Премини към основното съдържание

Адаптиране на вещни права

Наследниците в една държава от ЕС могат да се ползват от наследствени права в друга държава от ЕС, когато тези права са адаптирани, така че да съответстват в значителна степен на правата в държавата, в която те пребивават.

Обща информация

В Регламента за наследяването се предвижда, че вещно право (върху недвижимо или движимо имущество), на което наследник или заветник има право, но което е непознато в държавата от ЕС, в която се прави позоваване на вещното право, трябва да се адаптира към най-близкото равностойно вещно право съгласно законодателството на тази държава от ЕС с цел наследниците и заветниците да могат да се ползват от права, възникнали или прехвърлени им при трансгранично наследяване. При адаптирането на правото следва да бъдат взети предвид целите и интересите, преследвани от конкретното вещно право, и произтичащите от него последици.

В този контекст Европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела е публикувала информационни страници относно националното право, на които се обяснява следното:

  • вещните права, които могат да възникнат в резултат на наследяване,
  • дали такива права се вписват в регистър на правата върху недвижимо или движимо имущество,
  • последиците, произтичащи от тяхното вписване,
  • специалните правила и процедури за адаптирането на вещно право.

За да направите справка в дадена информационна страница относно националното право и националните процедури за адаптиране на вещни права в конкретна държава от ЕС, моля, щракнете върху съответния национален флаг на тази страница.

Връзка по темата

EU-ADAPT — EU Adapt е ИТ инструмент, предназначен да помага на съдии, нотариуси и други практикуващи юристи, работещи в областта на трансграничното наследяване, да намерят най-близкото равностойно вещно право. Потребителят може да въведе в инструмента i) правото на държавата членка, приложимо към наследяването (lex successionis), ii) вещното право, съществуващо съгласно правото на държавата членка, приложимо към наследяването („вещното право“), и iii) правото на държавата членка, в която се прави позоваване на вещното право (lex rei sitae). След това инструментът предоставя насоки и предлага съответстващото вещно право съгласно законодателството на държавата членка, в която се прави позоваване на правото.

Съобщете за технически проблем/проблем със съдържанието или дайте мнение за тази страница