše poplatku závisí na jednotlivých státních orgánech a je stanovena v souladu se zákonem o správních poplatcích (Zakon o upravnim pristojbama) (NN č. 115/16) a vyhláškou o sazebníku správních poplatků (Uredba o tarifi upravnih pristojbi) (NN č. 8/17). Správní poplatky do výše 100,00 HRK se platí v kolcích, poplatky nad 100,00 HRK lze platit prostřednictvím internetového bankovnictví.

Seznam nemovitého a movitého majetku prodaného v exekučním řízení upravují pravidla o obsahu a způsobu vedení rejstříku nemovitého a movitého majetku prodaného v exekučním řízení (Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja očevidnika nekretnina i pokretnina koje se prodaju u ovršnom postupku) (NN č. 115/12 a 156/14).

5. Informace o databázích, které věřitelům umožňují zjistit majetek nebo nároky dlužníků

Článek 18 zákona vyžaduje, aby státní orgány poskytly informace o dlužníkovi na žádost osoby, která tvrdí, že hodlá zahájit exekuční nebo zajišťovací řízení, a to do osmi dnů ode dne podání žádosti.

  • Ministerstvo vnitra je povinno poskytnout informace o tom, zda je osoba zapsána v evidenci registrovaných a označených vozidel jako vlastník vozidla, a o druhu, značce, typu, modelu, roku výroby a registrační značce vozidla, jakož i o případném břemeni na tomto vozidle. Ministerstvo vnitra musí kromě jména a data narození uvést také číslo průkazu totožnosti.
  • Centrální depozitář a clearingová společnost (Središnje klirinško depozitarno društvo) nebo jiné oprávněné osoby, které vedou účty registrovaných cenných papírů nebo zaknihovaných cenných papírů, akcií, dluhopisů, státních pokladničních poukázek, pokladničních poukázek centrální banky, obchodních cenných papírů, depozitních poukázek a jiných cenných papírů vydaných sériově, jsou povinny poskytnout údaje o tom, zda má osoba v jimi vedené evidenci zapsané cenné papíry.
  • Úřad správce přístavu je povinen poskytnout údaje o tom, zda je osoba v jím vedené evidenční knize nebo rejstříku zapsána jako vlastník lodi, jachty, plovoucího zařízení, námořní plošiny nebo člunu nebo takových zařízení ve výstavbě.
  • Orgán odpovědný za katastrální záznamy je povinen poskytnout výtisk všech listů vlastnictví vedených na fyzickou nebo právnickou osobu.
  • Zaměstnavatel nebo příjemce trvalého peněžního příjmu je povinen poskytnout údaje o způsobu výplaty mzdy nebo jiného trvalého peněžního příjmu osobě, proti které hodlá navrhovatel zahájit řízení.
  • Jiný orgán nebo osoba, které vedou příslušnou evidenční knihu nebo rejstřík jakýchkoli majetkových práv, jsou povinny poskytnout údaje o tom, zda je osoba zapsaná v jimi vedené evidenční knize nebo rejstříku zapsána jako držitel určitého práva.

Na žádost soudu je osoba, o níž exekuční věřitel tvrdí, že je dlužníkem exekučního dlužníka nebo že má ve svém držení nějaký majetek exekučního věřitele, povinna do osmi dnů vydat prohlášení o tom, zda vůči ní exekuční dlužník má nárok a zda má dotyčná osoba ve svém držení nějaký majetek exekučního dlužníka.

Finanční správa ministerstva financí je povinna poskytnout údaje podle článku 217 zákona do osmi dnů na žádost osoby, která tvrdí, že hodlá zahájit exekuční řízení k vymožení peněžitého nároku z pracovněprávního vztahu v hrubé výši.

Výše uvedené orgány a osoby nejsou povinny jednat na žádost osoby, která o údaje žádá, dokud jim nejsou uhrazeny náklady na provedení těchto úkonů.

Osoba, která podává žádost o údaje, je povinna v žádosti uvést nárok týkající se exekuce nebo zajištění, v souvislosti s nímž hodlá zahájit exekuční nebo zajišťovací řízení, a přiložit dokument, který tvoří základ tohoto nároku.

K podání výše uvedené žádosti o údaje není nutné najímat právníka, přičemž náklady závisí na státním orgánu, kterému je žádost podávána.

6. Informace vztahující se k on-line soudnímu prodeji

Postup při prodeji nemovitého a movitého majetku prostřednictvím on-line soudní dražby upravují ustanovení zákona a prováděcí předpisy, konkrétně:

  • pravidla týkající se způsobu a postupu prodeje nemovitého a movitého majetku v exekučních řízeních (Pravilnik o načinu i postupku provedbe prodaje nekretnina i pokretnina u ovršnom postupku) (NN č. 156/14, 1/19 a 28/21; dále jen „pravidla prodeje“),
  • pravidla týkající se druhů a výše poplatků za prodej nemovitého a movitého majetku v exekučních řízeních (Pravilnik o vrstama i visini naknada za obavljanje poslova provedbe prodaje nekretnina i pokretnina u ovršnom postupku) (NN č. 156/14),
  • pravidla o obsahu a způsobu vedení rejstříku nemovitého a movitého majetku prodaného v exekučním řízení (Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja očevidnika nekretnina i pokretnina koje se prodaju u ovršnom postupku) (NN č. 115/12 a 156/14).

On-line soudní dražba začíná výzvou k účasti v on-line soudní dražbě.

Výzva k účasti na on-line soudní dražbě musí obsahovat způsob a podmínky prodeje, datum a čas zahájení a ukončení on-line soudní dražby, dobu, kdy si zájemci o nemovitost mohou předmětnou nemovitost prohlédnout, jakož i další nezbytné údaje.

Agentura zveřejní výzvu k účasti v on-line soudní dražbě ve veřejných sdělovacích prostředcích, pokud účastník řízení podá agentuře písemnou žádost a uhradí náklady na tento postup.

Mezi oznámením výzvy k účasti v on-line dražbě na internetových stránkách agentury a zahájením procesu nabídek musí uplynout nejméně 60 dní.

On-line soudní dražby se mohou jako kupující účastnit pouze osoby, které složily jistotu (čl. 99 odst. 1 zákona).

Předpokladem přístupu do systému on-line soudních dražeb je platný digitální certifikát potvrzující totožnost dražitele a certifikát umožňující použití zaručeného elektronického podpisu na nabídce příslušné osoby (čl. 14 odst. 2 prodejního řádu).

Při prvním přihlášení do konkrétní on-line soudní dražby je dražitel povinen vyplnit registrační formulář pro účast v on-line soudní dražbě.

Uchazeč podepíše tento formulář zaručeným elektronickým podpisem.

Po vyplnění elektronického formuláře uvedeného v článku 15 prodejního řádu systém on-line soudních dražeb přidělí dražiteli jedinečný identifikátor pro konkrétní on-line soudní dražbu.

Nedílnou součástí pravidel prodeje jsou formuláře.

Shromažďování nabídek v on-line soudní dražbě trvá 10 pracovních dnů a nabídky se sbírají elektronicky od 0 do 24 hodin v pracovní i nepracovní dny.

Lhůta pro shromažďování nabídek bude stanovena na 9 až 15 hodin v pracovní dny. Pokud je nejvýhodnější platná nabídka učiněna výjimečně v posledních 10 minutách před uplynutím lhůty uvedené ve výzvě k účasti v elektronické soudní dražbě jako doba ukončení sběru nabídek, prodlužuje se dražba o 10 minut od každé poslední nejvýhodnější platné nabídky až do uplynutí 10 minut od poslední nejvýhodnější platné nabídky.

Vyvolávací cenu prodávaného předmětu, tedy cenu, od které se začíná dražit, určuje soud. Po ukončení on-line soudní dražby předloží agentura soudu zprávu obsahující informace stanovené v článku 25 pravidel prodeje.

On-line soudní dražba probíhá pod dohledem agentury a platby se provádějí bankovním převodem. Účastník dražby nemusí být dražbě přítomen osobně, ale může se jí zúčastnit na dálku.

Soud vydá písemné rozhodnutí (rozhodnutí o přikázání), které bude vyvěšeno na nástěnce soudu a na internetových stránkách agentury.

V případě prodeje movitého majetku lze na návrh exekučního věřitele provést prodej movitého majetku rovněž prostřednictvím on-line soudní dražby, na kterou se s příslušnými změnami použijí ustanovení zákona týkající se on-line soudní dražby nemovitostí (čl. 149 odst. 7 zákona).

Poslední aktualizace: 15/05/2023

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Kypr

1. Oznámení a odhad ceny za účelem prodeje zabaveného majetku

Cena zabaveného majetku je stanovena na základě běžných cen na kyperském trhu. V případě zabaveného nemovitého majetku stanoví dražebník po posouzení jeho hodnoty minimální prodejní cenu. Není-li minimální ceny dosaženo, nemovitost není prodána.

Co se týká movitých věcí, poté, co exekutoři tyto věci zabavili při výkonu příkazu k zabavení movitého majetku ve prospěch věřitele, stanoví minimální cenu na základě platných tržních cen a poté přikročí k prodeji movitých věcí. Není-li minimální ceny dosaženo, mohou exekutoři dražbu zopakovat.

Dražební vyhlášky jsou zveřejňovány v denním tisku. Pokud se dražba týká nemovitého majetku, jsou vyhlášky vyvěšeny ve městě nebo obci, kde se nemovitost nachází, a rovněž na internetových stránkách ministerstva vnitra.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

Prodej majetku v dražbě mohou provést kvalifikovaní soukromí dražebníci. Dražebníkem je vhodná osoba, kterou jmenuje pozemkový a kartografický odbor Ministerstva vnitra Kyperské republiky a která má potřebné kvalifikace pro provedení nuceného prodeje majetku ve veřejné dražbě.

Co se týká movitých věcí, prodej movitého majetku za účelem výkonu soudního rozhodnutí se uskutečňuje ve veřejné dražbě vedené exekutory, kteří jsou úředníky státní soudní služby a kterým byla udělena pravomoc k prodeji zabavených movitých věcí v souvislosti s výkonem příkazu k zabavení movitého majetku ve prospěch věřitelů.

3. Druhy dražeb, na něž se výše uvedená pravidla nemusí plně vztahovat

Existují případy, kdy dražbu movitých věcí provádějí samotní věřitelé, ať už se jedná o společnosti, například banky, nebo fyzické osoby, jestliže na základě výkonu soudního rozhodnutí přebírají vlastnictví movitého majetku dlužníka. Na tyto případy se nevztahují stejná pravidla jako na veřejné dražby, která jsou stanovena v platných právních předpisech.

