Czym jest EJN (w sprawach cywilnych i handlowych)?
W wyniku ogromnej różnorodności krajowych porządków prawnych w Unii Europejskiej i nowego prawodawstwa Unii istnieje konieczność udzielania wsparcia i przekazywania informacji za pomocą specjalnej sieci organów zajmujących się sprawami transgranicznymi. Sprawy te mogą dotyczyć sporów z zakresu działalności gospodarczej, praw konsumenta, sporów pracowniczych, rozwodów, opieki nad dzieckiem lub kwestii związanych ze spadkami. W skład sieci wchodzą organy krajowe odpowiedzialne za wspomaganie lokalnych sądów; została ona utworzona w celu ułatwienia współpracy sądowej i prawnej między państwami członkowskimi. EJN (w sprawach cywilnych i handlowych) została utworzona na podstawie Decyzji Rady 2001/470/WE z dnia 28 maja 2001 r. i rozpoczęła działalność dnia 1 grudnia 2002 r. Podstawa prawna działania sieci została zmieniona w 2009 r. (wersja skonsolidowana rozporządzenia jest dostępna tutaj). Wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Danii są członkami EJN (w sprawach cywilnych i handlowych).
Zobacz infografikę prezentującą europejską sieć sądową!
Cele EJN (w sprawach cywilnych i handlowych)
Od momentu swojego powstania sieć stanowi ważne narzędzie wspierającym wdrażanie unijnych aktów prawnych dotyczących wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych w codziennej praktyce prawniczej. EJN (w sprawach cywilnych i handlowych) ułatwia i wspiera kontakty między krajowymi organami sądowymi za pośrednictwem punktów kontaktowych zlokalizowanych w każdym państwie członkowskim i w ten sposób przyczynia się do sprawniejszego rozpatrywania spraw transgranicznych. Współpraca między organami ma na celu udzielenie pomocy stronom w transgranicznych postępowaniach sądowych w sprawach cywilnych lub handlowych.
Uczestnicy EJN (w sprawach cywilnych i handlowych)
Ponad 500 członków sieci należy do jednej z pięciu kategorii opisanych poniżej. W każdym państwie członkowskim działa przynajmniej jeden punkt kontaktowy.
Sieć składa się z:
- punktów kontaktowych wskazanych przez państwa członkowskie;
- instytucji i organów centralnych określonych w prawie unijnym, w aktach międzynarodowych, których stronami są państwa członkowskie, lub w prawie krajowym dotyczącym współpracy sądowej w sprawach cywilnych i handlowych;
- sędziów łącznikowych odpowiedzialnych za współpracę w sprawach cywilnych i handlowych;
- innych organów sądowych lub administracyjnych odpowiedzialnych za współpracę sądową w sprawach cywilnych i handlowych, których przynależność do sieci jest uznawana za korzystną przez państwa członkowskie;
- samorządów zawodowych reprezentujących osoby wykonujące zawody prawnicze, uczestniczące bezpośrednio w stosowaniu prawa unijnego i międzynarodowych instrumentów w sprawach cywilnych i handlowych na szczeblu krajowym w państwach członkowskich.
Aby uzyskać szczegółowe informacje krajowe, należy kliknąć na flagę kraju.