Przejdź do treści

Ofiary przestępstw

Osobie, która jest ofiarą przestępstwa, przysługuje szereg praw. Prawa te mogą jej przysługiwać w toku postępowania przeciwko sprawcy czynu (postępowania karnego) lub przy dochodzeniu odszkodowania. Prawa te przysługują jej również w dziedzinie udzielania ochrony i przyznawania pomocy. Prawa te różnią się w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Pokrzywdzeni/ofiary (postępowanie karne)

Istotne jest, by ofiary przestępstw mogły występować w postępowaniu karnym przeciwko sprawcy czynu. Chociaż głównym celem postępowania karnego jest ocena odpowiedzialności sprawcy lub sprawców, ofiary mogą jednak co do zasady uczestniczyć w postępowaniu aktywnie i w swoim imieniu. Dyrektywa z 2012 r. w sprawie praw ofiar wzmacnia prawa ofiar przestępstw, również w odniesieniu do praw procesowych.

Kompensata

Ofiary przestępstw w Unii Europejskiej (UE) mogą uzyskać kompensatę za doznany uszczerbek na zdrowiu lub szkody materialne, niezależnie od tego, w jakim miejscu na terytorium UE popełniono przestępstwo.

Prawa ofiar – w poszczególnych państwach

Ofiara przestępstwa może skorzystać z szeregu praw oraz pomocy udzielonej przez organy krajowe i organizacje udzielające porad i pomocy. Z arkuszy informacyjnych można się dowiedzieć, jakiego rodzaju pomocy można oczekiwać w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Zgłoś problem techniczny/problem z treścią lub prześlij opinię o tej stronie.