Skoči na glavni sadržaj

Nasljeđivanje

Flag of Netherlands
Nizozemska
Sadržaj omogućio
European Judicial Network
(in civil and commercial matters)

Ovaj je informativni članak pripremljen u suradnji s Vijećem javnih bilježnika Europske unije (CNUE).

 

1 Na koji se način može sačiniti raspolaganje imovinom zbog smrti (oporuka, zajednička oporuka, ugovor o nasljeđivanju)?

Oporuka se može sastaviti samo u obliku javnobilježničke isprave (javnobilježnička oporuka) (notariële akte (notarieel testament)) ili rukom napisane izjave namjere predane na čuvanje javnom bilježniku u deponiranoj oporuci (članak 4:94 Građanskog zakonika (Burgerlijk Wetboek). U posebnim slučajevima predviđen je ograničen broj iznimaka (članak 4:97 – 107 Građanskog zakonika). Ne prihvaća se zajednička oporuka (gezamenlijk testament) (članak 4:93. Građanskog zakonika). Ne prihvaća se ni sporazum o budućoj ostavini. U skladu s člankom 4:4 stavkom 2. Građanskog zakonika, sporazumi o raspolaganju, potpunom ili djelomičnom, ostavinom koja još nije prenesena smatraju se ništavnima.

2 Treba li ga registrirati i na koji način?

Javni bilježnik koji je sastavio oporuku mora registrirati te informacije sljedećeg radnog dana u Središnjem registru oporuka (Centraal Testamenten Register – CTR)).

Vidjeti i: http://www.centraaltestamentenregister.nl/. Informacije o čuvanju, registriranju i pretraživanju oporuka dostupne su i na internetskim stranicama Europske mreže registara oporuka (ENRWA) u odjeljku o bitnim informacijama: http://www.arert.eu/

3 Postoje li ograničenja slobode raspolaganja imovinom zbog smrti (npr. nužni dio)?

Potomci preminule osobe (djeca, ili ako su djeca već umrla, njihova djeca) ne mogu biti u potpunosti razbaštinjeni. Oni imaju pravo na nužni dio (legitieme portie). Ni bračni drug ni preci preminule osobe nemaju pravo na nužni dio. Iznos nužnog dijela odgovara polovini ostavine, vidjeti članak 4:64 Građanskog zakonika. Ako potomak zatraži svoj nužni dio, više ga se neće smatrati nasljednikom (erfgenaam) nego vjerovnikom (schuldeiser) ostavine.

4 Tko nasljeđuje i koliko u slučaju izostanka raspolaganja imovinom zbog smrti?

Ako oporuka ne postoji, za različite su scenarije primjenjiva sljedeća načela:

Ako preminula osoba nije bila u braku i nije imala djece, roditelji, braća i sestre u pravilu nasljeđuju jednake dijelove, pri čemu svaki roditelj nasljeđuje barem četvrtinu.

Ako preminula osoba nije bila u braku, ali je imala djecu koja su je nadživjela, ostavina se ravnomjerno dijeli među djecom.

Ako je preminulu osobu nadživio bračni drugi, ali nije imala djece koja su je nadživjela, posljednji preživjeli bračni drug nasljeđuje cjelokupnu ostavinu.

Ako su preminulu osobu nadživjeli bračni drug i djeca, ta djeca i bračni drug nasljeđuju jednake dijelove, ali preživjeli bračni drug raspolaže ostavinskom masom. Likvidacija ostavine odgovornost je bračnog druga. Svako dijete u svojstvu nasljednika ima zakonsko pravo na novčano potraživanje (geldvordering) od preživjelog bračnog druga. Novčano potraživanje odgovara udjelu tog djeteta u ostavini. Potraživanje je izvršivo ako preživjeli bračni drug proglasi stečaj ili je u postupku restrukturiranja dugovanja (vidjeti i Zakon o restrukturiranju duga fizičkih osoba (Wet schuldsanering natuurlijke personen) ili ako umre (članak 4:13 Građanskog zakonika). U nekim situacijama djeca mogu i ranije izvršiti svoje novčano potraživanje, na primjer ako nadživjeli bračni drug ponovno sklopi brak.

Prema bračnim drugovima i registriranim partnerima postupa se jednako.

