Премини към основното съдържание

Относно Мрежата

Flag of France
Фpaнция
Съдържание, предоставено от
European Judicial Network
(in civil and commercial matters)

Във Франция в Европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела участват съдии, адвокати (avocats), нотариуси и съдебни изпълнители (commissaires de justice). Мрежата обаче е отворена за всички юридически професии, които имат интерес към нея, особено когато тези юристи участват в прилагането на правото на EС в областта на гражданските и търговските дела (секретари (greffiers), главни секретари (directeurs des services des greffes), съдии и секретари в търговските съдилища).

От създаването на мрежата френското лице за контакт винаги е било в Дирекция „Гражданскоправни въпроси“ към Министерството на правосъдието (Direction des affaires civiles et du Sceau du Ministère de la justice). През декември 2023 г. бяха определени две национални лица за контакт. По-конкретно, тези лица за контакт работят в Отдела за взаимопомощ, международно частно право и право на ЕС (Département de l’entraide, du droit international privé et européen — DEDIPE), който е определен за централен орган за прилагането на множество международни инструменти за сътрудничество по граждански и търговски дела. Лицето за контакт може да предоставя на френските практикуващи юристи и на членовете на мрежата от други държави от ЕС практически експертен опит в областта на съдебното сътрудничество по граждански и търговски дела и помощ при преодоляването на пречки по трансгранични дела.

Френската мрежа е организирана на национално и местно равнище. Следователно във всеки френски апелативен съд и в Касационния съд (Cour de cassation) е определен „съдия докладчик“. Неговата роля е да улеснява сътрудничеството на местно равнище и да информира съдебната власт относно прилагането на инструментите за съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси, и по-специално за правото на ЕС. Съдиите докладчици от апелативните съдилища и Касационния съд могат също така да информират националните лица за контакт за трудности при прилагането на европейското законодателство. Националните лица за контакт предават информацията относно тези трудности на секретариата на мрежата в Европейската комисия.

Другите професии членуват и участват в дейностите на мрежата чрез своя национален представителен орган:

–          съдебните изпълнители (commissaires de justice, известни по-рано като huissiers de justice) се представляват от Националната камара на съдебните изпълнители (Chambre nationale des commissaires de justice — CNCJ);

–          адвокатите се представляват от Националния съвет на адвокатските колегии (Conseil national des barreaux — CNB) и от делегацията на Националния съвет на адвокатските колегии (Délégation des barreaux de France — DBF) в Брюксел. Разделът EJN-Civil (европейска съдебна мрежа по граждански и търговски дела) на уебсайта на DBF предоставя пълна информация за участието на адвокатската мрежа във Франция;

–          нотариусите се представляват от Висшия нотариален съвет (Conseil supérieur du notariat — CSN).

Освен това френските съдии за връзка (magistrats de liaison), които са на служба в държави от ЕС (Белгия, Германия, Италия, Нидерландия, Румъния, Югоизточна Европа, Испания) и Обединеното кралство също са част от мрежата, както и централните органи, определени за прилагането на споразуменията за гражданско и търговско сътрудничество (например Службата за събиране на вземания за издръжка (Bureau de recouvrement des créances alimentaires) към Министерството по европейските въпроси и външните работи).

В рамките на проекта Connaître la législation de l’Union européenne (CLUE) („Познаване на законодателството на ЕС“), субсидиран от програмата на Европейската комисия в областта на правосъдието, бяха предприети редица действия за повишаване на осведомеността относно европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела във Франция.

През последните години чрез проекта CLUE I се създаде възможност: за повишаване на видимостта на инструментите на съдебното сътрудничество и на правото на ЕС (чрез разпространяване на месечен бюлетин, видеоклип за мрежата и уебстраница на интранета на министерството); а също и за насърчаване на обмена на добри практики между практикуващите юристи (чрез семинари за обучение по международно частно семейно право и практическо ръководство за съдии докладчици в Апелативния съд). Проектът CLUE II продължава в същия дух, с допълнителни амбиции (повече семинари, теми и инструменти за разпространяване на правото на ЕС — като подкастите Droit vers l’Europe (Право към Европа) и желание за споделяне на най-добри практики с други национални мрежи. Проектът CLUE III започна през февруари 2024 г. С него се преследват същите цели като при предходните проекти, по-специално повишаване на видимостта на мрежата и представянето ѝ на нова аудитория. Планирани са и нови дейности. Така например правната обиколка, в която участват по-специално едно от лицата за контакт и експерти в съответните области, ще посети пет различни първоинстанционни съдилища, за да се срещне с практикуващи юристи на място и да обсъди с тях трудностите, с които се сблъскват в практиката. Въз основа на този обмен във всяка една от тези юрисдикции ще бъдат организирани семинари за обучение, съобразени с конкретните нужди.

Веднъж годишно всички членове на френската мрежа се срещат в Париж, за да направят преглед на дейностите на мрежата и да обсъдят новостите в правото на ЕС в областта на гражданските и търговските дела.

Допълнителна информация относно френската мрежа може да бъде намерена на следния уебсайт: justice.gouv.fr.

Съобщете за технически проблем/проблем със съдържанието или дайте мнение за тази страница