Przejdź do treści

5 - Wykroczenia i występki

Luksemburg

W poniższych arkuszach wyjaśniono, co się dzieje, gdy ktoś jest podejrzany lub oskarżony o popełnienie przestępstwa i sprawa podlega rozpoznaniu w postępowaniu sądowym. Informacje o wykroczeniach, takich jak naruszenia przepisów kodeksu drogowego, które zazwyczaj kończą się nałożeniem kary w ustalonej wysokości, takiej jak grzywna, można znaleźć w arkuszu informacyjnym 5. Jeżeli jesteś pokrzywdzony w wyniku przestępstwa, pełną informację na temat przysługujących ci praw znajdziesz tutaj.

Autor treści:
Luksemburg
Flag of Luxembourg

Wykroczenia i występki w ruchu drogowym określa Kodeks drogowy, który w szczególności rozróżnia wykroczenia i występki popełniane w stanie nietrzeźwości, wykroczenia i występki związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości oraz występki związane z zachowaniem w razie wypadku.

Jakiego rodzaju wykroczenia i występki popełniane w stanie nietrzeźwości przewiduje kodeks?

Istnieje rozróżnienie w zależności od zawartości alkoholu w organizmie. Karalna jest zawartość alkoholu we krwi przewyższająca 0,5 promila. Sprawy, w których próg ten został przekroczony aż do poziomu 1,2 promila podlegają właściwości sądu policyjnego (poważne wykroczenie). Sprawy, w których zawartość alkoholu we krwi przekracza 1,2 promila podlegają właściwości sądu poprawczego (występek).

Prawo określa również wyraźne oznaki stanu nietrzeźwości. W związku z powyższym, jeżeli zawartość alkoholu we krwi jest niższa niż 0,5 promila, ale kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, będzie traktowany tak, jakby zawartość alkoholu we krwi wynosiła co najmniej 0,5 promila. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi pomiędzy 0,5 a 1,2 promila, lecz kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, będzie on traktowany tak, jakby zawartość alkoholu w jego krwi wynosiła co najmniej 1,2 promila.

Jakie kary grożą osobom popełniającym wykroczenia i występki w stanie nietrzeźwości?

Przepisy przewidują następujące kary: pozbawienie wolności, grzywnę, zakaz prowadzenia pojazdu (tymczasowo, dożywotnio, ze skutkiem natychmiastowym) lub przepadek samochodu. Kary zależą od powagi przestępstwa.

Jakie wykroczenia i występki związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości przewiduje kodeks?

Istnieją trzy rodzaje czynów związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości:

Zwykłe wykroczenie

Do tej kategorii należy każde przekroczenie dozwolonej prędkości, które nie należy do innej kategorii. Karę za to wykroczenie stanowi grzywna nałożona w drodze mandatu karnego, która kończy sprawę.

Poważne wykroczenie

Karę stanowi grzywna nałożona w drodze mandatu karnego (od 25 do 500 EUR).

Występek polegający na poważnym przekroczeniu dozwolonej prędkości (wyłącznie w przypadku ponownego popełnienia poważnego wykroczenia)

Karę stanowi grzywna nałożona w drodze mandatu karnego (od 500 do 10 000 EUR) oraz pozbawienie wolności (od 8 dni do 3 lat) lub jedna z tych kar.

Szczegółowe informacje na temat progów związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości oraz ich klasyfikację według powagi wykroczenia można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Transportu.

Jakie występki związane z zachowaniem w razie wypadku przewiduje kodeks?

Występek ucieczki z miejsca wypadku

W razie wypadku (niezależnie od jego charakteru czy rozmiaru szkody) musisz pozostać na jego miejscu do czasu zakończenia wszystkich ustaleń. W innym razie popełnisz występek ucieczki z miejsca wypadku.

Za popełnienie występku ucieczki z miejsca wypadku grozi kara pozbawienia wolności, grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów.

Nieudzielenie pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie

Nieudzielenie pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie jest karalne w sytuacji, gdy bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo nie udzielisz pomocy lub nie zapewnisz pomocy osobie znajdującej się w poważnym niebezpieczeństwie, mimo że stwierdziłeś, iż osoba ta się w nim znajduje lub poinformowały cię o tym inne osoby zwracające się o twoją pomoc.

Za nieudzielenie pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie grozi kara pozbawienia wolności od ośmiu dni do pięciu lat i grzywna w wysokości od 251 do 10 000 EUR lub jedna z tych kar.

Nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

Takie przypadki są rozpoznawane przez sąd odrębnie, jako sprawy niezwiązane z ruchem drogowym.

Ciekawe strony

Wydział transportu, przekroczenie dozwolonej prędkości

Nowości w transporcie drogowym

Zgłoś problem techniczny/problem z treścią lub prześlij opinię o tej stronie.