Tento informačný list bol vypracovaný v spolupráci s Radou notárov EÚ (CNUE).
1 Ako sa vyhotovuje právny úkon nakladania s majetkom pre prípad smrti (závet, spoločný závet, dedičská zmluva)?
Španielsko má v oblasti dedičského práva sedem rôznych právnych systémov.
Každé z autonómnych spoločenstiev Aragónsko, Katalánsko, Baleárske ostrovy, Navarra, Euzkadi a Galícia má vlastnú právnu úpravu dedičstva. V ostatných častiach Španielska sa uplatňujú pravidlá stanovené v Občianskom zákonníku.
O tom, ktorý súbor právnych predpisov sa uplatní, rozhoduje posledné miesto bydliska zosnulého. V prípade španielskych štátnych príslušníkov sa uplatňuje kritérium regionálneho občianstva v súlade s pravidlami o občianstve, ktoré sú stanovené v Občianskom zákonníku.
Podľa spoločného občianskeho práva je závet dedičským právnym titulom, keďže vo všeobecnosti dedičská zmluva ani spoločný závet nie sú prípustné. Závet môže byť:
- otvorený, t. j. spísaný pred notárom, ktorý ho vypracuje a uloží k svojim notárskym záznamom. Toto je bežný spôsob zostavenia závetu,
- zatvorený, t. j. spísaný pred notárom bez toho, aby notár poznal jeho obsah. Tento spôsob sa už nevyužíva,
- holografný, t. j. napísaný rukou, podpísaný závetcom s uvedením dátumu. Tento spôsob nie je bežný.
Spoločné občianske právo Španielska je k dispozícii na webovom sídle (tu) štátneho úradného vestníka (Boletín Oficial del Estado). K dispozícii je aj anglický preklad tohto textu.
V jednotlivých miestnych príslušnostiach sa na závety vzťahujú vlastné pravidlá stanovené v miestnych alebo osobitných zákonoch, pričom sa v nich uznávajú aj rôzne a osobitné typy. V niektorých sa akceptuje spoločný závet a dedičská zmluva.
Znenie všetkých špecifických ustanovení miestnych alebo osobitných zákonov nájdete tu.
2 Mal by byť tento právny úkon zaregistrovaný? Ak áno, ako
Závety spísané pred notárom musí notár zaregistrovať vo všeobecnom registri závetov (Registro General de Actos de Última Voluntad), ktorý spravuje ministerstvo spravodlivosti. Ak závet existuje, v tomto registri bude zaznamenaný dátum najnovšieho závetu, všetky predchádzajúce závety a úradné notárske záznamy, v ktorých bol daný závet uvedený. Ak overujúci notár už nevykonáva prax, aktuálne informácie o notárovi alebo archíve, v ktorom je závet uložený, môžu poskytnúť notárske profesijné orgány (Colegios Notariales) (Odkaz na Radu notárstiev Európskej únie).
Tento register nie je verejne prístupný. Prístup majú iba osoby, ktoré po úmrtí závetcu preukážu, že majú oprávnený záujem na dedičstve. Počas života závetcu má prístup iba samotný závetca, jeho osobitný zástupca alebo v prípade nespôsobilosti je prístup možný prostredníctvom súdneho príkazu.
3 Existujú nejaké obmedzenia slobodného nakladania s majetkom v prípade smrti (napr. povinný dedičský podiel)?
V španielskom spoločnom práve sa časť dedičstva, respektíve časť majetku, ktorý z dedičstva vyplýva, vyhradzuje pre určitých príbuzných vo forme povinného dedičského podielu, a to po zahrnutí hodnoty závetcovho dobrovoľného nakladania s majetkom vrátane nakladania s majetkom medzi živými, a po odrátaní akýchkoľvek dlhov. Podľa Občianskeho zákonníka je „povinný dedičský podiel“ podiel dedičstva, ktorý závetca nemôže rozdeliť, pretože táto časť je zo zákona vyhradená pre určitých dedičov, ktorí sa označujú ako „zákonní dediči“.
Zákonnými dedičmi sú:
- deti a potomkovia vo vzťahu k svojim rodičom a predkom,
- ak neexistujú uvedené skupiny, rodičia a predkovia vo vzťahu k svojim deťom a potomkom,
- vdova alebo vdovec spôsobom stanoveným v právnych predpisoch.
