Tento informačný list bol vypracovaný v spolupráci s Radou notárov EÚ (CNUE).
1 Ako sa vyhotovuje právny úkon nakladania s majetkom pre prípad smrti (závet, spoločný závet, dedičská zmluva)?
Po smrti nedochádza automaticky k prevodu majetku.
V mnohých prípadoch je majetok pred smrťou v spoločnom vlastníctve a tento majetok sa prevedie na základe zásady prevodu na preživšieho za predpokladu, že to bolo zámerom spoluvlastníkov.
Iný majetok ako majetok v spoločnom vlastníctve, ktorý sa prenáša na základe prevodu majetku na preživšieho, sa musí previesť podľa podmienok písomného závetu alebo dedenia zo zákona (ak neexistuje žiadny závet). Kritériá na vypracovanie závetu sa uvádzajú v zákone o dedičstve z roku 1965 (časť VII). Pravidlá dedenia zo zákona sa uvádzajú v zákone o dedičstve z roku 1965 (časť VI).
2 Mal by byť tento právny úkon zaregistrovaný? Ak áno, ako
V tejto jurisdikcii sa nevyžaduje, aby bol závet zaregistrovaný.
3 Existujú nejaké obmedzenia slobodného nakladania s majetkom v prípade smrti (napr. povinný dedičský podiel)?
Zákon o dedičstve z roku 1965 obsahuje niekoľko obmedzení, pokiaľ ide o nakladanie s majetkom prostredníctvom závetu (časť IX Zákonné právo manžela/ky závetcu, registrovaného/ej partnera/ky a zabezpečenie detí).
4 Ak právny úkon nakladania s majetkom pre prípad smrti neexistuje, kto dedí a koľko?
V zákone o dedičstve z roku 1965 sa uvádza, kto dedí v prípade neexistencie závetu a v akom pomere (pozri časť VI).
5 Aký orgán je kompetentný:
5.1 v dedičských veciach?
Na záležitosť osvedčení o dedičstve v prípade existencie závetu a vydávania listín o spravovaní dedičstva v prípade neexistencie závetu dohliada Úrad pre overenie závetov so sídlom v Dubline a štrnásť okresných úradov pre overenie závetov so sídlami v iných zemepisných oblastiach. Úrad pre overovanie závetov a okresné úrady pre overovanie závetov sú úradmi írskej Súdnej služby. Osvedčenia o dedičstve sa v prípade existencie závetu vydávajú vykonávateľovi (vykonávateľom) závetu a v prípade neexistencie závetu zas správcovi dedičstva.
5.2 na preberanie vyhlásenia o odmietnutí alebo prijatí dedičstva?
Tieto záležitosti sa riešia mimo formálneho dedičského konania v rámci správy dedičstva zosnulej osoby. Zvyčajne ich vybavuje primerane kvalifikovaný právny zástupca.
5.3 na preberanie vyhlásenia o odmietnutí alebo prijatí odkazu?
Tieto záležitosti sa riešia mimo formálneho dedičského konania v rámci správy dedičstva zosnulej osoby. Zvyčajne ich vybavuje primerane kvalifikovaný právny zástupca.
5.4 na preberanie vyhlásenia o odmietnutí alebo prijatí povinného dedičského podielu?
Tieto záležitosti sa riešia mimo formálneho dedičského konania v rámci správy dedičstva zosnulej osoby. Zvyčajne ich vybavuje primerane kvalifikovaný právny zástupca.
6 Stručný opis konania na vysporiadanie dedičstva podľa vnútroštátnych právnych predpisov vrátane likvidácie dedičstva a rozdelenia majetku (zahŕňa to aj informácie o tom, či dedičské konanie začal súd alebo iný príslušný orgán z vlastného podnetu)
Všetky ostatné záležitosti týkajúce sa správy dedičstva zosnulých osôb okrem vydávania osvedčení o dedičstve alebo listín o spravovaní dedičstva vybavuje (vybavujú) vykonávateľ (vykonávatelia) závetu alebo správca (správcovia) dedičstva bez akýchkoľvek ďalších vstupov zo strany Úradu pre overenie závetov alebo okresných úradov pre overenie závetov. Hlavnou úlohou vykonávateľa závetu alebo správcu dedičstva je rozdeliť majetok zosnulej osoby. Majetok sa rozdeľuje v súlade s vôľou zosnulej osoby tak, ako sa uvádza v jej závete, alebo ak závet neexistuje, v súlade s ustanoveniami zákona o dedičstve z roku 1965.
7 Ako a kedy sa niekto stáva dedičom alebo odkazovníkom?
Pojem dedičov írske právo nepozná. Na označenie osoby, ktorá dedí majetok po zosnulej osobe, sa používa pojem „beneficiary“ (príjemca).
8 Sú dedičia zodpovední za dlhy zosnulého? Ak áno, za akých podmienok?
Dlhy možno splatiť v rámci dedičstva zosnulých osôb, ale vykonávateľ (vykonávatelia) závetu alebo správca (správcovia) dedičstva nie sú osobne zodpovední za tieto dlhy.
9 Aké doklady a (alebo) informácie sa zvyčajne vyžadujú na účely registrácie nehnuteľnosti?
Existuje mnoho zákonných ustanovení, ktorými sa stanovujú požiadavky na prevod nehnuteľného majetku. Tieto ustanovenia však nie sú súčasťou dedičského konania.
9.1 Je menovanie správcu povinné alebo je povinné na základe žiadosti? Ak je povinné alebo povinné na základe žiadosti, aké kroky treba podniknúť?
Osvedčenia o dedičstve a listiny o spravovaní dedičstva sa vydávajú len na základe žiadosti. Neexistuje žiadna povinnosť menovať správcu.
9.2 Kto je oprávnený vykonať právny úkon pre prípad smrti zosnulého a (alebo) spravovať dedičstvo?
V prípade existencie závetu to zvyčajne bude vykonávateľ (vykonávatelia) závetu, ktorého (ktorých) určila zosnulá osoba vo svojom závete. V prípade dedenia zo zákona sa táto osoba určí podľa ustanovení zákona o dedičstve z roku 1965.
9.3 Aké sú právomoci správcu?
Vykonávatelia závetu a správcovia dedičstva majú plné právomoci bez akéhokoľvek zásahu súdu, pokiaľ ide o správu dedičstva zosnulej osoby. Ak sa počas správy vyskytnú akékoľvek problémy, vykonávatelia a správcovia môžu požiadať Vyšší súd o príslušné príkazy.
10 Aké doklady sa podľa vnútroštátnych právnych predpisov zvyčajne vydávajú v priebehu alebo na konci dedičských konaní na účely preukázania postavenia a práv oprávnených osôb? Majú osobitné dôkazné účinky?
V prípade existencie závetu sa vydá osvedčenie o dedičstve. V prípade dedenia zo zákona sa vydá listina o spravovaní dedičstva. Írsko si uplatnilo výnimku z uplatňovania v tejto oblasti, a preto v súčasnosti nie je viazané daným nariadením.
Táto webová stránka je súčasťou portálu Vaša Európa.
Privítame vašu spätnú väzbu, pokiaľ ide o užitočnosť poskytnutých informácií.