Ogólne informacje
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1784 dotyczące doręczania w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych lub handlowych (doręczanie dokumentów) (wersja przekształcona) ma na celu poprawę i przyspieszenie przepływu między państwami członkowskimi dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych w ramach procedury doręczania. 1 lipca 2022 r. rozporządzenie to zastąpiło rozporządzenie Rady (WE) nr 1393/2007.
Zdecentralizowany system informatyczny jako obowiązkowy środek komunikacji do celów przekazywania i przyjmowania wniosków, formularzy i innej korespondencji zaczął obowiązywać 1 maja 2025 r. (pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech lat od daty wejścia w życie aktu wykonawczego, o którym mowa w art. 25; zob. art. 37 rozporządzenia (UE) 2020/1784).
Aby uzyskać więcej informacji:
- o stopniu wdrożenia przez państwa członkowskie zdecentralizowanego systemu informatycznego, kliknij tutaj;
- w podręcznikach użytkownika oprogramowania wzorcowego opracowanego przez Komisję Europejską, kliknij tutaj.
Jeżeli komunikacja za pośrednictwem zdecentralizowanego systemu informatycznego nie jest możliwa ze względu na zakłócenia jego działania lub wystąpienie wyjątkowych okoliczności, przekazanie odbywa się z wykorzystaniem najszybszych i najbardziej odpowiednich środków alternatywnych, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa. W przypadku zakłóceń działania zdecentralizowanego systemu informatycznego można skorzystać z przyjaznego dla użytkownika narzędzia do wypełniania formularzy, znajdującego się w europejskim portalu „e-Sprawiedliwość”.
Rozporządzenie stosuje się we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym także w Danii, która potwierdziła zamiar wdrażania jego przepisów w deklaracji sporządzonej w oparciu o porozumienie równoległe zawarte ze Wspólnotą Europejską.
Rozporządzenie przewiduje różne sposoby przekazywania i doręczania dokumentów: przekazywanie przez jednostki przekazujące i organy przyjmujące, przekazywanie drogą dyplomatyczną lub konsularną, doręczanie drogą pocztową i doręczanie bezpośrednie.
Jednostki przekazujące są właściwe do celów przekazywania dokumentów sądowych i pozasądowych, które mają być doręczone w innym państwie członkowskim. Jednostki przyjmujące są właściwe do celów przyjmowania dokumentów sądowych i pozasądowych od innego państwa członkowskiego. Organ centralny jest odpowiedzialny za udzielanie informacji jednostkom przekazującym i poszukiwanie rozwiązań w przypadku jakichkolwiek trudności, które pojawią się podczas przekazywania dokumentów podlegających doręczeniu.
W rozporządzeniu przewidziano dwanaście formularzy.
Więcej informacji można uzyskać:
- w przyjaznym dla użytkownika narzędziu do wypełniania formularzy;
- na stronach poświęconych przepisom państw członkowskich z zakresu doręczania pism sądowych: oficjalne doręczanie dokumentów sądowych.
Europejski portal „e-Sprawiedliwość” zawiera informacje o stosowaniu tego rozporządzenia.
Aby uzyskać szczegółowe informacje o konkretnym państwie, należy wybrać jego flagę.
Powiązane strony
Informacje o prawodawstwie państw członkowskich z zakresu doręczania pism sądowych: oficjalne doręczanie dokumentów sądowych.
Umowa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Danii w sprawie doręczania dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych lub handlowych.
Zarchiwizowane powiadomienia państw członkowskich dokonane na mocy rozporządzenia (WE) nr 1393/2007.