1 Na ktorý orgán sa treba obrátiť a ktorý orgán má vydať predchádzajúci súhlas pred cezhraničným umiestnením dieťaťa na vašom území?
Orgánom príslušným na vydanie súhlasu s umiestnením dieťaťa na účely postupu podľa nariadenia Rady (EÚ) 2019/1111 je ústredný orgán Českej republiky v zmysle uvedeného nariadenia, t. j. Úrad pre medzinárodnoprávnu ochranu detí (ďalej len „úrad“), na základe § 35 ods. 2 písm. k) zákona č. 359/1999 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí v platnom znení.
2 Stručne opíšte postup konzultácie a získania súhlasu (vrátane požadovaných dokumentov, lehôt, podrobností postupu a ďalších relevantných údajov) v prípade cezhraničných umiestnení detí na vašom území.
Ak je úrad informovaný o dieťati a požiadaný o poskytnutie stanoviska, v každom prípade preskúma históriu rodiny v Českej republike, aby zistil, či sa v Českej republike nachádzajú akíkoľvek príbuzní alebo osoby blízke dieťaťu, ktoré by boli schopné a ochotné sa oň postarať, a posudzuje ich prostredníctvom orgánu zodpovedného za sociálnoprávnu ochranu detí. Ak nie sú k dispozícii žiadni príbuzní alebo žiadne blízke osoby, skúma sa aj možnosť umiestnenia dieťa do pestúnskej starostlivosti (alebo v krajnom prípade do ústavného zariadenia). Ak možno dieťa vhodne umiestniť v rámci Českej republiky, úrad o tom informuje dožadujúci orgán (súd, ústredný orgán, zahraničný orgán zodpovedný za sociálnoprávnu ochranu detí atď.), ako aj veľvyslanectvo (v prípade potreby) a navrhne riešenie. V správnom konaní úrad takisto vydáva súhlas s konkrétnym umiestnením dieťaťa.
Ak zahraničný orgán rozhodne o umiestnení dieťaťa v Českej republike, je potrebné dohodnúť presun a prepravu dieťaťa. Ak dieťa nemôžu priviesť jeho súčasní opatrovatelia alebo ho nemôžu v zahraničí vyzdvihnúť jeho budúci opatrovatelia, prepravu dieťaťa je možné zabezpečiť v spolupráci s veľvyslanectvom a českým orgánom zodpovedným za sociálnoprávnu ochranu detí (uplatnenie § 36 zákona č. 359/1999 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí v znení zmien).
Pri rokovaniach so zahraničným partnerom (ústredným orgánom, zahraničným orgánom zodpovedným za sociálnoprávnu ochranu detí, zahraničným pestúnom alebo príbuzným, z ktorého starostlivosti sa dieťa presúva) je potrebné prediskutovať proces presunu, ktorý bude pre dieťa najmenej náročný, ako aj jeho aklimatizačný režim. Spôsob presunu dieťaťa úrad vopred prediskutuje s príslušným zahraničným orgánom.
Dieťa musí mať cestovný doklad (cestovný pas alebo náhradný cestovný doklad) a ak je to možné, rodný list (ak sa dieťa narodilo v inom štáte ako v Českej republike), rozhodnutie súdu vrátane osvedčenia uvedeného v článku 36 písm. c) nariadenia Brusel II alebo iný doklad potvrdzujúci možnosť uznania súdneho rozhodnutia, zdravotnú dokumentáciu vrátane očkovacieho preukazu a preukazu poistenia a potvrdenie o školskej dochádzke.
3 Rozhodol váš členský štát, že na cezhraničné umiestnenie detí na vašom území sa nevyžaduje súhlas v prípadoch, ak sa má dieťa zveriť do starostlivosti určitým kategóriám blízkych príbuzných? Ak áno, o aké kategórie blízkych príbuzných ide?
Nie.
4 Má váš členský štát uzavreté dohody alebo prijal opatrenia na zjednodušenie postupu konzultácie na získanie súhlasu s cezhraničným umiestnením detí?
Nie.