1 Czy można wszcząć postępowanie za pośrednictwem internetu?
Tak.
2 Jeżeli tak, jakiego rodzaju spraw dotyczy ta możliwość? Czy niektóre sprawy można wszcząć wyłącznie przez internet?
Możliwość automatycznego przetwarzania dotyczy składania pozwów w przypadku roszczeń bezspornych, wniosków o przyznanie pomocy prawnej (oraz ubiegania się o wyznaczenie obrońcy z urzędu lub zastępcy procesowego w ramach pomocy prawnej, a także składania przez adwokatów wniosków o zwrot opłat i kosztów z budżetu państwa) oraz wniosków o egzekucję (w przypadku wniosków z zakresu prawa prywatnego dotyczących odzyskania należności, opartych na postanowieniu lub wyroku sądu rejonowego (käräjäoikeus)).
W Finlandii nie istnieje żadne postępowanie, które można przeprowadzić wyłącznie przez internet.
3 Czy wszczęcie postępowania jest możliwe przez cały czas (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) czy tylko w określonych godzinach? W tym drugim przypadku, w jakich godzinach?
Tak, usługa ta jest dostępna przez cały czas.
4 Czy pozew powinien być sformułowany w określonym formacie?
Dla korporacji i organizacji, które często składają pozwy, udostępniono wzór w formacie XML. Dla obywateli i przedsiębiorstw udostępniono odrębny elektroniczny formularz internetowy.
5 W jaki sposób zabezpiecza się dane przesyłane i przechowywane?
System automatycznego przetwarzania stosowany w fińskich sądach jest zabezpieczony szyfrowanym protokołem https. Dane przesyłane przez sądy są przechowywane na zabezpieczonym serwerze, z którego zainteresowane strony mogą pobrać swoje dokumenty.
6 Czy istnieje konieczność zastosowania jakiejś formy podpisu elektronicznego lub rejestracji czasu?
Aby pobrać pliki z zabezpieczonego serwera, użytkownicy muszą się zalogować.
7 Czy istnieje konieczność uiszczenia opłat sądowych? Jeżeli tak, w jaki sposób można je uiścić i czy różnią się od opłat w tradycyjnym postępowaniu (z pominięciem drogi elektronicznej)?
Opłaty pobierane w przypadku postępowania elektronicznego nie różnią się od opłat pobieranych w przypadku postępowania tradycyjnego. Sądy rejonowe pobierają opłaty od wnioskodawców i powodów po zakończeniu każdego postępowania. Wysokość opłaty zależy od charakteru sprawy i złożoności postępowania.
8 Czy możliwe jest wycofanie pozwu, który został złożony przez internet?
W odniesieniu do postępowania elektronicznego zastosowanie mają te same zasady co w przypadku pozwów wnoszonych w tradycyjny sposób.
9 Czy pozwany ma możliwość/jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi przez internet, jeżeli powód wszczyna postępowanie przez internet?
Pozwany może, lecz nie musi, udzielić odpowiedzi przez internet.
10 Co się dzieje z punktu widzenia procedury elektronicznej, jeżeli pozwany odpowie na pozew?
W sprawach cywilnych nie występują różnice między postępowaniem elektronicznym a tradycyjnym.
11 Co się dzieje z punktu widzenia procedury elektronicznej, jeżeli pozwany nie odpowie na pozew?
W sprawach cywilnych nie występują różnice między postępowaniem elektronicznym a tradycyjnym.
12 Czy możliwe jest składanie dokumentów do sądu drogą elektroniczną? Jeżeli tak, w jakich rodzajach postępowania i pod jakimi warunkami jest to możliwe?
Tak. Pozwy, odpowiedzi na pozew i inne dokumenty sądowe można przesyłać do sądu również pocztą elektroniczną.
13 Czy pisma sądowe, w tym w szczególności orzeczenia, można doręczać za pośrednictwem internetu?
Dokumenty, które nie wymagają potwierdzenia odbioru (takie jak odpowiedzi na pozew, wezwania na posiedzenie wstępne i na rozprawę oraz streszczenia sądowe), można przesyłać zainteresowanym stronom pocztą elektroniczną.
14 Czy orzeczenia sądowe mogą być wydawane w drodze elektronicznej?
Orzeczenia sądowe mogą być na wniosek przesyłane zainteresowanym stronom drogą elektroniczną. Odbiorca lub jego pełnomocnik musi zalogować się w celu pobrania orzeczeń sądowych z systemu internetowego.
15 Czy można wnieść odwołanie i doręczyć orzeczenie w sprawie odwołania za pośrednictwem internetu?
Obecnie nie jest możliwe wnoszenie odwołań drogą elektroniczną.
16 Czy możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego za pośrednictwem internetu?
Wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku można składać drogą elektroniczną. Możliwość automatycznego przetwarzania dotyczy wniosków z zakresu prawa prywatnego w sprawie wszczęcia postępowania egzekucyjnego na podstawie postanowienia lub wyroku sądu rejonowego.
17 Czy strony lub ich zastępcy procesowi mogą dowiadywać się o przebiegu postępowania on-line? Jeżeli tak, to w jaki sposób można to robić?
Tak. Jeżeli postępowanie zostało wszczęte za pośrednictwem internetu powodowie mogą monitorować przebieg swojej sprawy, logując się w systemie internetowym.