Przejdź do treści

Prawo którego kraju zostanie zastosowane?

Jeżeli nie wszystkie okoliczności faktyczne sprawy, której dotyczy spór, są związane z jednym państwem, trzeba ustalić, które prawo powinien zastosować sąd orzekający co do istoty sprawy.

W miarę jak rozwija się handel międzynarodowy i coraz więcej osób podróżuje do innych krajów, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia aspektów międzynarodowych w sporach z udziałem przedsiębiorstw lub osób fizycznych. Może to wynikać z tego, że strony są różnej narodowości, mieszkają w różnych krajach, bądź też zawarły umowę dotyczącą transakcji realizowanej za granicą.

W razie sporu nie wystarczy stwierdzić, który sąd posiada międzynarodową jurysdykcję do rozpoznania i rozstrzygnięcia danej sprawy; trzeba również ustalić, jakie prawo będzie miało zastosowanie przy rozstrzyganiu co do jej istoty.

Jeżeli w danej sprawie właściwe jest prawo obce, jego treść trzeba ustalić z jak największą pewnością prawa. Aby pomóc w tym sądowi, stronom i ich przedstawicielom procesowym, w drodze międzynarodowej konwencji (ratyfikowanej przez wszystkie państwa członkowskie UE z wyjątkiem Irlandii) ustanowiono współpracę umawiających się państw. Więcej informacji na temat Konwencji europejskiej z dnia 7 czerwca 1968 r. o informacji o prawie obcym i jej protokołu dodatkowego znajduje się na stronie internetowej Rady Europy

Także Europejska sieć sądowa w sprawach cywilnych i handlowych wspiera sądy i inne organy władzy sądowniczej w ustalaniu treści prawa obcego, gromadząc informacje o prawie krajowym w arkuszach informacyjnych oraz oferując wsparcie ze strony swoich punktów kontaktowych.

Ponadto w arkuszach informacyjnych o ustawodawstwie krajowym poszczególnych państw członkowskich można zapoznać się z informacjami o ich źródłach prawa.

Aby uzyskać szczegółowe informacje o konkretnym państwie, należy wybrać jego flagę.

Zgłoś problem techniczny/problem z treścią lub prześlij opinię o tej stronie.