W Republice Chorwacji w ramach Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych działają dwa punkty kontaktowe.
Punktami kontaktowymi są pracownicy Dyrekcji do Spraw Europejskich, Współpracy Międzynarodowej i Sądowej oraz Przeciwdziałania Korupcji oraz Wydziału ds. Międzynarodowej Pomocy Prawnej i Współpracy Sądowej w Sprawach Cywilnych Ministerstwa Sprawiedliwości, Administracji i Transformacji Cyfrowej Republiki Chorwacji.
Do pomocy punktom kontaktowym we wspomnianym wydziale oddelegowano szereg urzędników, dzięki czemu praca w ramach Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych („Europejska Sieć Sądowa”) odbywa się w praktyce na zasadach pracy zespołowej w ramach Wydziału ds. Międzynarodowej Pomocy Prawnej i Współpracy Sądowej w Sprawach Cywilnych, którą urzędnicy ci wykonują równolegle do pracy wykonywanej na potrzeby tego wydziału.
Chociaż w Chorwacji nie działa sformalizowana sieć krajowa, punkty kontaktowe współpracują z sędziami i innymi ekspertami w Ministerstwie Sprawiedliwości i innych właściwych organach, profesorami nauk prawnych, notariuszami oraz innymi ekspertami i praktykami zajmującymi się różnymi dziedzinami prawa. W funkcjonowanie sieci zaangażowane jest również Ministerstwo Pracy, Systemu Emerytalnego, Rodziny i Polityki Społecznej, które – jako organ centralny w odniesieniu do niektórych przepisów – aktywnie uczestniczy w spotkaniach sieci organizowanych przez Komisję Europejską. Sieć jest otwarta dla wszystkich prawników praktyków, którzy chcieliby uczestniczyć w stosowaniu europejskich instrumentów prawnych w Chorwacji i są tym zainteresowani.
Komunikacja w Chorwacji odbywa się pocztą elektroniczną i drogą telefoniczną; w miarę potrzeb organizowane są również spotkania.
Komunikacja z punktami kontaktowymi z pozostałych państw członkowskich odbywa się pocztą elektroniczną, a punkty kontaktowe i inni członkowie sieci regularnie uczestniczą w spotkaniach Europejskiej Sieci Sądowej, które organizuje Komisja Europejska.
Ponieważ Ministerstwo Sprawiedliwości, Administracji i Transformacji Cyfrowej jest organem centralnym na potrzeby niektórych rozporządzeń, punkty kontaktowe prowadzą działania organu centralnego, wystosowują zapytania i odpowiadają na zapytania punktów kontaktowych z innych państw członkowskich (w razie potrzeby we współpracy z sędziami i innymi prawnikami praktykami oraz ekspertami), przekazują wymagane dane Komisji i podejmują działania niezbędne do publikacji informacji na odpowiednich portalach Komisji Europejskiej. Punkty kontaktowe rozpowszechniają publikacje Komisji Europejskiej wśród sądów, obywateli i innych grup docelowych oraz pracują nad zwiększeniem widoczności sieci.
Kontakt: EJNcontact@mpu.hr.