Обвиняеми (наказателни производства)

Bulgaria

Content provided by:
Bulgaria

A. Имам ли право да обжалвам решението на съда?

Производството пред въззивната инстанция се образува по протест на прокурора или по жалба на страните. Подсъдимият може да обжалва присъдата във всичките й части. Той може да я обжалва и само относно мотивите и основанията за оправдаването му. Прокурорът подава протест, когато намери, че постановената присъда е неправилна. Производството пред касационната инстанция се образува по протест на прокурора или по жалба на другите страни. Прокурорът може да подава касационен протест както в интерес на обвинението, така и в интерес на подсъдимия. Останалите страни могат да подават касационна жалба, когато са нарушени техните права и законни интереси.

B. Какви други възможности имам?

Окръжният прокурор или районният прокурор с постановление може да отложи изпълнението на наказанията лишаване от свобода и пробация:

  1. при тежко заболяване, което пречи да се изтърпи наказанието - до шест месеца; след изтичане на този срок изпълнението на наказанието може да бъде отлагано за същия срок въз основа на ново медицинско освидетелстване;
  2. при бременност на осъдената или раждане - до шест месеца преди и една година след раждането;
  3. когато поради особени обстоятелства като пожар, стихийно бедствие, тежка болест, смърт на единствения трудоспособен член от семейството и други незабавното изпълнение на присъдата може да доведе до тежки последици за осъдения или за неговото семейство - до три месеца;
  4. спрямо особено необходими специалисти в предприятия, учреждения или организации - до три месеца;
  5. за завършване на текуща учебна година или започнатия курс за квалификация - до два месеца.

C. Какви са последиците, ако бъда осъден?

Съдът признава подсъдимия за виновен, когато обвинението е доказано по несъмнен начин. Препис от присъдата, с която подсъдимият е осъден да изтърпи съответно наказание, се изпраща на прокурора за изпълнение. Прокурорът уведомява съда, постановил решението, с което присъдата е влязла в сила, за предприетите действия по привеждане в изпълнение на наложеното наказание.

Когато с присъдата е постановена конфискация на определени вещи или отнемане на вещи на основание от Наказателния кодекс, съдът изпраща препис от присъдата на Националната агенция за приходите за изпълнение. За изземването на отнетите и конфискувани вещи Националната агенция за приходите уведомява съда в седемдневен срок. Когато с присъдата е наложена глоба или са присъдени в полза на държавата обезщетения, съдебни разноски и такси, съдът издава изпълнителен лист и го изпраща на съответния орган за изпълнение.

i. Съдебно досие

Съдебното следствие се ръководи от председателя на състава и започва с доклад, в който се посочват основанията за образуване на съдебното производство и предявените граждански искове. Председателят предоставя възможност на прокурора, на частния тъжител и на гражданския ищец да изложат обстоятелствата, включени в обвинението и предявените искове. Председателят запитва подсъдимия разбрал ли е в какво се обвинява. В протокола за съдебното заседание се посочват датата и мястото на действията по разследване и съдебните следствени действия; времето, когато са започнали и завършили; лицата, които са участвали; направените искания, бележки и възражения; извършените действия в тяхната последователност и събраните доказателства, както и:

  1. неявилите се лица и причините за неявяването;
  2. данни за личността на подсъдимия; датата, на която му е връчен препис от обвинителния акт или от тъжбата с разпореждането;
  3. обясненията на подсъдимия, показанията на свидетелите и отговорите на вещите лица;
  4. всички разпореждания на председателя и определения на съда;
  5. прочетените документи и протоколи, както и използваните кинозаписи, звукозаписи или видеозаписи;
  6. кратко съдържание на съдебните прения и на последната дума на подсъдимия;
  7. обявяването на присъдата по съответния ред и разясненията на председателя относно реда и срока за нейното обжалване.

Протоколът за съдебното заседание се изготвя в единната информационна система на съдилищата, като се подписва с квалифициран електронен подпис от председателя и от съдебния секретар. Съдът може да разпореди изготвянето и на звукозапис и видеозапис на съдебното заседание.

Страните имат право в тридневен срок от датата на изготвянето на протокола да направят писмени искания за поправки и допълнения. Исканията се разглеждат от председателя, а при отказ на председателя да ги уважи - от състава на съда в закрито заседание.

v. Изпълнение на присъда, предаване на затворници, пробация и алтернативни наказания

Присъдите, решенията, определенията и разпорежданията се привеждат в изпълнение след влизането им в сила. Присъдите, решенията, определенията и разпорежданията влизат в сила от:

  1. момента на постановяването им, когато не подлежат на проверка по жалба или протест;
  2. момента на постановяване на решението на касационната инстанция, когато жалбите и протестите са оставени без разглеждане или без уважение или присъдата е изменена;
  3. изтичане на срока за обжалването им, когато не е подадена жалба или протест.

Задържането на осъдения и отвеждането му до мястото за изпълнение на наказанието се извършва от службите на Министерството на правосъдието, които могат да ползват съдействието на съответните органи на Министерството на вътрешните работи.

Видовете наказания са изброени по-горе. Пробацията, по-специално, е съвкупност от мерки за контрол и въздействие без лишаване от свобода, които се налагат заедно или поотделно. Пробационните мерки са:

  1. задължителна регистрация по настоящ адрес;
  2. задължителни периодични срещи с пробационен служител;
  3. ограничения в свободното придвижване;
  4. включване в курсове за професионална квалификация, програми за обществено въздействие;
  5. поправителен труд;
  6. безвъзмезден труд в полза на обществото.

Пробационните мерки са с продължителност:

  1. от 6 месеца до три години - за мерките по т. 1 - 4;
  2. от три месеца до две години - за поправителния труд;
  3. от 100 до 320 часа годишно за не повече от три поредни години - за безвъзмездния труд в полза на обществото.

Мерките по , т. 1 и 2 се налагат задължително на всички осъдени на пробация, а мерките по т. 5 и 6 не се налагат на непълнолетни лица, ненавършили 16-годишна възраст.

Последна актуализация: 16/08/2023

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.