4. Informace o vnitrostátních registrech majetku

Na Kypru jsou vedeny tyto registry majetku:

  1. Kyperský pozemkový a kartografický odbor vede registr, v němž jsou uvedeny všechny vlastnické tituly občanů k nemovitostem.
  2. Odbor silniční dopravy vede registr všech vozidel, která jsou registrována na Kypru.
  3. Kyperské ministerstvo obchodního loďstva vede kyperský lodní registr, v němž jsou zaregistrovány všechny lodě a/nebo plavidla.
  4. Sekce obchodních společností odboru rejstříku společností a konkursního komisaře (Registrar of Companies and Official Receiver) vede rejstřík obchodních společností, družstev a obchodních názvů zaregistrovaných na Kypru.
  5. Odbor civilního letectví vede kyperský letecký rejstřík a odpovídá za registraci letadel, jejich převody a vyškrtnutí z rejstříku.
  6. V rámci sekce obchodních společností vede oddělení duševního a průmyslového vlastnictví registr ochranných známek.

5. Informace o databázích, které věřiteli umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníka

Na internetových stránkách odboru rejstříku společností a konkursního komisaře je možný snadný přístup k registru osob v úpadku nebo likvidovaných společností, který věřiteli umožňuje získat informace o finanční situaci dlužníka. Neexistují však elektronické databáze, do nichž by měl věřitel přístup, aby získal přímo informace o majetku dlužníka. Soudem uznaný věřitel může sám nebo prostřednictvím právního zástupce vyhledávat s použitím ověřeného opisu soudního rozhodnutí nebo soudního příkazu v katastru nemovitostí za účelem získání informací o nemovitém majetku, který je zaregistrován na jméno dlužníka.

6. Informace o elektronických soudních dražbách

Na Kypru se elektronické soudní dražby neprovádějí.

Poslední aktualizace: 11/03/2024

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Malta

1. Oznámení a odhad ceny za účelem prodeje zabaveného majetku

Exekuce zabaveného majetku nevede nutně k jeho prodeji. Věřitel a dlužník mohou místo toho uzavřít dohodu. V případě několika věřitelů je nutné uzavřít dohodu s každým z nich, aby se zabránilo prodeji. Není-li dohody dosaženo, nařídí soud prodej.

Základní hodnotu zabaveného majetku určí znalec, který odhadne jeho cenu (v případě nemovitostí). V případě movitých věcí určí hodnotu osoba, která během prodeje učiní nejvyšší nabídku, jelikož podání začínají na nule. Vyžaduje-li se ocenění movitých věcí, nezačínají podání na nule, nýbrž na 60 % odhadované ceny.

Zabavený majetek je inzerován na internetových stránkách vlády, které poskytují soudní služby, na internetových stránkách dražebníka, který prodej uskutečňuje, v denním tisku (obvykle je oznámení o prodeji zveřejněno jednou za měsíc ve dvou denících) a prostřednictvím oznámení vyvěšených v budově soudu, kde se prodej uskuteční.

Charakteristika zabaveného předmětu nabízeného k prodeji a rovněž doklady, které se jej týkají, jsou dostupné na internetových stránkách vlády poskytujících soudní služby a na internetových stránkách dražebníka, který prodej uskutečňuje. O přístup k těmto informacím mohou požádat všechny zainteresované osoby.

Pokud se někdo zajímá o prohlídku zabaveného předmětu nabízeného k prodeji, může podat soudu žádost o prohlídku předmětu, je-li dotyčným předmětem nemovitost. Před prodejem nemovitosti vyhotoví soudní znalec zprávu o jejím stavu a tato zpráva je veřejně přístupná. V případě movitých věcí si je mohou zainteresované osoby prohlédnout dvě hodiny před zahájením prodeje.

V den prodeje jsou nabídky podávány viva voce dražebníkovi určenému soudem za účelem prodeje věcí.

Osoba, která věci v dražbě získá, nesloží část ceny, nýbrž musí uhradit celou cenu. Pokud jde o nemovitosti, celá částka musí být složena u soudu do sedmi dnů ode dne prodeje, zatímco v případě movitých věcí je nutno celou cenu uhradit do 24 hodin od prodeje. Platbu nelze uskutečnit elektronicky, provádí se na podatelně soudu.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

Prodej uskutečňuje na základě pravomoci soudu dražebník určený soudem a prodej nemohou provést třetí strany.

3. Druhy dražeb, na něž se výše uvedená pravidla nemusí plně vztahovat

Neexistují žádné druhy dražeb, na něž by se tato pravidla plně nevztahovala.

4. Informace o vnitrostátních registrech majetku

Existují tyto vnitrostátní registry majetku:

nemovitosti – veřejný rejstřík a katastr nemovitostí

movité věci – co se týká vozidel, plavidel a letadel – úřad Transport Malta

cenné papíry a akcie – Maltský úřad pro finanční služby a maltská burza cenných papírů

ostatní finanční nástroje – maltská burza cenných papírů

ochranné známky a patenty – ministerstvo obchodu

Tyto registry vedou dotyčné státní úřady elektronicky. Některé tyto registry jsou veřejnosti přístupné elektronicky. Co se týká veřejného rejstříku a Maltského úřadu pro finanční služby, přístup veřejnosti je možný za úplatu. Registry úřadu Transport Malta nejsou veřejnosti přístupné. Pokud jde o Maltský úřad pro finanční služby, platbu za tento přístup lze provést na internetu. Co se týká veřejného rejstříku, platbu je nutno provést v kanceláři veřejného rejstříku.

5. Informace o databázích, které věřitelům umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníka

Věřitel má přístup do databází týkajících se nemovitostí a obchodních společností. Maltský úřad pro finanční služby umožňuje přímý přístup na internetu s ohledem na obchodní společnosti. Pokud jde o nemovitosti, věřitel má přístup k informacím prostřednictvím veřejného rejstříku a katastru nemovitostí. Pro přímý přístup do databází Maltského úřadu pro finanční služby nebo pro přístup prostřednictvím veřejného rejstříku a katastru nemovitostí není zapotřebí žádné další povolení.

6. Jiné informace týkající se elektronické soudní dražby

Podávat během dražby nabídky on-line nelze.

Poslední aktualizace: 04/05/2021

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Polsko

1. Oznámení a odhad ceny za účelem prodeje zabaveného majetku

Oceňování majetku provádí odhadce (ustanovený exekutorem), který je oprávněn k oceňování majetku podle zvláštních předpisů. Pokud však byl majetek oceněn za účelem jeho prodeje na trhu nejvýše šest měsíců před zabavením a toto ocenění splňuje požadavky na oceňování majetku za účelem výkonu rozhodnutí, nové ocenění se neprovádí. Došlo-li na druhou stranu mezi okamžikem, kdy byl zhotoven popis a provedeno ocenění majetku, a datem konání dražby k významným změnám jeho stavu, lze na žádost věřitele či dlužníka provést dodatečný popis a ocenění.

Majetek, který byl zabaven, je prodán ve veřejné dražbě. Dražbu nelze naplánovat dříve než dva týdny poté, co nabyly právní moci popis a ocenění nebo soudní rozhodnutí, na jehož základě je výkon rozhodnutí zahájen.

Exekutor oznámí datum konání a předmět dražby formou veřejné vyhlášky, která je doručena účastníkům řízení, obecnímu úřadu, finančnímu úřadu, v jehož obvodu se daný majetek nachází, a orgánům sociálního zabezpečení.

Dražební vyhláška je nejméně dva týdny přede dnem konání dražby uveřejněna rovněž v budově soudu a v prostorách obecního úřadu, v denním tisku, jehož čtenost je v dotyčném městě či obci vysoká, a na internetových stránkách Státní exekutorské rady („Krajowa Rada Komornicza“). Na žádost a na náklady některé ze stran může exekutor nařídit, aby byla vyhláška zveřejněna jiným způsobem, který daná strana uvedla.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

Dražby provádí veřejně exekutor za přítomnosti a pod dohledem soudce nebo soudního úředníka („referendarz sądowy“). Exekuci na majetek provádí exekutor soudu, v jehož obvodu se majetek nachází.

3. Druhy dražeb, na něž se výše uvedená pravidla nemusí plně vztahovat

  • exekuce na část majetku,
  • exekuce na právo trvalého užívání,
  • exekuce na nezastavěný pozemek nebo na pozemek s obytnou či komerční budovou, pokud nebylo v době podání návrhu na zahájení řízení o výkonu rozhodnutí oznámeno ukončení stavebních prací nebo nebyla podána žádost o kolaudaci ve smyslu stavebního zákona (prawo budowlane),
  • exekuce na námořní plavidla zapsaná v lodním registru,
  • exekuce prostřednictvím prodeje podniku nebo zemědělského hospodářství,
  • exekuce za účelem ukončení spoluvlastnictví formou veřejného prodeje.

4. Vnitrostátní registry majetku

U okresních soudů (sąd rejonowy) je veden katastr nemovitostí (księga wieczysta), aby bylo možno zjistit právní stav nemovitostí. Katastr nemovitostí je zřízen a veden v informačním systému. Katastr nemovitostí je veřejně přístupný a obsahuje čtyři oddíly:

1. první oddíl obsahuje označení nemovitosti a zápisy práv souvisejících s jejím vlastnictvím;

2. druhý oddíl obsahuje zápisy týkající se vlastnictví a neomezeného práva užívání;

3. třetí oddíl obsahuje zápisy týkající se omezených vlastnických práv s výjimkou hypoték, omezení ohledně nakládání s nemovitostí nebo jejího neomezeného užívání a zápisy jiných práv a nároků s výjimkou nároků souvisejících s hypotékami;

4. čtvrtý oddíl obsahuje zápisy týkající se hypoték.

Kromě katastru nemovitostí je druhým registrem majetku evidence pozemků a staveb („ewidencja gruntów i budynków“), kterou upravuje zákon o geodézii a kartografii ze dne 17. května 1989 („Prawo geodezyjne i kartograficzne“) (konsolidované znění: Sbírka zákonů 2010/193, položka 1287, v platném znění). Za vedení evidence pozemků a staveb odpovídá hejtman („starosta“).

5. Databáze, které věřitelům umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníků

Věřitelům jsou přístupné databáze popsané v bodě 4, tj. katastr nemovitostí a evidence pozemků a staveb, které slouží k zjištění majetku dlužníků. Katastr nemovitostí mimoto umožňuje zjistit pohledávky věřitelů, jež jsou zajištěny hypotékou.

6. Elektronické soudní dražby

Soudní dražby se neprovádějí na internetu. Na internetových stránkách Státní exekutorské rady (jako zákonná povinnost) a zpravidla na internetových stránkách exekutora, který dotyčnou dražbu provádí, jsou zveřejňovány pouze dražební vyhlášky.