Povinný dedičský podiel detí a potomkov predstavuje dve tretiny dedičstva po rodičoch. Rodičia však môžu rozdeliť jednu z týchto dvoch tretín predstavujúcich povinný dedičský podiel s cieľom zväčšiť dedičstvo svojich detí alebo potomkov. Zostávajúca tretina sa môže voľne rozdeliť. Charakteristické je prisúdenie práva nad celým dedičstvom, keďže vo všeobecnosti je to pars bonorum, s niekoľkými výnimkami.
Povinný dedičský podiel predkov tvorí polovica dedičstva, pokiaľ však manžel/manželka takisto vlastní podiel, povinný dedičský podiel predstavuje jednu tretinu.
Povinný dedičský podiel vyhradený pre manželov, ktorí nie sú súdne rozlúčení, zahŕňa užívacie právo na dve tretiny majetku, ktorý je predmetom dedičstva, pokiaľ neexistujú žiadni predkovia ani potomkovia. Pokiaľ však existujú potomkovia, zahŕňa užívacie právo na jednu z dvoch tretín, ktoré sú určené potomkom. Ak existujú len predkovia, zahŕňa užívacie právo na polovicu dedičstva, ktorú môžu dediči vyplatiť v hotovosti.
Príslušné právne predpisy týkajúce sa občianskeho práva obsahujú osobitné ustanovenia určujúce, kto má zákonný nárok dediť, pričom každý z týchto súborov právnych predpisov sa musí uplatniť na určenie skutočností v jednotlivých veciach spravovaných na jednotlivých územiach.
4 Ak právny úkon nakladania s majetkom pre prípad smrti neexistuje, kto dedí a koľko?
Opäť treba pripomenúť, že v Španielsku existuje sedem právnych systémov pre otázky dedičstva. V prípade, že neexistujú dediči zo závetu, bude dedičstvo podľa spoločného občianskeho práva zo zákona rozdelené podľa tohto poradia: 1. potomkovia; 2. predkovia (v oboch prípadoch platí, že manžel/manželka má užívacie právo na jednu tretinu dedičstva v prípade potomkov a na polovicu dedičstva v prípade predkov); 3. manžel/manželka, pokiaľ nie sú súdne rozlúčení; 4. príbuzní štvrtého stupňa (prvostupňoví bratranci/sesternice); 5. štát.
Občianske právo každého z autonómnych spoločenstiev Aragónsko, Katalánsko, Baleárske ostrovy, Navarra, Euzkadi a Galícia obsahuje osobitné ustanovenia o týchto otázkach. Okrem možnosti, aby dedili príbuzní, miestne právne predpisy uznávajú aj možnosť, aby dedilo autonómne spoločenstvo, v ktorom mal závetca miesto pobytu, a dokonca aj konkrétna inštitúcia vo forme a za podmienok stanovených v príslušných právnych predpisoch.
5 Aký orgán je kompetentný:
5.1 v dedičských veciach?
Ak nie je stanovený právny úkon nakladania s majetkom pre prípad smrti, právomoc určiť osoby oprávnené na dedičstvo zo zákona (vyhlásenie dedičov) majú notári.
Ak niektoré z dotknutých osôb spochybnia štatút dedičov, majetok, z ktorého sa dedičstvo skladá, alebo rozdelenie daného dedičstva, spor rozhodnú súdy v príslušnom súdnom konaní.
5.2 na preberanie vyhlásenia o odmietnutí alebo prijatí dedičstva?
Vo všeobecnosti sa vyhlásenie o prijatí alebo odmietnutí dedičstva spisuje pred notárom. Hoci sa výslovné prijatie dá urobiť aj prostredníctvom súkromného dokumentu, v prípade, že ide o priznanie majetku alebo je to na dôkazné účely, vyžaduje sa verejný notársky dokument. Tým nie je dotknutá možnosť intervencie španielskeho konzula alebo pracovníka diplomatických služieb s oprávnením vykonávať notárske funkcie.
Prijatie môže byť aj implicitné (podané prostredníctvom úkonov, ktoré nevyhnutne predpokladajú ochotu prijať dedičstvo, alebo ktoré je oprávnená vykonať len osoba so štatútom dediča).
Každá osoba, ktorá môže preukázať, že má záujem na tom, či dedič dedičstvo odmietne alebo prijme, môže notára poveriť oznámením dedičovi, že má 30 kalendárnych dní na to, aby dedičstvo prijal alebo odmietol.
