Skočiť na hlavný obsah

Vnútroštátne právne predpisy

Grécko

Na tejto stránke nájdete informácie o právnom systéme v Grécku.

Autor obsahu
Grécko
Flag of Greece

Pramene práva

  • Právne predpisy
  • Obyčajové právo
  • Všeobecne uznávané pravidlá medzinárodného práva
  • Právo Európskej únie
  • Medzinárodné dohovory
  • Judikatúra

Druhy právnych nástrojov – opis

Ústava (Sýntagma) (základný zákon, na ktorom sú založené všetky právne predpisy)

Formálny zákon (typikós nómos) (zákon prijatý parlamentom a prezidentom republiky)

Legislatívne nástroje (práxeis nomothetikoú periechoménou) (zákony prijaté prezidentom republiky na návrh Rady ministrov na legislatívne riešenie výnimočných prípadov naliehavej a nepredvídateľnej potreby)

Regulačný prezidentský dekrét (kanonistikó proedrikó diátagma) (stanovujú sa ním právne normy a vydáva ho prezident republiky na základe osobitného alebo všeobecného legislatívneho splnomocnenia)

Regulačné správne akty (kanonistikés práxeis tis dioíkisis) (vydávané správnymi orgánmi; neosobné právne normy s platnosťou formálneho zákona)

Zakladajúce zmluvy EÚ (na základe zmlúv môžu inštitúcie EÚ prijímať legislatívne akty, ktoré potom vykonávajú členské štáty)

Nariadenia (záväzné legislatívne akty s okamžitým a povinným vykonaním vo všetkých krajinách EÚ)

Smernice (legislatívne akty, v ktorých sa stanovuje cieľ, ktorý majú dosiahnuť všetky krajiny EÚ. Každá krajina však musí prijať vlastné zákony na dosiahnutie týchto cieľov a transponovať smernicu do vnútroštátneho práva.)

Medzinárodné dohovory (dohody medzi dvoma alebo viacerými stranami, ktoré podliehajú rôznym právnym systémom, o konkrétnom predmete spolupráce)

Postavenie obyčajového práva a judikatúry

Obyčajové právo vzniká neustále sa opakujúcou praxou zo zmyslu právnej povinnosti (opinio juris) vo veciach týkajúcich sa oblastí, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti formálnej ústavy. Obyčajové právo je nepísaný prameň práva.

Judikatúra je súhrn rozhodnutí, ktoré vydal súd a ktorými sa vykladajú a uplatňujú zákony na základe právneho rozhodnutia. Judikatúru možno považovať za nepriamy prameň práva.

Opatrenia prijaté miestnymi samosprávami

Správa miestnych záležitostí je zodpovednosťou prvej a druhej úrovne miestnej samosprávy. Pri správe miestnych záležitostí sa predpokladá právomoc miestnych a regionálnych samospráv. Miestne a regionálne samosprávy majú administratívnu a finančnú autonómiu. Štát prijíma legislatívne, regulačné a rozpočtové opatrenia potrebné na zabezpečenie finančnej autonómie a zdrojov potrebných na to, aby miestne a regionálne samosprávy mohli plniť svoje poslanie a vykonávať svoje povinnosti, a zároveň zabezpečuje transparentnosť pri hospodárení s týmito zdrojmi. V právnych predpisoch sa stanovuje platenie a prideľovanie daní a odvodov stanovených v prospech miestnych a regionálnych samospráv, ktoré vyberá štát.

Medzinárodné pramene práva a právo Únie

Zakladajúce zmluvy EÚ (na základe zmlúv môžu inštitúcie EÚ prijímať legislatívne akty, ktoré potom vykonávajú členské štáty)

Nariadenia (záväzné legislatívne akty s okamžitým a povinným vykonaním vo všetkých krajinách EÚ)

Smernice (legislatívne akty, v ktorých sa stanovuje cieľ, ktorý majú dosiahnuť všetky krajiny EÚ. Každá krajina však musí prijať vlastné zákony na dosiahnutie týchto cieľov a transponovať smernicu do vnútroštátneho práva.)

Medzinárodné dohovory (dohody medzi dvoma alebo viacerými stranami, ktoré podliehajú rôznym právnym systémom, o konkrétnom predmete spolupráce)

Najdôležitejšie zákony/právne predpisy

Občianske právo

Občiansky zákonník (Astikós Kódikas)

Občiansky súdny poriadok (Kódikas Politikís Dikonomías)

Obchodné právo

Zákon č. 4738/2020: «Vyrovnanie dlhov a poskytnutie druhej šance v prípade konkurzu, platobnej neschopnosti atď.», ktorým sa zrušil zákon o konkurze

Zákon č. 2121/1993: Autorské práva, súvisiace práva atď.

Zákony, ktorými sa upravuje forma a fungovanie spoločností

Správne právo

Ústava

Správny poriadok (Kódikas Dioikitikís Diadikasías)

Správny súdny poriadok (Kódikas Dioikitikís Dikonomías)

Trestné právo

Trestný zákon (Poinikós Kódikas)

Trestný poriadok (Kódikas Poinikís Dikonomías)

Hierarchia právnych nástrojov

Hierarchia právnych nástrojov je takáto: ústava, právo Európskej únie, medzinárodné zmluvy, zákony a dekréty, nariadenia vydané vládou a nariadenia vydané ministrami. Okrem všeobecne platných právnych predpisov sa na základe osobitných zákonov vydávajú aj individuálne právne predpisy, ktoré sú v normatívnej hierarchii pod zákonmi a nariadeniami. Právne nástroje na jednotlivých úrovniach musia byť v súlade s nástrojmi na vyššej úrovni.