Poslední aktualizace: 10/01/2024

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Portugalsko

1. Inzerce prodeje a odhad ceny zabaveného zboží

Současná situace je taková, že prodej věcí se přednostně uskutečňuje prostřednictvím platformy Odkaz se otevře v novém okně.https://www.e-leiloes.pt/, podle článku 837 portugalského občanského soudního řádu a článku 20 a násl. ministerské prováděcí vyhlášky (Portaria) č. 282/2013 ze dne 29. srpna 2013.

Pravidla pro provozování platformy Odkaz se otevře v novém okně.https://www.e-leiloes.pt/ byla schválena vyhláškou ministra spravedlnosti č. 12624/2015, která byla zveřejněna v Úředním věstníku Portugalské republiky (Diário da República), řadě 2, č. 219 ze dne 9. listopadu 2015.

Oznámení: Vzhledem k mnoha nedávným kybernetickým útokům na různé vnitrostátní instituce je přístup osob, které se na stránky Odkaz se otevře v novém okně.e-leilões dostanou ze zemí mimo Portugalsko, omezen.

Tyto osoby jsou povinny poskytnout svoji IP adresu (internetový protokol) adrese Odkaz se otevře v novém okně.suporte@solicitador.net. Jedním ze způsobů, jak zjistit svou IP adresu, je následující odkaz: Odkaz se otevře v novém okně.https://www.whatismyip.com/.

Inzerce prodeje se řídí článkem 6 vyhlášky 12624/2015:

Článek 6

Inzerování dražeb

  1. Dražby jsou inzerovány na stránkách www.e-leiloes.pt. Na základě rozhodnutí Komory právních zástupců (Câmara dos Solicitadores) lze úplné nebo částečné informace šířit i na jiných internetových stránkách, v tisku a elektronickou poštou. Tím není dotčeno právo soudního exekutora, který je ze zákona odpovědný za řízení, zveřejnit oznámení o dražbě jakýmkoli jiným způsobem, který považuje za vhodný.
  2. Informace zveřejněné na stránkách www.e-leiloes.pt musí obsahovat minimálně:
    1. číslo soudního řízení, soud a organizační jednotku;
    2. datum zahájení dražby;
    3. lhůtu konání dražby (datum a čas);
    4. vyvolávací cenu věcí (nebo souboru věcí), jež mají být prodány;
    5. cenu konečné nabídky;
    6. pokud je předmětem prodeje movitý majetek, fotografii věcí nebo souboru předmětů, které tvoří draženou položku;
    7. stručný popis položky;
    8. povahu věci;
    9. v případě nemovitosti její polohu a skladbu, číslo a zápis v katastru nemovitostí, okres, město, obec a zeměpisné souřadnice přibližné polohy, fotografii exteriéru nemovitosti a pokud možno i interiéru v případě městské nemovitosti nebo bytové jednotky;
    10. určení správce nebo místa uložení;
    11. místo a čas prohlídky majetku a kontaktní údaje správce;
    12. identifikační údaje ustanoveného exekutora, včetně jména, profesního identifikačního čísla, telefonního čísla a čísla mobilního telefonu, čísla faxu, e-mailové adresy a času, kdy jej lze kontaktovat;
    13. veškeré skutečnosti, o nichž musí být všechny zúčastněné strany ze zákona informovány, zejména zda probíhá řízení o námitce proti výkonu rozhodnutí nebo zabavení, zda probíhá odvolací řízení a zda existují zástavní práva, která nesmí prodejem zaniknout, nebo zda se v průběhu řízení přihlásili držitelé přednostních práv;
    14. jméno dlužníka nebo dlužníků, kterým prodávaný majetek patří.

Ceny/hodnoty zabaveného majetku

Základní hodnota: Jedná se o hodnotu věcí nebo souboru věcí tvořících jednu položku, jak byla stanovena v rámci řízení, s nímž prodej souvisí, a to při výkonu rozhodnutí, jenž se řídí občanským soudním řádem, nebo v insolvenčním řízení upraveném zákonem o platební neschopnosti a revitalizaci podniků (Código da Insolvência e da Recuperação de Empresas).

Minimální hodnota: „Minimální hodnotou“ je hodnota, za kterou lze věci prodat a která podle článku 816 občanského soudního řádu odpovídá 85 % základní hodnoty. V některých případech může být minimální hodnota rovna základní hodnotě.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

Pravidla pro provozování platformy Odkaz se otevře v novém okně.https://www.e-leiloes.pt/ byla schválena vyhláškou ministra spravedlnosti č. 12624/2015, která byla zveřejněna v Úředním věstníku Portugalské republiky (Diário da República), řadě 2, č. 219 ze dne 9. listopadu 2015, a stanoví, že platformu vyvine a bude spravovat tehdejší portugalská Komora právních zástupců (Câmara dos Solicitadores), nyní Komora právních zástupců a soudních exekutorů (Ordem dos Solicitadores e Agentes de Execução).

V občanskoprávních vykonávacích řízeních vedených soudními exekutory je postup prodeje výlučnou pravomocí soudních exekutorů.

Oznámení: Vzhledem k mnoha nedávným kybernetickým útokům na různé vnitrostátní instituce je přístup osob, které se na stránky  Odkaz se otevře v novém okně.e-leilões dostanou ze zemí mimo Portugalsko, omezen.

Tyto osoby jsou povinny poskytnout svoji IP adresu (internetový protokol) adrese Odkaz se otevře v novém okně.suporte@solicitador.net. Jedním ze způsobů, jak zjistit svou IP adresu, je následující odkaz: Odkaz se otevře v novém okně.https://www.whatismyip.com/.

3. Druhy dražeb, na něž se výše uvedená pravidla nemusí plně vztahovat

Jedním z příkladů jsou věci, které musí být prodány na regulovaných trzích nebo přímo.

Článek 837 portugalského občanského soudního řádu – Prodej v elektronické dražbě

  1. S výjimkou případů uvedených v článcích 830 a 831 by se prodej zabaveného nemovitého majetku měl přednostně uskutečnit v elektronické dražbě za podmínek stanovených v prováděcí vyhlášce ministra spravedlnosti.

Článek 830 portugalského občanského soudního řádu – Věci prodávané na regulovaných trzích

Finanční nástroje a komodity kótované na regulovaném trhu se prodávají na regulovaných trzích.

Článek 831 občanského soudního řádu – Přímý prodej

Mají-li být věci podle zákona předány konkrétnímu subjektu, nebo byly-li se účinky erga omnes přislíbeny k prodeji osobě, která chce uplatnit zvláštní právo na výkon rozhodnutí, uskuteční se prodej přímo.

Ačkoliv elektronická dražba představuje v Portugalsku upřednostňovaný způsob nuceného prodeje, občanský soudní řád umožňuje i jiné metody prodeje:

  1. prodej na základě zapečetěné nabídky;
  2. prodej na regulovaných trzích;
  3. přímý prodej osobám nebo subjektům, které jsou oprávněny věci získat;
  4. prodej na základě soukromého jednání;
  5. prodej v aukční síni;
  6. prodej ve veřejné či podobné úschovně;
  7. prodej v elektronické dražbě.

4. Informace z vnitrostátních rejstříků majetku

Mezi regulační a rejstříkové orgány patří:

  • Úřad pro rejstříky a notářství (Instituto dos Registos e do Notariado, I.P. [IRN]): veřejný institut pověřený prováděním a sledováním politiky v oblasti registračních služeb s cílem zajistit poskytování služeb občanům a podnikům v oblasti identifikace obyvatel a evidence obyvatel, rejstříků státní příslušnosti, nemovitostí, obchodních rejstříků a rejstříků movitých věcí a právnických osob a regulací a sledováním činnosti notářů a dohledem nad touto činností – např. nemovitosti, vozidla, plavidla, letadla atd.,
  • portugalská Komise pro trh s cennými papíry (Comissão do Mercado de Valores Mobiliários [CMVM]): má za úkol dohlížet na trhy finančních nástrojů a subjekty, které na nich působí, zajišťovat je a regulovat za účelem ochrany investorů s ohledem na akcie a finanční nástroje atd.,
  • Národní institut duševního vlastnictví (Instituto Nacional de Propriedade Industrial [INPI]): jeho činnost se zaměřuje na přiznávání a ochranu práv duševního vlastnictví v Portugalsku i mimo něj ve spolupráci s mezinárodními organizacemi, jejichž členem je Portugalsko.

5. Informace o databázích, které věřitelům umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníků

Za prvé je důležité uvést, že přístup do databází má soudní exekutor, a to důvěrně. Věřitel nemá přímý přístup.

Přístup do veřejných databází upravuje prováděcí ministerská vyhláška č. 331-A/2009 ze dne 30. března 2009 ve znění prováděcí ministerské vyhlášky č. 350/2013 ze dne 3. prosince 2013 a prováděcí ministerské vyhlášky č. 288/2015 ze dne 17. září 2015.

Přístup do databází portugalské centrální banky upravuje rovněž prováděcí ministerská vyhláška č. 282/2013 ze dne 29. srpna 2013.

K databázím, do nichž má soudní exekutor přímý elektronický přístup, patří:

  1. portugalský daňový a celní úřad;
  2. databáze sociálního zabezpečení (Segurança Social);
  3. všeobecný penzijní fond (Caixa Geral de Aposentações);
  4. katastr nemovitostí (Registo Predial);
  5. obchodní rejstřík (Registo Comercial);
  6. národní rejstřík právnických osob (Registo Nacional de Pessoas Coletivas);
  7. rejstřík motorových vozidel (Registo Automóvel);
  8. portugalská centrální banka;
  9. institut pro správu veřejných úvěrů (Instituto de Gestão de Crédito Público);
  10. platforma CITIUS (IT platforma pro podporu činnosti soudů).

6. Informace o elektronických soudních dražbách

Pravidla pro provozování platformy Odkaz se otevře v novém okně.https://www.e-leiloes.pt/ byla schválena vyhláškou ministra spravedlnosti č. 12624/2015, která byla zveřejněna v Úředním věstníku Portugalské republiky (Diário da República), řadě 2, č. 219 ze dne 9. listopadu 2015.

Informace lze ověřit na těchto internetových stránkách:

Odkaz se otevře v novém okně.Pravidla pro provozování platformy pro elektronické dražby

Odkaz se otevře v novém okně.Odpovědi na často kladené dotazy

Upozornění: Vzhledem k mnoha nedávným kybernetickým útokům na různé vnitrostátní instituce je přístup osob, které navštěvují internetové stránky  Odkaz se otevře v novém okně.e-leilões ze zemí mimo Portugalsko, omezen.