Ak dedič odmietne dedičstvo, čím poškodí svojich veriteľov, veritelia môžu požiadať sudcu, aby ich oprávnil prijať dedičstvo v mene dediča s cieľom pokryť dlžnú sumu.
Neumožňuje sa čiastočné ani podmienečné prijatie dedičstva. Dedič však môže prijať dedičstvo, ale nie odkaz, alebo naopak.
5.3 na preberanie vyhlásenia o odmietnutí alebo prijatí odkazu?
Platí to isté ako v prípade dedičstva, ako je opísané v predchádzajúcom oddiele.
Pokiaľ však ide o zákaz čiastočného prijatia dedičstva, platí táto výnimka: ak existujú rôzne odkazy, ktoré si nevyžadujú zaplatenie protihodnoty na ich získanie (alebo ak si všetky odkazy vyžadujú takúto protihodnotu), odkazovník ich môže prijať jednotlivo. Odkazovník však nemôže odmietnuť dlhy a prijať majetok.
5.4 na preberanie vyhlásenia o odmietnutí alebo prijatí povinného dedičského podielu?
Samotný povinný dedičský podiel nemožno odmietnuť ani prijať. Získava sa prostredníctvom odkazu alebo priznania dedičstva s výnimkou prípadov súdnych konaní o nárokoch na vyplatenie peňažnej sumy alebo nehnuteľnosti z dedičstva.
V Občianskom zákonníku sa povoľuje odkazovníkovi vzdať sa dedičstva v prospech lepšieho dedičstva (čo je jedna z dvoch tretín povinného dedičského podielu potomkov).
6 Stručný opis konania na vysporiadanie dedičstva podľa vnútroštátnych právnych predpisov vrátane likvidácie dedičstva a rozdelenia majetku (zahŕňa to aj informácie o tom, či dedičské konanie začal súd alebo iný príslušný orgán z vlastného podnetu)
Ak existuje závet a závetca vymenoval vykonávateľa závetu, tento bude mať oprávnenie vyplatiť náklady na pohreb a prípadné odkazy, udržiavať majetok v dobrom stave, obhajovať platnosť závetu a zabezpečiť jeho vykonanie.
Ak bol vymenovaný audítor dedičstva (contador-partidor), táto osoba bude zodpovedná za rozdelenie dedičstva. Audítora dedičstva môže vymenovať závetca, jeho dedičia na základe vzájomnej dohody, súdny úradník (letrado de la Administración de Justicia) alebo notár na základe pokynu dedičov a odkazovníkov, ktorí majú nárok na 50 % majetku, ktorý je predmetom dedičstva.
V prípade, že nie je vymenovaný audítor dedičstva a ani závetca nerozdelil majetok, dedičia môžu dedičstvo medzi sebou rozdeliť podľa ľubovôle.
V praxi sa v oboch prípadoch – v prípade rozdelenia dedičstva aj v prípade priznania majetku – príslušné úkony vykonávajú pred notárom na dôkazné účely a na účely zapísania práv.
Ak nebol vymenovaný audítor dedičstva a dedič o to požiada, rozdelenie majetku môže vykonať súd. Súd vymenuje znalca na ohodnotenie majetku a audítora dedičstva na rozdelenie dedičstva. Takisto je na základe žiadosti možné sa vopred dohodnúť na vymenovaní správcu a vykonaní súpisu majetku súdom. Rozdelenie dedičstva, ktoré vykoná audítor dedičstva (s prípadnými zmenami, ktoré môže vykonať sudca, ak dedič vznesie proti rozdeleniu námietku), sa zapíše do notárskych záznamov.
7 Ako a kedy sa niekto stáva dedičom alebo odkazovníkom?
Dedičmi alebo odkazovníkmi sa stávajú osoby oprávnené na dedičstvo alebo odkaz zo zákona alebo na základe právneho úkonu nakladania s majetkom pre prípad smrti (mortis causa), keď prijmú dedičstvo alebo odkaz (pozri oddiel 5.2). Účinky prijatia platia retroaktívne odo dňa smrti závetcu.
8 Sú dedičia zodpovední za dlhy zosnulého? Ak áno, za akých podmienok?
V prípade priameho prijatia alebo prijatia bez výhrady (t. j. bez obmedzenia zodpovednosti dediča za poručiteľove dlhy do výšky nadobudnutého dedičstva) bude dedič zodpovedný za všetky záväzky súvisiace s dedičstvom, pričom ich uspokojenie sa môže týkať nielen zdedeného majetku, ale aj vlastného majetku dediča.
