Pereiti į pagrindinį turinį

Kurios šalies įstatymai taikomi?

Jei dalyvaujate teismo procese dėl teisinio ginčo, kurio ne visos faktinės aplinkybės susijusios su ta pačia valstybe, reikia išsiaiškinti, kokią teisę teismas taikys spręsdamas bylą iš esmės.

Plečiantis tarptautinei prekybai ir daugėjant kelionių, didesnė tikimybė, kad įmonė arba fizinis asmuo taps tarptautinio ginčo šalimi. Tarptautinį ginčo pobūdį gali nulemti faktas, kad šalys turi skirtingą pilietybę arba gyvena skirtingose valstybėse, arba sudarė sutartį, kuri vykdoma užsienyje.

Kilus ginčui neužtenka vien žinoti, koks teismas turi tarptautinę jurisdikciją nagrinėti jūsų bylą ir priimti joje sprendimą, taip pat turite žinoti, kokia teisė bus taikoma nagrinėjant bylą iš esmės.

Galiausiai, jei bylai taikytina užsienio teisė, tos užsienio teisės turinys turi būti nustatytas užtikrinant kuo didesnį teisinį tikrumą. Siekiant padėti teismui, šalims ir jų advokatams, tarptautine konvencija nustatytas jos susitariančiųjų valstybių (šią konvenciją ratifikavo visos ES šalys, išskyrus Airiją) bendradarbiavimas: 1968 m. birželio 7 d. Europos konvencija dėl informacijos apie užsienio teisę. Žr. Europos teisinio bendradarbiavimo komiteto tinklalapį dėl Europos konvencijos dėl informacijos apie užsienio teisę ir jos papildomo protokolo. 

Europos teisminis tinklas civilinėse ir komercinėse bylose taip pat gali padėti teismams ir teisminėms institucijoms nustatyti užsienio teisės turinį, teikdamas informaciją apie nacionalinę teisę, nurodytą Europos teisminio tinklo civilinių bylų informacijos suvestinėse, arba naudodamasis Europos teisminio tinklo kontaktinių centrų pagalba.

Galiausiai informacijos apie nacionalinius teisės aktus suvestinėje galima rasti įvairių teisės šaltinių įvairiose valstybėse narėse apžvalgą.

Norėdami gauti išsamios informacijos apie šalį, pasirinkite atitinkamos šalies vėliavą.

Praneškite apie techninę ir (arba) turinio problemą arba pateikite atsiliepimų apie šį puslapį