Tyto osoby jsou povinny poskytnout svoji IP adresu (internetový protokol) adrese Odkaz se otevře v novém okně.suporte@solicitador.net. Jedním ze způsobů, jak zjistit svou IP adresu, je následující odkaz: Odkaz se otevře v novém okně.https://www.whatismyip.com/.

Poslední aktualizace: 18/12/2023

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Rumunsko

1. Zveřejnění dražební vyhlášky a stanovení ceny v souvislosti s prodejem zabaveného majetku

Řízení o výkonu rozhodnutí je upraveno v rumunském občanském soudním řádu, který obsahuje obecná pravidla týkající se vymáhání povinností stanovených v exekučních příkazech. Kromě pravidel občanskoprávního řízení, která upravují výkon rozhodnutí, existují dvě zvláštní kategorie pravidel, která se vztahují na zvláštní situace dlužníků: vymáhání daňových pohledávek a vymáhání pohledávek z přestupků.

Obecná kategorie pohledávek vyplývajících z exekučních příkazů vyjma daňových pohledávek nebo pohledávek z přestupků je v Rumunsku vymáhána exekutory, donucovacími orgány, které jsou k výkonu exekučních příkazů zmocněny nařízením ministra spravedlnosti.

Jakmile byl výkon rozhodnutí schválen, je v případě kategorie pohledávek, které lze vymáhat v souladu s tím, co bylo uvedeno výše, majetek dlužníka prodán ve veřejné dražbě podle pravidel občanskoprávního řízení v závislosti na příslušné kategorii, tj. prodej movitých věcí a/nebo nemovitostí ve veřejné dražbě.

Zabavené movité věci může ocenit exekutor (na základě kritéria obchodní hodnoty v porovnání s průměrnými tržními cenami v dané lokalitě), nebo není-li ocenění možné, či pokud o to strany požádají, ustanovený znalec za poplatek.

Hodnota majetku, který je předmětem výkonu rozhodnutí, je stanovena exekutorem podle podobných pravidel (obchodní hodnota, průměrná tržní cena atd.), nebo za poplatek ustanoveným znalcem na žádost stran nebo v případě, že ocenění není možné.

Co se týká oznamování prodeje movitých věcí, ohlášení nebo oznámení prodeje vyhotoví exekutor, který zajistí jeho uveřejnění v místě dražby, ve svém úřadě, na obecním úřadě obce, v jejíž spádové oblasti je majetek prodáván, v úřadě donucovacího orgánu a na jiných veřejných místech. Rumunský občanský soudní řád ukládá rovněž povinnost uveřejnit oznámení v místním a celostátním tisku nebo na internetových stránkách určených pro prodej dotyčného majetku.

Kromě výše zmíněných metod oznamování existují s ohledem na oznámení prodeje nemovitostí rozdíly v postupu spočívající v tom, že na straně jedné určuje způsob oznámení hodnota majetku (celostátní tisk, je-li hodnota majetku vyšší než 250 000 RON) a na straně druhé existuje povinnost vložit oznámení do elektronického rejstříku oznámení o prodeji majetku, který je předmětem výkonu rozhodnutí.

Vlastnosti majetku, který je předmětem výkonu rozhodnutí, jsou uvedeny v ohlášení/oznámení prodeje.

Postup prohlídky majetku není upraven.

Upraveny jsou dražební jistoty, které jsou stanoveny v rozhodnutí exekutora a které musí být uhrazeny nejpozději v době zahájení dražby. Dražební jistotu lze složit elektronicky a exekutor musí k nabídce na koupi připojit doklad o zaplacení.

Majetek je přiklepnut osobě, která nabídne nejvyšší cenu, a v případě pouze jednoho dražitele tomuto dražiteli, jestliže nabídl vyvolávací cenu pro dražbu.

2. Třetí strany, které mohou vést dražbu

Majetek může ve veřejné dražbě prodat pouze exekutor formou řízení o výkonu rozhodnutí, které je upraveno v rumunském občanském soudním řádu. U určitých kategorií pohledávek, tj. daňových pohledávek a pohledávek z přestupků, se prodej provádí prostřednictvím vlastního mechanismu finančního úřadu (v případě daňových pohledávek) se zvláštními pravidly postupu týkajícími se dražby nebo účastníků, nebo prostřednictvím státního orgánu, který odpovídá za zpětné získávání výnosů z trestné činnosti (Národní úřad pro správu zmrazeného majetku – ANABI). V posledně uvedeném případě může ANABI prostřednictvím dohod o spolupráci svěřit tento úkol exekutorovi.

3. Typy dražeb, na které se nemusí zcela vztahovat stanovená pravidla

Společná pravidla, která se vztahují na prodej věcí ve veřejné dražbě, obsahují výjimky s ohledem na exekuční příkazy týkající se příjmů, jež mají být uhrazeny do konsolidovaného souhrnného rozpočtu, rozpočtu EU nebo rozpočtu Evropského společenství pro atomovou energii. Existují rovněž výjimky týkající se zpětného získávání výnosů z trestné činnosti.

4. Informace o vnitrostátních rejstřících majetku

V Rumunsku nebyl zaveden počítačový systém obsahující informace o majetku (vnitrostátní registry majetku).

5. Informace o databázích sloužících věřitelům k identifikaci dlužníkova majetku nebo pohledávek

Věřitelé mohou získat přístup k údajům o aktivech nebo závazcích dlužníka pouze prostřednictvím povoleného řízení o výkonu rozhodnutí a pouze prostřednictvím exekutora.

Přístup věřitelů do databází, v nichž mohou zjistit majetek dlužníka, je omezený. Jelikož jsou exekuční opatření s ohledem na nemovitosti zaevidována v katastru nemovitostí, může kdokoli získat na základě prosté žádosti a po uhrazení poplatku například informace o stavu majetku. Tato forma poskytování informací však není užitečná, pokud jde o majetek v držení dlužníka, jelikož vyhledávání je založeno na majetku, a nikoli na osobě. Osobní údaje jsou chráněny zvláštními předpisy, tento druh vyhledávání je proto možný (jak bylo uvedeno výše) pouze prostřednictvím příslušného orgánu a někdy vyžaduje potvrzení soudu.

6. Informace o soudních dražbách on line

Elektronický registr oznámení o prodeji majetku, který je předmětem výkonu rozhodnutí, je počítačový systém, jehož prostřednictvím oznamují všichni exekutoři na celostátní úrovni prodej movitých věcí s hodnotou vyšší než 2 000 RON a nemovitostí, které jsou předmětem výkonu rozhodnutí. Elektronický registr oznámení o prodeji majetku, který je předmětem výkonu rozhodnutí, byl zřízen na základě ustanovení § 35 odst. 2 zákona č. 188/2000 o exekutorech a funguje od roku 2012. Vkládání oznámení do elektronického registru oznámení prodeje majetku, který je předmětem výkonu rozhodnutí, představuje pro exekutory právní povinnost a nesplnění této povinnosti představuje kázeňský přestupek podle § 47 zákona č. 188/2000 o exekutorech.

Nová platforma Odkaz se otevře v novém okně.elektronického registru oznámení prodeje majetku, který je předmětem výkonu rozhodnutí, byla schválena rozhodnutím Rady Národní unie soudních exekutorů č. 67/05.12.2014.

Poslední aktualizace: 10/10/2017

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Slovinsko

1. Zveřejnění a stanovení cen pro prodej zabaveného majetku

Movitý majetek, nemovitý majetek a práva se prodávají ve veřejných dražbách v exekučním a jiném soudním řízení, přičemž na prodej majetku se vztahují pravidla exekučního řízení. Ve Slovinsku se soudní dražby konají v tradičním formátu a také on-line.

Zatímco ve Slovinsku zatím není možné prodávat majetek v konkurzním řízení prostřednictvím jednotného on-line portálu, stejně jako je tomu v případě prodeje (s výjimkou prodeje movitého majetku) a vyhlášení prodeje v exekučním řízení, veřejné on-line dražby majetku dlužníka v konkurzu mohou pořádat externí poskytovatelé, kteří působí na trhu. Tento způsob prodeje (veřejná on-line dražba) již existuje pro insolvenční řízení a správci jej využívají.

Movitý majetek

Exekuce na movitý majetek se provádí zabavením a oceněním majetku, jeho prodejem a vyplacením výtěžku z prodeje věřiteli (čl. 81 odst. 1 zákona o vymáhání a zajištění pohledávek (Zakon o izvršbi in zavarovanju), dále jen „zákon“).

Zabavitelný majetek zahrnuje majetek v držbě dlužníka i majetek dlužníka v držbě věřitele. Majetek dlužníka v držbě třetích osob lze zabavit se souhlasem třetí osoby (článek 83 zákona).

Po zabavení majetku získává věřitel zástavní právo k zabavenému majetku (článek 87 zákona). V případech zabavení movitého majetku zapsaného v rejstříku nedržených zástav a zabaveného movitého majetku vzniká zástavní právo zápisem zabavení do rejstříku (článek 87 zákona).

Znalecké ocenění zabaveného majetku.

Zabavený majetek se při zabavení ocení, ledaže toto ocenění nelze provést ihned vzhledem ke zvláštní hodnotě majetku, nebo jde-li o zabavení movitého majetku zapsaného v rejstříku nedržených zástav a zabaveného movitého majetku. Ocenění provádí exekutor, který provedl zabavení. Na žádost a s náklady hrazenými účastníkem řízení může ocenění provést soudní znalec, kterého si účastník řízení zvolí (článek 89 zákona). K prodeji zabaveného majetku může dojít až poté, co exekuční příkaz nabude právní moci, ledaže by dlužník s prodejem majetku souhlasil dříve nebo by se jednalo o majetek podléhající rychlé zkáze nebo by hrozilo, že hodnota zabaveného majetku výrazně poklesne (článek 92 zákona).

Zabavený majetek se prodává ve veřejné dražbě nebo na základě přímé smlouvy mezi kupujícím a exekutorem nebo fyzickou osobou, která se zabývá komisními obchody. Veřejná dražba se může konat také on-line (veřejná on-line dražba). Způsob a datum prodeje majetku určí a zaznamená exekutor do protokolu o zabavení bezprostředně po zabavení s ohledem na zásadu, že má být získána co nejlepší cena (článek 93 zákona). Pokud se exekutor rozhodne pro veřejnou dražbu, do záznamu se doplní datum a místo veřejné dražby. Exekutor informuje účastníky řízení o způsobu a datu prodeje majetku zvláštním oznámením doručeným věřiteli a dlužníkovi (článek 82 řádu pro výkon exekuční činnosti (Pravilnik o opravljanju službe izvršitelj)).