5 Koje je tijelo nadležno:

5.1 u slučajevima nasljeđivanja?

5.2 za primanje izjave o odricanju ili prihvaćanju nasljedstva?

5.3 za primanje izjave o odricanju ili prihvaćanju legata?

5.4 za primanje izjave o odricanju ili prihvaćanju nužnog dijela nasljedstva?

Javni bilježnik u Nizozemskoj nadležno je tijelo kad je riječ o nasljednom pravu. Stranke mogu odabrati javnog bilježnika neovisno o posljednjem mjestu prebivališta preminule osobe.

Nasljednik ima tri mogućnosti:

  1. bezuvjetno prihvatiti nasljedstvo;
  2. prihvatiti nasljedstvo na temelju popisa imovine, ograničavajući odgovornost za dugove na vrijednost onoga što je naslijeđeno (beneficiair aanvaarden);
  3. odreći se nasljedstva.

Ako nasljednik želi izravno prihvatiti nasljedstvo (bezuvjetno prihvaćanje), to može učiniti implicitno i bez posebnih formalnosti poduzimanjem određenih radnji, kao što je prodaja ili drugi način prisvajanja imovine preminule osobe. Posljedica bezuvjetnog prihvaćanja nasljedstva jest da je nasljednik osobno odgovoran za dugove ostavine svojom imovinom. Nasljednik može ograničiti tu odgovornost izričitim prihvaćanjem nasljedstva pod uvjetom da dugovi ostavine ne prelaze njezinu vrijednost. Nasljednik to čini podnošenjem izjave o prihvatu na temelju popisa (verklaring van beneficiaire aanvaarding) tajništvu suda (griffie van de rechtbank). Nasljednik to mora učiniti i ako ne želi prihvatiti nasljedstvo i želi ga se odreći. Ne postoji vremensko ograničenje za podnošenje tih izjava, ali vjerovnik ili druga zainteresirana strana mogu zatražiti da sud odredi rok nasljedniku. Po isteku tog roka nasljednik bezuvjetno prihvaća nasljedstvo. To vrijedi i ako se nasljednik ponašao kao da je bezuvjetno prihvatio nasljedstvo prije davanja izjave. Izbor se ne može poništiti.

Legati (legaten) se mogu prihvatiti ili odbiti bez posebnih formalnosti. Prema nizozemskom pravu ograničeno prihvaćanje nije moguće za legate.

Nužni nasljednik (legitimaris) može se odreći svojeg prava na nužni dio samo ako ga ne potražuje. Zakonom nisu propisane posebne izjave u tu svrhu. Ako se nužni nasljednici odreknu svojeg nužnog dijela, to je moguće zabilježiti u izjavi.

6 Kratak opis postupka rješavanja nasljedstva sukladno nacionalnom zakonu, uključujući likvidaciju ostavine i raspodjelu imovine (time su uključeni podaci o tomu je li postupak nasljeđivanja pokrenuo sud ili neko drugo nadležno tijelo po službenoj dužnosti)“

U većini slučajeva, posebno ako postoji bračni ugovor (huwelijkscontract) ili oporuka, preporučuje se angažirati javnog bilježnika za likvidaciju ostavine. Svaki nasljednik ili izvršitelj ((executeur-testamentair), ako je određen u oporuci, može angažirati javnog bilježnika u Nizozemskoj. Stranke mogu odabrati javnog bilježnika neovisno o posljednjem mjestu prebivališta preminule osobe. Javni bilježnik provodi ostavinski postupak. On utvrđuje/određuje nasljednike, prije provjere je li sastavljena oporuka te informiranja i savjetovanja nasljednika o posljedicama prihvaćanja ili odbijanja nasljedstva. Javni bilježnik može im pomoći i u ispunjavanju njihovih poreznih obveza. Samo u nekoliko situacija sud ima ulogu u likvidaciji nasljedstva. Do toga može doći ako je likvidacija ostavine osporena ili ako se jedan od nasljednika (na primjer zato što je maloljetna osoba) ne može brinuti o vlastitim interesima.

