1 Čo znamená právny pojem „doručovanie písomností“ v praxi? Prečo existujú osobitné pravidlá, pokiaľ ide o „doručovanie písomností“?
Doručenie procesnej písomnosti znamená doručenie dokumentu príjemcovi spôsobom, ktorý príjemcovi umožňuje preštudovať si dokument v čase potrebnom na výkon a ochranu jeho práv. V kapitole 34 Občianskeho súdneho poriadku (tsiviilkohtumenetluse seadustik) sa stanovujú rôzne spôsoby doručenia vrátane elektronického doručenia, doručenia doporučenou poštou, doručenia prostredníctvom súdneho exekútora, doručenia zástupcovi príjemcu, doručenia procesnej písomnosti zaslaním a doručenia verejným oznamom v publikácii Ametlikud Teadaanded (Úradné oznamy). Procesná písomnosť sa považuje za doručenú, ak akt doručenia písomnosti spĺňa formálne právne náležitosti a ak je potvrdený dokumentom vo formáte určenom na tento účel.
2 V prípade ktorých písomností sa vyžaduje formálne doručenie?
Podľa oddielu 306 ods. 5 Občianskeho súdneho poriadku musí súd účastníkom konania doručiť tieto písomnosti: žaloba, odvolanie a dodatky k nim, predvolania, rozsudky súdu, rozhodnutia o ukončení konania a ďalšie procesné písomnosti určené zákonom.
3 Kto zodpovedá za doručenie písomnosti?
Súd môže doručovať procesné písomnosti elektronicky prostredníctvom osobitného informačného systému. Súd zariadi doručenie procesných písomností prostredníctvom profesionálneho poskytovateľa poštových služieb, súdneho exekútora, súdneho strážnika alebo v súlade s internými pravidlami súdu iného príslušného súdneho úradníka. Písomnosti sa môžu doručovať aj iným zákonne stanoveným spôsobom. Účastník konania, ktorý predložil písomnosť na doručenie alebo ktorý vyžaduje, aby sa doručila ďalšia procesná písomnosť, môže na súd podať návrh na nezávislé doručenie dokumentu. Účastník konania môže doručovať procesné písomnosti len prostredníctvom súdneho exekútora. V takýchto prípadoch sa doručenie a potvrdenie doručenia vykoná za rovnakých podmienok ako v prípade doručenia súdom prostredníctvom súdneho exekútora. Súd posúdi, či sa procesná písomnosť môže považovať za doručenú.
4 Zisťovanie adresy
Estónsko si zvolilo mechanizmus uvedený v článku 7 ods. 1 písm. c) nariadenia, t. j. poskytnutie podrobných informácií o tom, ako nájsť adresy osôb, ktorým sa má písomnosť doručiť, prostredníctvom Európskeho portálu elektronickej justície.
4.1 Pokúša sa požiadaný orgán v tomto členskom štáte z vlastného podnetu stanoviť miesto pobytu adresáta písomností, ktoré sa majú doručiť, ak uvedená adresa nie je správna? Pozri aj informovanie podľa článku 7 ods. 2 písm. c) nariadenia o doručovaní písomností
Inštitúcia, ktorá žiadosť prijme – t. j. ministerstvo spravodlivosti (Justiitsministeerium) alebo súd – okrem existujúcich údajov overí aj adresu osoby v registri obyvateľov (Rahvastikuregister) alebo v obchodnom registri (Äriregister).
Súdy spracúvajú medzinárodné žiadosti o doručovanie písomností na základe návrhu, t. j. sú povinné vynaložiť maximálne úsilie na určenie adresy dotknutej osoby.
4.2 Majú zahraničné justičné orgány a/alebo strany súdnych konaní prístup do registrov alebo k službám v tomto členskom štáte, ktoré by im umožnili stanoviť súčasnú adresu danej osoby? Ak áno, aké sú existujúce registre alebo služby a ako treba postupovať? Aké prípadné poplatky treba uhradiť?
Údaje o adresách právnických osôb, pobočiek zahraničných spoločností a spoločností s jediným spoločníkom sú dostupné v obchodnom registri. Tieto informácie sú dostupné bezplatne. Na určenie adresy súkromnej osoby je potrebné podať úradnú žiadosť na získanie údajov z registra obyvateľov. V žiadosti sa musí odôvodniť oprávnený záujem, aby sa prevádzkovateľ údajov mohol rozhodnúť, či je vydanie príslušných informácií oprávnené. V prípade oprávneného záujmu je na preskúmanie žiadosti o vydanie údajov z registra obyvateľov potrebné zaplatenie štátneho poplatku vo výške 15 EUR za súbor osobných údajov.