Zveřejnění prodeje. Pokud exekutor rozhodne, že majetek bude prodán ve veřejné dražbě, zašle soudu oznámení o veřejné dražbě nejméně osm dní před zahájením veřejné dražby a soud jej zveřejní na úřední desce soudu. Exekutor musí zveřejnit oznámení a fotografii majetku ve vyhledávači pro prodej movitého majetku a zadat informace o movitém majetku do tohoto vyhledávače (článek 93 zákona). Exekutor oznámí veřejnou dražbu na úřední desce soudu a na internetových stránkách příslušného orgánu, který vydal rozhodnutí o zabavení. Exekutor musí požádat o zveřejnění oznámení o veřejné dražbě v úředním rejstříku, pokud takový rejstřík existuje. Pokud to navrhne věřitel nebo dlužník, může exekutor vyhlásit veřejnou dražbu také ve sdělovacích prostředcích, a to po uhrazení nákladů účastníkem řízení, který o veřejnou dražbu žádá (článek 89 řádu).

Možnost prohlédnout si prodávaný majetek. V oznámení o veřejné dražbě musí být uvedeno místo, datum a čas konání dražby, musí být uveden a popsán majetek, který má být prodán, a musí být uvedeno, kde si lze majetek před dražbou prohlédnout (článek 89 řádu pro výkon exekuční činnosti). Zájemci mohou také vyhledávat předměty prodeje v exekučních řízeních a prohlížet si fotografie majetku ve vyhledávači prodejů na portálu e-dražbe (on-line dražby) na adrese Odkaz se otevře v novém okně.SodneDrazbe.si. Prodávaný majetek lze vyhledávat a prohlížet podle následujících kritérií: soud, číslo případu, forma prodeje, způsob prodeje, typ prodeje, datum zahájení prodeje, stav zveřejnění, předmět prodeje, typ předmětu, město, region a vyvolávací cena. Vyhledávání lze provést také zadáním textu do příslušného pole pro zadávání textu.

Dražební jistota. Před zahájením veřejné dražby musí exekutor určit, zda je povaha a hodnota majetku taková, aby účastníci dražby museli složit dražební jistotu, která nesmí být vyšší než 10 % vyvolávací ceny majetku.

Osoba nebo společnost řídící prodej. Veřejnou dražbu provádí exekutor, který může na vlastní náklady pověřit dražebníka, aby předměty vydražil, pokud je to vzhledem k množství a kvalitě majetku nezbytné. Dražba je veřejná (článek 92 řádu pro výkon exekuční činnosti).

Vyvolávací cena. Při první dražbě nesmí být zabavený majetek prodán pod odhadní cenou. Není-li odhadní ceny dosaženo při první dražbě, provede exekutor na návrh účastníka řízení druhou dražbu, v níž může být majetek prodán pod odhadní cenou, nejméně však za jednu třetinu této ceny (článek 94 zákona).

Tvorba nabídek a příklep. Nejméně 15 minut po zahájení dražby vyzve exekutor účastníky dražby, aby učinili nabídky (přihazování). Dražba pokračuje, dokud všichni zúčastnění neodevzdají své nabídky. Exekutor předá majetek dražiteli, který nabídne nejvyšší cenu, pokud po dvou výzvách účastníkům k podání vyšší nabídky není učiněna žádná vyšší nabídka. Pokud kupující nezaplatí kupní cenu do konce dražby, může exekutor prodat majetek dalšímu zájemci s nejvyšší nabídkou, pokud s tím věřitel souhlasí podpisem protokolu o dražbě. Není-li věřitel na dražbě přítomen, může exekutor prodat majetek okamžitě dalšímu zájemci, který nabídne nejvyšší cenu, pokud jeho nabídka činí alespoň 50 % nejlepší nabídky, ale je vyšší než vyvolávací cena; v opačném případě exekutor nabídne majetek k dražbě znovu během téže dražby. Předchozí dražitel s nejvyšší nabídkou se opakované dražby již nemůže účastnit (článek 94 řádu pro výkon exekuční činnosti).

Zaplacení kupní ceny a převzetí majetku. Kupující musí zaplatit kupní cenu a převzít majetek ihned po skončení dražby. Exekutor musí kupujícímu poskytnout dokument s informacemi o prodeji a informace vedené v rejstříku, pokud je rejstřík prodávaného majetku veden. Na základě tohoto dokumentu vymaže exekutor případná věcná břemena a/nebo zákazy prodeje majetku a zapíše nového vlastníka v případech, kdy je v rejstříku zapsáno vlastnické právo. Exekutor může převést majetek na kupujícího i předtím, než je zaplacena kupní cena, pokud mu to věřitel povolí, a to na vlastní riziko za částku, na kterou má věřitel nárok z kupní ceny. Pokud kupující nezaplatí kupní cenu a věřitel nesouhlasí s předáním majetku, může exekutor prodat majetek dalšímu zájemci, který nabídne nejlepší cenu. Kupující nabývá majetek bez jakýchkoli břemen a stává se vlastníkem majetku, i když dlužník nebyl vlastníkem majetku. Kupující nemá právo na záruku za vady majetku (článek 96 zákona).

Majetková a jiná věcná práva.

Prodej majetku a jiných hmotných práv provádí exekutor v souladu s ustanoveními řádu pro výkon exekuční činnosti, která upravují oceňování a prodej movitého majetku. Exekutor vyhotoví soupis zabavených práv v souladu s ustanoveními tohoto řádu upravujícími zabavení movitého majetku. Soupis přesně popisuje práva podle jejich podstaty a rozsahu, s přihlédnutím k dokumentům, které ve vztahu k tomuto právu existují, a stanoví, co je dlužník povinen poskytnout nebo učinit jako protiplnění nebo službu za výkon těchto práv (článek 108 řádu pro výkon exekuční činnosti).

Nemovitý majetek.

Exekuce na nemovitý majetek se provádí zápisem exekučního příkazu do katastru nemovitostí, určením hodnoty nemovitého majetku, jeho prodejem a vyplacením věřitele z výtěžku prodeje (článek 167 zákona).

Znalecké ocenění zabaveného majetku. Hodnotu nemovitého majetku může soud určit ještě předtím, než exekuční příkaz nabude právní moci. Hodnotu nemovitého majetku určuje soud na základě ocenění soudním znalcem podle tržní hodnoty platné v době ocenění. Při stanovení hodnoty se zohlední případné snížení hodnoty z důvodu určitého práva, např. věcného břemene (článek 178 zákona), které může vzniknout po prodeji. Hodnota nemovitého majetku je stanovena rozhodnutím soudu, proti kterému je přípustné odvolání (článek 179 zákona).

Zveřejnění prodeje. Poté, co rozhodnutí o určení hodnoty nemovitého majetku nabude právní moci, vydá soud příkaz k prodeji nemovitého majetku. V tomto příkazu stanoví způsob a podmínky prodeje, jakož i dobu a místo prodeje, má-li být nemovitost prodána v dražbě. Prodej nemovitého majetku se uskuteční poté, co exekuční příkaz nabude právní moci, a po rozhodnutí o určení hodnoty nemovitého majetku. Soud vyhlašuje nařízení prodeje na úřední desce soudu, na svých internetových stránkách a dalšími zavedenými místními prostředky. Příkaz k prodeji zemědělské půdy vyhlašuje soud na úřední desce správního celku, v jehož obvodu se nemovitost nachází, a může být rovněž vyhlášen na internetových stránkách tohoto správního celku. Příkaz k prodeji nemovitého majetku může věřitel zveřejnit ve sdělovacích prostředcích. Náklady na zveřejnění jsou účtovány věřiteli. Od vyhlášení příkazu k prodeji na úřední desce soudu do dne prodeje musí uplynout nejméně 30 dní. Soud doručí příkaz k prodeji účastníkům řízení, zástavnímu věřiteli, dalším účastníkům řízení, kteří mají zapsané předkupní nebo výkupní právo, a příslušnému správnímu orgánu (článek 181 zákona).

Nemovitý majetek se zpravidla prodává ve veřejné dražbě. Veřejná dražba se provádí jako veřejná on-line dražba, pokud soudce nepovažuje za vhodnější, aby byl nemovitý majetek prodán ve veřejné dražbě. Soudce může rovněž rozhodnout, že veřejná dražba pro prodej nemovitého majetku by měla být provedena i v případě, že se do první veřejné on-line dražby nepřihlásil žádný zájemce. Pokud soud nerozhodne jinak, koná se veřejná dražba nemovitého majetku v prostorách soudu. Věřitelé, zástavní věřitelé a věřitelé dluhu z pozemku mohou po celou dobu exekučního řízení až do vydání příkazu k prodeji souhlasit s tím, aby byla nemovitost prodána shromážděním závazných nabídek nebo na základě přímé nabídky (článek 183 zákona).

Příkaz k prodeji nemovitého majetku zahrnuje:

  1. podrobný popis nemovitého majetku, včetně zařízení a vybavení ,
  2. věcné břemeno práva stavby a věcná břemena, která musí kupující akceptovat,
  3. hodnotu nemovitého majetku, jak ji určil soud ve svém rozhodnutí,
  4. cenu, za kterou lze nemovitost prodat,
  5. lhůtu, do které musí kupující zaplatit kupní cenu,
  6. způsob prodeje a
  7. výši jistoty, kterou má dražitel zaplatit (článek 184 zákona).

Možnost prohlédnout si prodávaný majetek. Soud může zájemci o koupi nemovitosti umožnit, aby si nemovitost na požádání a na vlastní náklady prohlédl. Metodu a způsob prohlídky a případnou přítomnost exekutora určí soud v příkazu o prodeji nemovitého majetku (článek 176 zákona). Zájemci mohou také vyhledávat předměty prodeje v exekučních řízeních a prohlížet si fotografie ve vyhledávači prodejů na portálu e-dražbe (on-line dražby) na adrese Odkaz se otevře v novém okně.SodneDrazbe.si. Prodávaný majetek lze vyhledávat a prohlížet podle následujících kritérií: soud, číslo případu, forma prodeje, způsob prodeje, typ prodeje, datum zahájení prodeje, stav zveřejnění, předmět prodeje, typ předmětu, město, region, podlaží, plocha, počet místností, rok výstavby, společnost, v níž má akcionář podíl, a vyvolávací cena. Vyhledávání lze provést také zadáním textu do příslušného pole pro zadávání textu.

Dražební jistota. Veřejných dražeb se mohou účastnit ti, kteří zaplatili jistotu ve výši jedné desetiny stanovené hodnoty nemovitosti nejméně tři pracovní dny před konáním dražby. Věřitel, na jehož návrh soud povolil dražbu, je osvobozen od placení jistoty, stejně jako zástavní věřitel nebo věřitel dluhu z pozemku, pokud jejich pohledávky převyšují hodnotu jistoty a pokud by jistota mohla být uhrazena z kupní ceny s ohledem na postavení věřitelů a stanovenou hodnotu nemovitosti. V případě veřejné on-line dražby musí být osvobození od platby jistoty navrženo tři pracovní dny před zahájením veřejné on-line dražby. Jistoty dražitelů, jejichž nabídky nebyly přijaty, se vracejí na jejich bankovní účty do 15 dnů po skončení veřejné dražby nebo po skončení řízení o otevírání nabídek, nestanoví-li zákon jinak (článek 185 zákona).