V prípade prijatia dedičstva s obmedzením zodpovednosti dediča za poručiteľove dlhy do výšky nadobudnutého dedičstva je dedič povinný splatiť dlhy a ostatné záväzky súvisiace s dedičstvom iba v rozsahu majetku, ktorý je predmetom dedičstva.
9 Aké doklady a (alebo) informácie sa zvyčajne vyžadujú na účely registrácie nehnuteľnosti?
Štatút dediča alebo odkazovníka vo všeobecnosti nevedie k zápisu práva na konkrétnu nehnuteľnosť do registra nehnuteľností (Registro de la Propiedad), pretože týmto štatútom sa neudeľujú vecné práva ku konkrétnemu majetku. Výsledkom môže byť nanajvýš dočasný zápis. Dediči majú právo na podiel z celého dedičstva. Odkazovníci majú osobné právo žiadať, aby dediči na nich previedli všetok majetok, ktorý im bol odkázaný. Na účinný prenos práv sa vyžaduje prijatie dedičstva alebo odkazu a priznanie konkrétneho majetku. Iba v niektorých prípadoch (napríklad v prípade jediného dediča, jediného majetku alebo odkazovníka oprávneného na výlučné vlastníctvo) je možné upustiť od rozdelenia a priznania dedičstva.
Na zápis nehnuteľnosti sa vyžaduje buď verejná listina o prijatí dedičstva a o priznaní majetku (vyhotovená pred notárom), alebo súdne rozhodnutie. Táto listina musí obsahovať alebo k nej musia byť priložené ako doplňujúce dokumenty dedičský právny titul (závet, vyhlásenie dedičov, zmluva – ak je prípustná), úplný úmrtný list a osvedčenie vydané Všeobecným registrom závetov. Takisto sa vyžaduje uhradiť dane za prevod majetku na základe dedičstva.
9.1 Je menovanie správcu povinné alebo je povinné na základe žiadosti? Ak je povinné alebo povinné na základe žiadosti, aké kroky treba podniknúť?
Podľa španielskeho práva sa nevyžaduje vymenovanie správcu (administrador); za určitých podmienok je však možné sa na takomto vymenovaní dohodnúť počas procesu delenia dedičstva.
9.2 Kto je oprávnený vykonať právny úkon pre prípad smrti zosnulého a (alebo) spravovať dedičstvo?
Ak bol v závete (podľa spoločného práva) vymenovaný vykonávateľ závetu (albacea), táto osoba bude vykonávať správu dedičstva (pozri oddiel 6).
Závetca môže takisto v závete určiť audítora dedičstva, ktorý ocení a rozdelí majetok.
Vo všeobecnosti môžu byť vymenované tri osoby – vykonávateľ závetu, audítor dedičstva a správca dedičstva, pričom všetci majú správne právomoci, ktoré môžu byť upravené závetcom, sudcom a v niektorých prípadoch aj samotnými dedičmi.
9.3 Aké sú právomoci správcu?
Základné povinnosti správcu dedičstva sú:
- zastupovanie dedičstva,
- pravidelné predkladanie účtov,
- zachovanie dobrého stavu dedičstva a všetky ďalšie správcovské úkony, ktoré sa považujú za nevyhnutné.
10 Aké doklady sa podľa vnútroštátnych právnych predpisov zvyčajne vydávajú v priebehu alebo na konci dedičských konaní na účely preukázania postavenia a práv oprávnených osôb? Majú osobitné dôkazné účinky?
Vyhlásenie dedičov bez závetu je notársky úkon, ktorý preukazuje štatút zákonných dedičov a ich príslušný podiel.
Prevedenie vlastníctva konkrétneho majetku, ktorý je predmetom dedičstva, sa uskutočňuje prostredníctvom verejnej listiny o prijatí a rozdelení (a prípadne o prevode odkazov) vyhotovenej pred notárom a na základe dohody zúčastnených strán.
Ak sa dedičstvo rieši na súde, vydané rozhodnutie o rozdelení dedičstva (ktorým sa riešia prípadné spory) bude predstavovať dostatočný právny titul, pričom je potrebné tento titul formalizovať pred notárom, ako sa stanovuje v právnych predpisoch.
Táto webová stránka je súčasťou portálu Vaša Európa.
Privítame vašu spätnú väzbu, pokiaľ ide o užitočnosť poskytnutých informácií.