Skip to main content

Civilne zadeve

Med državami EU poteka pravosodno sodelovanje v civilnih zadevah, da bi se izboljšala interoperabilnost med njihovimi pravosodnimi sistemi.

Pridobivanje dokazov

Če začnete sodni postopek, je običajno bistvenega pomena, da sodišču predložite dokaze, s katerimi lahko dokažete utemeljenost svojega zahtevka.

Vročanje listin: uradni prenos pravnih listin

Če ste udeleženi v pravnem postopku in morate poslati in/ali prejeti sodna ali izvensodna pisanja, lahko tukaj najdete informacije za posamezne države o tem, kako ravnati v takem primeru.

Roki v postopkih

Kadar ste vpleteni v civilni spor in se boste morda morali pravdati, morate vedeti, da obstaja določen rok za ukrepanje.

Zaščita pred nasiljem in nadlegovanjem

Vse zaščitne ukrepe (prepoved približevanja, odločba o prepustitvi stanovanja ali podobna odredba o zaščiti), ki jih odobri nacionalno sodišče, je mogoče uveljavljati v drugi državi EU.

Katero sodišče je pristojno?

Pravo Evropske unije lahko določi, katero sodišče je pristojno za odločanje v zadevi, kadar obe stranki v sporu začneta sodni postopek v različnih državah EU.

Priznavanje in izvrševanje sodnih odločb

Če je sodišče odločilo (s sodno odločbo), da mora nekdo plačati določen znesek ali opraviti določeno dejanje, vendar tega ni storil ali pa denarja niste prejeli, lahko zaprosite sodišče za izvršbo sodne odločbe.

Prijavi tehnično/vsebinsko težavo ali pošlji povratne informacije o tej strani