Vyvolávací cena. Při prvním prodeji nesmí být nemovitý majetek prodán za méně než 70 % jeho stanovené hodnoty. Pokud se nemovitost neprodá při prvním prodeji, vyhlásí soud na návrh věřitele druhý prodej, při kterém se nemovitost nesmí prodat za méně než polovinu její stanovené hodnoty. Od prvního do druhého prodeje musí uplynout alespoň 30 dní. Prohlášením do protokolu u soudu, u něhož probíhá exekuční řízení, nebo u jiného soudu mohou účastníci řízení, zástavní věřitel nebo věřitelé dluhu z pozemku souhlasit s tím, aby nemovitost byla prodána v dražbě za méně než 70 % její stanovené hodnoty při prvním prodeji nebo za méně než polovinu její stanovené hodnoty při druhém prodeji (článek 188 zákona).

Prodej v dražbě a příklep. Jakmile soud zjistí, že jsou splněny podmínky pro prodej, oznámí zahájení dražby. Dražba trvá tak dlouho, dokud dražitelé zvyšují své nabídky. Dražitel je vázán svou nabídkou, dokud není učiněna vyšší nabídka (protinabídka). Na žádost jednoho nebo více věřitelů může soud povolit krátkou přestávku na rozmyšlenou. Dražba je ukončena, když dražitelé nenabídnou vyšší cenu ani poté, co je soudce dvakrát vyzval, aby tak učinili. Po skončení dražby soud určí, který dražitel nabídl nejvyšší cenu, a prohlásí, že nemovitost bude přidělena tomuto dražiteli. Soud vydá rozhodnutí o příklepu nemovitého majetku, které se doručí účastníkům řízení, jimž bylo doručeno usnesení o prodeji, a všem účastníkům dražby. Proti rozhodnutí o příklepu není odvolání. Nesrovnalosti při dražbě lze řešit v odvolání proti rozhodnutí o přidělení nemovitosti kupujícímu (článek 189 zákona).

Zaplacení kupní ceny. Po příklepu musí kupující zaplatit kupní cenu ve lhůtě stanovené v příkazu k prodeji (článek 191 zákona). Tato lhůta nesmí být delší než šest měsíců ode dne prodeje, a to bez ohledu na to, zda je kupní cena zaplacena jednorázově nebo ve splátkách (článek 184 zákona).

Přechod. Po vydání rozhodnutí o příklepu je zaplacena kupní cena a soud vydá rozhodnutí, kterým je nemovitost předána kupujícímu (převod). Poté, co toto rozhodnutí nabude právní moci, je vlastnické právo kupujícího zapsáno do katastru nemovitostí a práva a věcná břemena jsou vymazána v souladu s rozhodnutím o příklepu. V rozhodnutí soud rovněž uvede, do kdy se dlužník musí vystěhovat z rodinného domu či bytu nebo vyklidit obchodní prostory. Rozhodnutí o přechodu majetku je rovněž vykonatelným titulem pro vyklizení a předání nemovitosti a stává se vykonatelným po nabytí právní moci (článek 192 zákona).

Veřejná on-line dražba nemovitého majetku. Novela zákona o vymáhání a zajištění pohledávek (UL RS, č. 11/18) zavedla řadu změn ve způsobu provádění veřejných on-line dražeb. Tuto oblast podrobně upravuje řád pro vyhlašování prodejů v on-line vyhledávači a on-line veřejných dražbách při exekučních řízeních (Pravilnik o objavah prodaj v spletnem iskalniku in spletnih javnih dražbah v izvršilnih postopkih, UL RS, č. 195/20). On-line soudní dražby jsou k dispozici na adrese: Odkaz se otevře v novém okně.SodneDrazbe.si.

Registrace do veřejné on-line dražby a schválení registrace. Zájemce o koupi se zaregistruje do veřejné on-line dražby prostřednictvím portálu e-dražbe pomocí účtu SI-PASS, zvolí si roli, ve které bude vystupovat jako dražitel (např. jako dražitel nebo jako dražitel, který je současně věřitelem, zástavním věřitelem nebo věřitelem dluhu z pozemku, nebo jako nositel předkupního práva nebo práva na odkup), uvede údaje o účtu, na který má být vrácená jistota zaslána (pokud se liší od účtu, ze kterého byla jistota zaplacena), a uvede, zda žádá o osvobození od placení jistoty (pokud ano, přiloží návrh na osvobození). U majetku, na který se vztahují zvláštní podmínky pro koupi, musí rovněž předložit doklady, které prokazují splnění těchto zvláštních podmínek. Pokud je třeba za účast na veřejné on-line dražbě zaplatit jistotu, je zájemci o koupi při registraci do veřejné on-line dražby v systému portálu e-dražbe zaslána výše jistoty, číslo jednací, které je třeba k platbě připojit, a účet, na který má být jistota zaplacena. Pokud si předmět prodeje přeje koupit ve veřejné on-line dražbě společně několik zájemců, zaregistruje se do veřejné on-line dražby pouze jeden z nich a k registraci přiloží dokumenty, které prokazují podíly, jimiž zájemci předmět prodeje převezmou, a zmocnění k účasti ve veřejné on-line dražbě jménem ostatních zájemců. Po přezkoumání registrace do veřejné on-line dražby a kontrole, zda zájemce o koupi zaplatil jistotu, autor oznámení registraci schválí nebo zamítne a o svém rozhodnutí informuje zájemce o koupi v rámci systému portálu e-dražbe. Pokud je registrace zamítnuta, musí být uveden důvod zamítnutí.

Pokud je registrace schválena, je dražiteli v rámci systému portálu e-dražbe přidělen jedinečný číselný kód, pod kterým se anonymně veřejné on-line dražby účastní.

Průběh veřejné on-line dražby. Veřejná on-line dražba je zahájena automaticky v okamžiku, který je v objednávce prodeje nebo v oznámení o veřejné on-line dražbě stanoven jako okamžik jejího zahájení, a trvá tak dlouho, jak je stanoveno v objednávce prodeje nebo v oznámení o veřejné on-line dražbě. Dražitel zvýší vyvolávací cenu nebo aktuálně nejvýhodnější nabídku alespoň o přírůstek nabídky stanovený v prodejním příkazu nebo ve veřejném oznámení o on-line dražbě. Pokud není přírůstek nabídky stanoven, může dražitel zvýšit nabídku o jím stanovenou částku. Během veřejné on-line dražby je uchazeč v systému portálu e-dražbe informován o aktuálně nejlepší nabídce a o tom, zda je jeho nabídka aktuálně nejlepší. Pokud je nabídka učiněna dvě minuty před koncem veřejné on-line dražby, doba trvání dražby se prodlouží (pokaždé) o další dvě minuty.

Zpráva o průběhu veřejné on-line dražby. Po ukončení veřejné on-line dražby se automaticky vygeneruje zpráva o jejím průběhu. Je k dispozici dražitelům v rámci systému portálu e-dražbe v anonymizované podobě a autorům oznámení v neanonymizované podobě.

Prodej práva / majetkové účasti akcionáře

Exekuce na majetkovou účast akcionáře se provádí zápisem exekučního příkazu, prodejem majetkové účasti a vyplacením věřitele z výtěžku prodeje. Exekučním příkazem soud zakáže akcionáři nakládat s jeho majetkovou účastí. Soud doručí společnosti exekuční příkaz a zapíše ho do soudního rejstříku obchodních společností. Tímto zápisem získává věřitel zástavní právo k majetkové účasti akcionáře. Zástavní právo se vztahuje rovněž na jakoukoli osobu, která následně získá majetkovou účast. Ustanovení tohoto zákona o exekuci nemovitého majetku (článek 164 zákona) se použijí s příslušnými změnami i na exekuci majetkové účasti akcionáře. Stejně jako v případě nemovitého majetku může být majetková účast akcionáře prodána ve veřejné on-line dražbě.

2. Třetí strany provádějící prodej

Movitý majetek

Movitý majetek prodává ve veřejné dražbě soudní exekutor, který může na vlastní náklady pověřit dražebníka, aby v případě potřeby provedl dražbu podle množství a kvality movitého majetku. Prodej v dražbě je veřejný (článek 93 zákona a článek 92 řádu pro výkon exekuční činnosti).

Movitý majetek může být prodán také na základě přímé dohody mezi kupujícím a exekutorem nebo prostřednictvím fyzické osoby, která se zabývá komisními obchody. Způsob a datum prodeje majetku určí a zaznamená exekutor do protokolu o zabavení bezprostředně po zabavení s ohledem na zásadu, že má být získána co nejlepší cena (článek 93 zákona).

Nemovitý majetek.

Veřejné dražby nemovitostí provádějí soudci. Veřejné on-line dražby nemovitostí probíhají automatizovaným způsobem na on-line portálu Odkaz se otevře v novém okně.SodneDrazbe.si.

3. Typy dražeb, na které se pravidla nemusí plně vztahovat

Slovinské právo nezná jiné typy dražeb v exekučním řízení. Slovinské právo umožňuje v konkurzním řízení vedle možnosti veřejné on-line dražby také veřejnou dražbu se zvýšením a veřejnou dražbu se snížením vyvolávací ceny. Existují také různé způsoby prodeje movitého a nemovitého majetku. Namísto prodeje ve veřejné dražbě může být movitý majetek prodán na základě přímé smlouvy mezi kupujícím a exekutorem, správcem nebo fyzickou osobou, která se zabývá komisními obchody (čl. 93 odst. 1 zákona). Nemovitý majetek se prodává ve veřejné dražbě, pokud se věřitelé, zástavní věřitelé a věřitelé dluhu z pozemku nedohodnou do vydání příkazu k prodeji, že:

  • nemovitý majetek se prodává shromažďováním závazných nabídek, nebo
  • nemovitost není prodána na základě přímé smlouvy ve stanovené lhůtě (článek 183 zákona).

4. Informace vztahující se k národním rejstříkům majetku

Ve Slovinsku existují tyto rejstříky majetku:

  • Katastr nemovitostí pro vlastnická a jiná věcná práva k nemovitostem,
  • evidence motorových vozidel,
  • slovinský lodní rejstřík,
  • letecký rejstřík,
  • rejstřík zaknihovaných cenných papírů,
  • rejstřík nedržených zástav a zabaveného movitého majetku, rejstřík bankovních účtů,
  • rejstřík příjemců mezd a jiných osobních příjmů (např. důchodů).