7 Kada i kako osoba postaje nasljednik ili legatar?

U Nizozemskoj nije predviđen nikakav sudski postupak. Ako ne postoji oporuka, nasljednici se određuju zakonom. Ako postoji oporuka, navodi se tko su nasljednici i legatari (legatarissen). Javni bilježnik može navesti tko su nasljednici ostavine u potvrdi o nasljeđivanju (verklaring van erfrecht), vidjeti članak 4:188 Građanskog zakonika. Izvršitelj oporuke može zatražiti i izjavu o nasljeđivanju. U izjavi o nasljeđivanju javni bilježnik ovlašten je identificirati osobe koje imaju pravo na nasljedstvo, njihov udio u nasljedstvu i, ako je primjenjivo, ime izvršitelja. Izjavom o nasljedstvu nasljednici/izvršitelj mogu se identificirati dužnicima u okviru ostavine te će moći dobiti pristup stanjima bankovnih računa itd. Javnobilježnička isprava potrebna je za prijenos nekretnina ili prava na nekretninu jednom od nasljednika.

8 Jesu li nasljednici odgovorni za dugove preminuloga i pod kojim uvjetima?

Ako je nasljednik bezuvjetno prihvatio nasljedstvo, u potpunosti je odgovoran za dugove preminule osobe (članak 4:182. Građanskog zakonika). Ako je nasljedstvo prihvaćeno na temelju popisa imovine, nasljednik je odgovoran za dugovanja samo ako su obuhvaćena koristima iz ostavine. Nasljednici nisu osobno odgovorni.

9 Koji su dokumenti i/ili informacije potrebne u svrhu registracije nepokretne imovine?

Izjava o nasljeđivanju može se upisati u registar nekretnina (openbaar register van onroerend goed). Zasebna javnobilježnička isprava potrebna je za prijenos prava na nekretninu ili prava na nekretnini.

9.1 Je li imenovanje upravitelja obvezno ili je obvezno na zahtjev? Koje je korake potrebno poduzeti ako je imenovanje upravitelja obvezno ili obvezno na zahtjev?

U nizozemskom pravu nije predviđeno obvezno imenovanje upravitelja ostavinom (beheerder van de nalatenschap).

9.2 Tko je ovlašten za izvršavanje oporuke nakon smrti i/ili upravljanje ostavinom?

Oporučitelj (erflaters) u svojoj oporuci može odrediti izvršitelja koji može likvidirati ostavinu. U slučaju prihvaćanja podložnog popisu ostavine, sud može imenovati posebnog upravitelja (speciale beheerder).

9.3 Koje ovlasti ima upravitelj?

Izvršitelj imenovan u oporuci uobičajeno ima ograničene ovlasti, u skladu s člankom 4:144 Građanskog zakonika. Može upravljati ostavinom i namirivati dugovanja povezana s ostavinom. Oporučitelj izvršitelju može dodijeliti više prava, na primjer pravo prijenosa imovine iz ostavinske mase bez dopuštenja nasljednika. Ako je izvršitelj imenovan posebnim izvršiteljem (speciale executeur) (upraviteljem koji likvidira ostavinu (afwikkelingsbewindvoerder)), može prenijeti ostavinu i donijeti sve odluke u pogledu podjele ostavinske mase.

10 Koji se dokumenti obično izdaju sukladno nacionalnom zakonu tijekom ili na kraju postupka nasljeđivanja kojima se dokazuju status i prava korisnika? Imaju li ti dokumenti posebnu dokaznu snagu?

Nasljednici mogu sklopiti sporazum o podjeli (akte van verdeling). Dokument postaje javnobilježnički akt ako ga sastavlja javni bilježnik. To je obvezno ako nasljednik nije pravno sposoban (jer je maloljetna osoba ili osoba pod starateljstvom ili upravljanjem (curatele/bewindvoering). Javnobilježnička isprava potrebna je za prijenos nekretnina ili prava na nekretnini u Nizozemskoj, vidjeti prethodni odgovor na sedmo pitanje. U svim ostalim slučajevima nije potrebno sklapanje sporazuma o podjeli ostavine. Izjava o nasljeđivanju dostatna je za prijenos imovine poput bankovnih računa i druge pokretne imovine.

 

Ova je internetska stranica dio portala Vaša Europa.

Važno nam je vaše mišljenje o korisnosti pruženih informacija.

Prijavite tehnički problem/problem sa sadržajem ili dajte povratne informacije o ovoj stranici