Legislatívny proces

Legislatívna iniciatíva

Návrh zákona vypracovaný osobitným legislatívnym výborom sa zasiela Ústrednému legislatívnemu výboru Generálneho sekretariátu vlády na posúdenie, a to najmä z hľadiska systematickej tvorby právnych predpisov, pričom sa venuje pozornosť aj ďalším bodom (ústavnosť, súlad s medzinárodným právom).

Prijatie zákona

Návrh zákona sa predloží parlamentu spolu s dôvodovou správou, v ktorej sa uvádzajú dôvody a ciele navrhovaných ustanovení. Ak príslušné ustanovenia vedú k výdavkom zo štátneho rozpočtu, musí sa pripraviť osobitná správa o výdavkoch a Hlavný štátny účtovný úrad (Genikó Logistírio tou Krátous) musí vypracovať súvisiacu správu o výdavkoch. K návrhu právneho predpisu musí byť okrem výnimočných okolností priložená aj správa o posúdení vplyvu a správa o verejných konzultáciách, ktoré predchádzali predloženiu návrhu právneho predpisu.

Predseda parlamentu postúpi návrh zákona na prerokovanie buď na plenárnom zasadnutí, alebo na prerušenom zasadnutí parlamentu, alebo v stálych parlamentných výboroch. Dekréty určené na presadzovanie zákonov vydáva prezident republiky na návrh príslušných ministrov. Na základe osobitných právnych ustanovení sú správne orgány oprávnené vydávať regulačné akty o špecifickejších otázkach alebo otázkach miestneho záujmu alebo technického/podrobného charakteru.

Po tom, ako zákon podpíšu všetci príslušní ministri, prezident republiky vydá a zverejní zákon do jedného mesiaca od jeho prijatia v parlamente.

Iniciatíva na zmenu zákona patrí príslušnému ministrovi. Zákon je platný, pokiaľ sa nezruší novým zákonom.

Vyhlásenie, uverejnenie a nadobudnutie účinnosti

V zákone sa uvádza, kedy nadobudne účinnosť. V opačnom prípade, v súlade s článkom 103 úvodného zákona k Občianskemu zákonníku, zákon nadobudne účinnosť 10 dní po jeho uverejnení vo Vládnom úradnom vestníku.

Platnosť zákona, ktorým sa ratifikuje dohovor, sa v zásade začína dňom jeho uverejnenia vo Vládnom úradnom vestníku a dohovor nadobúda právny účinok od dátumu uvedeného v dohovore.

Všetky zákony prijaté od 22. októbra 1993 sú k dispozícii na webovom sídle gréckeho parlamentu. Okrem toho môžete na webovom sídle Národného tlačového úradu použiť funkciu «vyhľadávanie», ktorá vám umožní nájsť zoznamy zákonov a prezidentských dekrétov prijatých od roku 1890 podľa jednotlivých rokov, ich predmet a údaje o Vládnom úradnom vestníku, v ktorom boli uverejnené.

Prostriedky riešenia konfliktov medzi rôznymi právnymi zdrojmi

Podľa článku 28 ústavy sú medzinárodné dohovory od okamihu ich ratifikácie zákonom neoddeliteľnou súčasťou vnútroštátneho gréckeho práva a majú prednosť pred akýmkoľvek iným právnym ustanovením, ak predstavuje neskorší právny predpis, s výnimkou ustanovení ústavy.

Nariadenia Európskej únie sú záväzné a všeobecne a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

Smernice sa transponujú prostredníctvom zákonov, prezidentských dekrétov alebo ministerských rozhodnutí.

Právne databázy (s príslušnými odkazmi)

Je prístup bezplatný?

Národný tlačový úrad vedie a udržiava kompletnú právnu databázu.

Prístup je bezplatný (článok 7 zákona č. 3861/2010, Vládny úradný vestník, séria I, č. 112 z 13. júla 2010).

Spoločnosti Intracom a Hol vedú a udržiavajú kompletnú právnu databázu, «ΝΟΜΟS».

Prístup je spoplatnený.

Webové sídlo Štátnej právnej rady (Nomikó Symvoúlio tou Krátous)

Prístup je bezplatný.

V akých jazykoch je k dispozícii?

Obsah je k dispozícii len v gréčtine.

Aké sú dostupné kritériá vyhľadávania?

Národný tlačový úrad:

  • Séria
  • Rok vydania
  • Číslo vydania

Právna databáza NOMOS.

  • Grécke právne predpisy na základe ČÍSLA a ROKU (alebo všetky právne predpisy za daný rok)
  • Grécke právne predpisy na základe série a čísla vydania Vládneho úradného vestníka
  • ZOZNAM KÓDEXOV, ústavy a iných inštitucionálnych právnych predpisov
  • Vyhľadávanie pomocou SLOV vo VYHĽADÁVACOM NÁSTROJI

Štátna právna rada:

  • Číslo odvolania alebo stanoviska
  • Príslušné ustanovenie
  • Žiadateľ
  • Dátum alebo rok
  • Kľúčové slová
Napíšte nám, ak máte technický problém, problém s obsahom stránky alebo chcete poskytnúť spätnú väzbu