Tyto rejstříky jsou vedeny elektronicky. Za každý z nich je zodpovědná konkrétní instituce.

Přístup do těchto rejstříků je umožněn každému, kdo prokáže právní zájem (čl. 4 odst. 6 zákona). Věřitel může prokázat právní zájem předložením vykonatelného titulu (například vykonatelného rozsudku), kterým bylo dlužníkovi uloženo zaplatit pohledávku věřitele. V takovém případě může věřitel požádat provozovatele rejstříku o informace o majetku dlužníka. Soudy mají k mnoha z těchto rejstříků elektronický přístup.

Za získání informací z těchto rejstříků není nutné platit soudní poplatky, avšak někteří provozovatelé těchto databází (rejstříků) mohou požadovat, aby věřitelé zaplatili malý poplatek (například slovinský Institut zdravotního pojištění (Zavod za zdravstveno zavarovanje), který vede rejstřík plátců mezd a jiných osobních příjmů (např. důchodů), požaduje za získání informací o zaměstnání dlužníka poplatek ve výši 4,00 EUR). Platbu lze provést také elektronicky.

5. Informace o databázích, které pomáhají věřitelům najít majetek a pohledávky dlužníků

Provozovatel databáze musí podle čl. 4 odst. 6 zákona předat informace o majetku dlužníka věřitelům na jejich žádost, pokud věřitel prokáže právní zájem (například vykonatelný titul). Těmito provozovateli jsou:

  • Slovinský institut zdravotního pojištění předává informace o plátcích mezd a jiných osobních příjmů (např. důchodů),
  • Agentura Republiky Slovinsko pro veřejné právní záznamy a související služby (Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve) (AJPES) poskytuje informace z rejstříku bankovních účtů,
  • Centrální zúčtovací společnost cenných papírů (Centralna klirinško depotna družba d.d.) (KDD) předává informace z rejstříku zaknihovaných cenných papírů,
  • soud, který vede soudní rejstřík, předává informace o podílech v podnicích a o jiných účastech v právnických osobách. Přístup do soudního rejstříku je možný také elektronicky prostřednictvím jeho internetových stránek,
  • soud, který vede katastr nemovitostí, poskytuje informace o nemovitém majetku, k němuž má dlužník vlastnické právo,
  • ministerstvo vnitra poskytuje informace z evidence registrovaných motorových a přípojných vozidel,
  • Slovinská námořní správa poskytuje informace z lodního rejstříku (lodě menší než 24 m),
  • Agentura pro civilní letectví poskytuje informace z leteckého rejstříku.

Ve většině případů může věřitel získat přístup do rejstříku tak, že požádá provozovatele rejstříku o informace o majetku dlužníka. Věřitel má přístup do některých rejstříků (například soudního rejstříku) elektronicky (prostřednictvím internetových stránek).

K získání informací o majetku dlužníka není nutné zastoupení advokátem a neplatí se daně státu. Někteří provozovatelé databází požadují za informace o zaměstnání dlužníků malý poplatek (například slovinský Institut zdravotního pojištění) ve výši 4,00 EUR. Poplatek lze uhradit elektronicky.

6. Informace o on-line soudních dražbách

Od 1. února 2021 jsou soudní dražby nemovitostí a práv v exekučním řízení, zpravidla a podle vyhlášky o splnění technických podmínek pro používání on-line vyhledávače pro prodej a pro provádění veřejných on-line dražeb nemovitostí v exekučních řízeních (Odredba o izpolnitvi tehničnih pogojev za používanie spletnega iskalnika prodaj in izvajanje spletnih verejných dražb nepremičnin v izvršilnih postopkih, UL RS, č. 3/2021) prováděny on-line podle pravidel stanovených v řádu pro vyhlašování prodejů v on-line vyhledávači a veřejných on-line dražbách při exekučních řízeních (Odkaz se otevře v novém okně.UL RS, č. 195/2020).

Přístup k informacím o předmětech prodeje je bezplatný. Registrace prostřednictvím Odkaz se otevře v novém okně.systému SI-PASS umožňuje účast v dražbě bez ohledu na aktuální polohu účastníka. Zaručuje také anonymitu účastníka.

Přístup na internetové stránky je k dispozici na adrese Odkaz se otevře v novém okně.https://sodnedrazbe.si/

Poslední aktualizace: 15/05/2023

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Švédsko

1. Oznámení a odhad ceny za účelem prodeje zabaveného majetku

Zabavený majetek je prodán prostřednictvím švédského exekučního orgánu (Kronofogdemyndigheten, dále jen „exekuční orgán“). Majetek je prodán ve veřejné dražbě nebo na základě soukromé smlouvy. Prodejem movitých věcí lze pověřit externí dražebníky. Nemovitosti lze za účelem prodeje převést na realitní makléře.

Exekuční orgán může dlužníkovi povolit, aby majetek prodal sám. V tomto případě je povolen odklad nuceného prodeje. Dlužník se může s věřitelem dohodnout rovněž na vyřešení situace jiným způsobem. Věřitel může poté od zabavení (utmätning) upustit.

Zabavený majetek musí být vždy oceněn exekutorem. Exekuční orgán si někdy najme znalce, aby majetek ocenil a vyhotovil zevrubný popis. Odhadce se zpravidla využívá při oceňování nemovitostí a bytů vlastníků jednotek či v družstevním vlastnictví. Odhadce je však často přizván také v případě majetku větší hodnoty.

Exekuční orgán zveřejňuje (oznamuje) nucené prodeje na svých Odkaz se otevře v novém okně.internetových stránkách. Prodej je často oznamován i na jiných internetových stránkách s cílem přilákat potenciální kupce. Oznámení o prodeji je zveřejněno rovněž v Odkaz se otevře v novém okně.Post- och Enrikem Tidningar, což jsou internetové zpravodajské stránky obsahující oznámení mnoha orgánů a obcí. Oznámení se zveřejňují za účelem nalezení neznámých věřitelů a jiných osob, kterých se prodej týká.

Informace o prodeji jsou uvedeny na internetových stránkách exekučního orgánu. Tyto údaje zahrnují odhadovanou hodnotu, zatímco popis majetku, fotografie a jiné dokumenty jsou uvedeny v příloze. Jsou stanoveny podmínky prodeje jakožto body, jichž by si měl být kupující v souvislosti s prodejem vědom. Pokud exekuční orgán najme za účelem prodeje jinou osobu, jsou příslušné informace uvedeny na internetových stránkách této osoby. Tyto informace jsou často zveřejněny i na internetových stránkách exekučního orgánu.

Exekuční orgán vždy zorganizuje prohlídku nemovitosti, která má být prodána. Je tomu tak proto, aby kupující mohl splnit svou povinnost získat informace, které potřebuje.

Nucený prodej probíhá tak, aby bylo dosaženo nejvyšší nabídky. Je-li několik dražitelů, je majetek prodán dražiteli, který poslední podá nejvyšší nabídku. Pokud orgán naopak rozhodne o prodeji na základě soukromé smlouvy s podáním nabídek, je o tom, kdo podal nejvyšší nabídku, rozhodnuto po otevření nabídek.

Uskutečňuje-li se prodej formou elektronické dražby, musí vydražitel provést platbu do 48 hodin. Platba se obvykle provádí debetní nebo kreditní kartou. V případě prodeje v tradiční dražbě v místě je třeba platbu provést přímo na místě, a to debetní nebo kreditní kartou, poštovní poukázkou nebo šekem či v hotovosti.

Je-li majetek prodán za částku vyšší než 10 000 SEK, povoluje exekuční orgán s ohledem na provedení platby dobu odkladu v délce až jednoho měsíce. Ihned je vždy nutno složit jistotu ve výši 10 %.

2. Třetí strany, které mohou uskutečnit prodej

Prodej zabaveného majetku se obvykle provádí ve veřejné dražbě, kterou pořádá exekuční orgán. Tento orgán může prodejem pověřit externí subjekty. V případě movitých věcí může orgán pověřit konáním dražby někoho jiného. Co se týká nemovitostí, exekuční orgán může za účelem prodeje najmout realitního makléře.

3. Druhy dražeb, na něž se výše uvedená pravidla nemusí plně vztahovat

Prodej je rozdělen do čtyř různých kategorií: movité věci, plavidla, letadla a nemovitosti. Pro jednotlivé kategorie existují do jisté míry odlišná pravidla. Údaje o tom, která pravidla se použijí, jsou zveřejněny spolu s oznámením o prodeji. Na prodej na základě žádosti bytového družstva, kdy zaniká právo užívání, tj. nucený prodej, se vztahují zvláštní předpisy.

4. Informace o vnitrostátních registrech majetku

Při zjišťování majetku má exekuční orgán právo vyhledávat v různých registrech nebo jim pokládat dotazy, jedná se např. o:

  • katastr nemovitostí (Fastighetsregistret); ten zahrnuje veškeré nemovitosti ve Švédsku
  • registr silničních vozidel (Vägtrafikregistret); všechna zaregistrovaná civilní vozidla ve Švédsku
  • daňový registr (Skatteregistret); informace týkající se úhrad
  • úřad sociálního pojištění (Försäkringskassan); informace týkající se úhrad
  • důchodová správa (Pensionsmyndigheten); informace týkající se úhrad
  • obchodní rejstřík (Näringslivsregistret); údaje o všech švédských společnostech s ručením omezeným, veřejných obchodních společnostech, družstevních společnostech, včetně bytových družstev, a soukromých společnostech
  • registr cenných papírů (Värdepappersregistret); tento registr spravuje Euroclear a jsou v něm obsaženy údaje o držení všech kótovaných cenných papírů
  • rejstřík plavidel (Fartygsregistret); informace o všech švédských plavidlech
  • letecký rejstřík (Luftfartygsregistret); informace o všech švédských letadlech
  • registr zbraní (Vapenregistret); držení palných zbraní.

Registry jsou vedeny elektronicky a exekuční orgán může většině z nich podávat dotazy v elektronické podobě. Jsou-li údaje v registru důvěrné, může o ně exekuční orgán přesto požádat, aby mohl prověřit, zda má dlužník majetek, který lze obstavit. Pokud orgán položí takovéto dotazy, obvykle se neúčtuje žádný poplatek.

Některé registry zaznamenávají rovněž případy, kdy exekuční orgán uplatní nárok na majetek, například katastr nemovitostí, lodní registr a letecký rejstřík.

5. Informace o databázích, které věřitelům umožňují zjistit majetek nebo pohledávky dlužníků

Exekuční orgán nemůže v současnosti nabídnout vyhledávajícím žádnou elektronickou službu, která by umožňovala zjistit majetek či pohledávky dlužníka.

6. Informace o elektronických veřejných dražbách

Exekuční orgán může od roku 2014 provádět elektronické dražby, nazývané rovněž online dražby. Tyto dražby jsou možné pouze v případě prodeje movitého majetku. Úprava průběhu elektronické dražby je obsažena v kapitole 9 Odkaz se otevře v novém okně.vyhlášky o vymáhání pohledávek, která stanoví způsob podávání nabídek.

Ve zprávě, která byla vládě předložena v listopadu 2016, se navrhovalo, aby v elektronické dražbě bylo možno prodávat také nemovitosti. Postup při prodeji nemovitostí je komplikovanější a vyžaduje více legislativních změn než v případě movitých věcí, aby byla možná elektronická dražba.

V současnosti nic nebrání v účasti na elektronické dražbě ze zahraničí.

Oznámení o všech elektronických dražbách jsou zveřejňována na Odkaz se otevře v novém okně.internetových stránkách exekučního orgánu.

Uskutečňuje-li se prodej prostřednictvím externího dražebníka, je oznámení o elektronické dražbě uvedeno na jeho internetových stránkách. Dražebník musí být informován o tom, že je povinen dodržet pravidla týkající se prodeje stanovená v kapitole 9 Odkaz se otevře v novém okně.exekučního řádu a kapitole 9 Odkaz se otevře v novém okně.vyhlášky o vymáhání pohledávek. Smlouvy s externími dražebníky jsou obvykle uzavírány na základě zadávacího řízení. Obsahují požadavky týkající se finanční situace a odborné kvalifikace poskytovatele služeb.

Každý, kdo se chce elektronické dražby zúčastnit, se musí zaregistrovat na internetových stránkách, aby mohl podat nabídku. Veškerá podání jsou však veřejná a lze je sledovat bez předchozí registrace. K informacím, které je nutno při registraci poskytnout, patří osobní identifikační číslo, e-mailová adresa, poštovní adresa, telefonní číslo a přezdívka, která se používá při zveřejnění nabídek. Dražitelé nemusí prokázat svou totožnost. Dražitelé, které nemají švédské osobní identifikační číslo nebo kteří se z jiného důvodu nechtějí či nemohou zaregistrovat on-line, se mohou zaregistrovat manuálně.

Kupní cena v elektronické dražbě je uhrazena pomocí kreditní nebo bankovní karty.

Elektronické dražby se nelze zúčastnit osobně na místě v prostorách orgánu.

Dražení se uskutečňuje podáním nabídky a nové nabídky v daném čase. Je-li nabídka podána v době, kdy do konce zbývají méně než dvě minuty, prodlouží se doba o další dvě minuty.

Exekuční orgán odpovídá na dotazy telefonicky nebo elektronickou poštou, má-li však dražba brzy skončit, může být získání odpovědi obtížné. Orgán odpovídá ve švédštině, musí však být rovněž schopen poskytnout základní informace v jazycích národnostních menšin a poskytnout údaje a pokyny určitým menšinám ve zvláštních správních oblastech. Často lze poskytnout pomoc s otázkami v jiných jazycích.

Exekuční orgán překládá písemnosti týkající se prodeje pouze výjimečně, například tehdy, je-li zřejmé, že v zahraničí existuje široký okruh klientů.

Podle zásady přístupu veřejnosti k informacím je velká část informací v držení švédských orgánů veřejná. Informace o tom, kdo stojí za podáními v probíhající dražbě, však zveřejňovány nejsou. Může existovat rovněž požadavek na zachování důvěrnosti určitých citlivých údajů, tato otázka je však v každém případě posouzena individuálně, pokud někdo požádá o informace.

Poslední aktualizace: 05/12/2023

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Anglie a Wales

Následující oddíl obsahuje informace o předpisech v Anglii a Walesu, které se týkají zabavení majetku jako prostředku k vymáhání dlužných peněžitých pohledávek.

V Anglii a Walesu se již nevyžaduje, aby soudce okresního soudu schválil a ustanovil stěhovací společnosti a dražebníky. Odkaz se otevře v novém okně.§ 41 dodatku 12 zákona o tribunálech, soudech a výkonu rozhodnutí (Tribunals, Courts and Enforcement Act) umožňuje prodej věcí ve veřejné dražbě, nenařídí-li soud jinak.

Stěhovací společnosti a dražebníci mohou jednotlivým soudům podat žádost s uvedením údajů o poplatcích a stávajícím pojištění, aby bylo možno na místní úrovni rozhodnout o tom, kdo bude ustanoven. Rozhodnutí o tom, která společnost bude využita, by měla formálně přijmout skupina správců na základě poskytnutých údajů a poplatků.

Po ustanovení je v budově soudu uveřejněn seznam s uvedením názvů a adres ustanovených společností. Tento seznam je každoročně přezkoumáván, a vždy před skončením platnosti pojistek. Je-li to možné, měli by se vybraní poskytovatelé pravidelně střídat. V případě, že je možné pravidelně využívat pouze jednu společnost, použijí se základní pravidla.

Nejméně 7 dnů před prodejem musí exekutor zaslat dlužníkovi a případným spolumajitelům oznámení o prodeji.

Po uskutečnění prodeje a získání výtěžku od dražebníků odpovídá exekutor/doručovatel za potvrzení, že veškeré věci, nad nimiž byla převzata kontrola a které byly zabaveny, jsou vyúčtovány. Příkaz by měl být náležitě schválen.

Pokud jde o bližší informace o odnětí, úschově a prodeji zabavených věcí, viz předpisy č. 34 až 43 Odkaz se otevře v novém okně.předpisů o zabavení věcí.

Poslední aktualizace: 04/10/2017

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Please note that the original language version of this page English has been amended recently. The language version you are now viewing is currently being prepared by our translators.

Soudní dražby - Severní Irsko

Úřad pro výkon soudních rozhodnutí (Enforcement of Judgments Office, dále jen „EJO“) je odbor Soudní služby Severního Irska (Northern Ireland Courts and Tribunal Service (instituce ministerstva spravedlnosti)), který v Severním Irsku odpovídá za výkon rozhodnutí civilních soudů, jež se týkají peněžních prostředků, movitých věcí a nemovitostí. Řád pro výkon rozsudků (Severní Irsko) z roku 1981 (Judgements Enforcement (Northern Ireland) Order 1981) umožňuje zabavení a prodej věcí za účelem uhrazení peněžní částky, která je vymahatelná na základě soudního rozhodnutí.

EJO má řadu pravomocí k vymáhání pohledávky na základě soudního rozhodnutí ukládajícího peněžité plnění. K těmto pravomocem patří příkaz k zabavení vydaný podle článku 31 řádu pro výkon rozsudků (Severní Irsko) z roku 1981.

Podle řádu z roku 1981 má EJO právo zabavit majetek a prodat jej v dražbě a použít čistý výtěžek z prodeje (po uhrazení nákladů a výdajů souvisejících se zabavením) k uhrazení nesplacených pohledávek (viz články 31, 34 a 40 řádu z roku 1981). Při výkonu příkazu k zabavení má EJO podle článku 38 řádu z roku 1981 právo vstupovat na jakékoli pozemky obsazené nebo užívané dlužníkem, jeho manželem/manželkou či odpůrcem nebo v určitých případech na pozemky obsazené nebo používané jinou osobou.

EJO může vydat tento druh příkazu (po předložení návrhu soudci podle předpisu č. 30 bodu 1 předpisů o výkonu rozsudků (Severní Irsko) z roku 1981 (Judgements Enforcement Rules (Northern Ireland) 1981), pokud se zdá, že k uspokojení pohledávky existuje dostatek vhodných věcí. V praxi se před rozhodnutím podat soudci návrh na vydání příkazu k zabavení hledají jiné příslušné způsoby výkonu rozhodnutí, jako je příkaz k obstavení mzdy (kdy je ze mzdy dlužníka odečtena určitá peněžní částka).

S ohledem na druhy movitých věcí, které lze zabavit, existují určitá omezení (zabavit nelze například oděvy dlužníka a základní vybavení domácnosti (viz článek 33 řádu z roku 1981).

Předpis č. 30–33 předpisů o výkonu rozsudků (Severní Irsko) z roku 1981 stanoví postup, který musí EJO při vydávání příkazu k zabavení dodržet.

Poslední aktualizace: 18/10/2017

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Soudní dražby - Skotsko

Následující oddíl obsahuje informace o skotských předpisech týkajících se zabavení majetku jako prostředku k vymáhání dlužných peněžitých pohledávek.

Ve Skotsku může být majetek zabaven z důvodu vymáhání dlužných peněžitých pohledávek v případě, že pohledávka byla uznána soudy, a v některých jiných případech, včetně toho, je-li to povoleno v určitých oficiálních „dokumentech o pohledávce“ (documents of debt). Postupy používané k zabavení majetku se nazývají zajištění (používané ke zmrazení majetku, který patří dlužníkovi, je však v držení třetí strany); obstavení (používané k zabavení majetku, který dlužník vlastní a má jej v držení) a výjimečné obstavení (používané k zabavení zbytných movitých věcí nacházejících se v obytném domě). V některých případech umožňují příslušná řízení vydražit majetek dlužníka pod dohledem soudu.

Část 2 skotského zákona o vypořádání a obstavení pohledávek z roku 2002 (Debt Arrangement and Attachment (Scotland) Act 2002) (dále jen „zákon z roku 2002“) stanoví postup, který je nutno při zabavení věcí dodržet. Do 14 dnů od obstavení musí soudní úředník (sheriff officer) podat zprávu soudu hrabství (Sheriff Court). Po obdržení zprávy může soudní úředník zajistit odnětí zabavených předmětů a jejich prodej ve veřejné dražbě, jíž se musí soudní úředník zúčastnit, aby v zápisu uvedl, které položky (pokud vůbec) byly prodány a za jakou cenu. Peněžní prostředky získané v dražbě mohou být použity k uhrazení poplatků a výloh soudního úředníka a poté k úhradě pohledávky věřiteli. Případný přebytek je vrácen dlužníkovi. Nejsou-li předměty prodány, přechází vlastnictví věcí na věřitele. Ačkoliv se dražba zabavených věcí koná zpravidla v dražební místnosti, není-li to vhodné, umožňuje ustanovení v zákoně z roku 2002 uspořádat dražbu jinde vyjma obytného domu dlužníka.

Byly-li věci zajištěny a dlužník nepodepsal pověření umožňující jejich předání věřiteli, musí věřitel za účelem získání tohoto majetku podat soudu žalobu na vydání věci. Žalobou na vydání věci je návrh předložený soudu, aby schválil vydání věcí věřiteli, který je poté může prodat, aby získal celou dlužnou částku nebo její část.

Poslední aktualizace: 30/04/2019

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.