4.3 Aký druh pomoci poskytujú pri zisťovaní adresy zo strany iných členských štátov orgány tohto členského štátu podľa článku 7 ods. 1 nariadenia o doručovaní písomností? Pozri aj informovanie podľa článku 7 ods. 1 nariadenia o doručovaní písomností
Estónsko si zvolilo mechanizmus uvedený v článku 7 ods. 1 písm. c) nariadenia, t. j. poskytnutie podrobných informácií o tom, ako nájsť adresy osôb, ktorým sa má písomnosť doručiť, prostredníctvom Európskeho portálu elektronickej justície.
5 Ako sa písomnosť bežne doručuje v praxi? Existujú alternatívne metódy, ktoré možno použiť (iné než náhradné doručovanie uvedené v bode 7)?
Rozhodnutie o tom, ako sa má dokument doručiť, vo všeobecnosti prijíma orgán, ktorý vedie konanie. Súdy by však mali doručovať dokumenty prednostne elektronicky, či už prostredníctvom verejného informačného systému e-File, v ktorom má účastník konania prístup ku všetkým procesným písomnostiam vo svojej veci, alebo e-mailom. Používanie elektronických kanálov pomáha súdom šetriť náklady na poštové služby a elektronické doručovanie sa využíva čoraz viac. Po zvážení elektronického doručenia súd zváži ďalšie možnosti, ako je doručenie poštou, doručenie súdnym doručovateľom alebo rozličné iné možnosti stanovené zákonom.
6 Je v občianskoprávnych konaniach povolené elektronické doručovanie písomností (doručovanie súdnych alebo mimosúdnych písomností prostredníctvom prostriedkov elektronickej komunikácie na diaľku, ako je e-mail, zabezpečená internetová aplikácia, fax, sms atď.)? Ak áno, pre ktoré druhy konaní je táto metóda stanovená? Existujú obmedzenia, pokiaľ ide o dostupnosť tejto metódy doručovania písomností alebo prístupu k nej v závislosti od toho, kto je adresátom (právnik, právnická osoba, spoločnosť alebo iný podnikateľský subjekt atď.)?
Elektronické doručovanie je povolené vo všetkých konaniach a vo vzťahu k všetkým adresátom.
Podľa oddielu 3111 Občianskeho súdneho poriadku sa procesné písomnosti doručujú elektronicky prostredníctvom osobitného informačného systému, pričom účastníkom konania sa zašle oznam, že dokument je v systéme dostupný. Súd prostredníctvom informačného systému okamžite sprístupňuje všetky procesné písomnosti vrátane súdnych rozhodnutí účastníkom konania bez ohľadu na to, akým spôsobom sa písomnosti účastníkom doručujú. Do informačného systému je možné sa prihlásiť len po použití preukazu totožnosti na autentifikáciu. Procesná písomnosť sa považuje za doručenú, keď si ju príjemca otvorí v informačnom systéme alebo potvrdí jej prijatie v informačnom systéme bez otvorenia dokumentu. To isté sa týka aj inej osoby, ktorej príjemca poskytol prístup, aby mohla zobrazovať jeho dokumenty v informačnom systéme. Informačný systém automaticky zaznamená doručenie dokumentu.
Ak nemožno očakávať, že by bol príjemca schopný použiť informačný systém využívaný na doručovanie procesných písomností alebo ak doručenie písomností prostredníctvom informačného systému nie je technicky možné, súd môže procesné písomnosti doručiť aj iným spôsobom. V takýchto prípadoch sa písomnosť považuje za doručenú, ak príjemca potvrdí prevzatie procesného dokumentu písomne, faxom alebo elektronicky. Toto potvrdenie musí obsahovať dátum prijatia písomnosti a musí byť podpísané príjemcom alebo jeho zástupcom. Potvrdenie v elektronickej forme musí obsahovať digitálny podpis odosielateľa alebo musí byť odoslané iným bezpečným spôsobom umožňujúcim identifikáciu odosielateľa a stanovenie času odoslania, pokiaľ súd nemá žiadny dôvod pochybovať o tom, že potvrdenie bez digitálneho podpisu odoslal príjemca alebo jeho zástupca. Potvrdenie v elektronickej forme je možné zaslať súdu e-mailom, ak súd pozná e-mailovú adresu a možno predpokladať, že k nej nemajú prístup žiadne neoprávnené osoby, a takisto v prípade, ak súd na túto e-mailovú adresu už odosielal dokumenty v rámci toho istého konania alebo ak účastník konania sám poskytol svoju e-mailovú adresu súdu. Potvrdenie musí byť odoslané bezodkladne. Za porušenie tejto povinnosti môže súd účastníka konania alebo jeho zástupcu pokutovať.
Advokátom, notárom, súdnym exekútorom, správcom konkurznej podstaty a štátnym a miestnym vládnym inštitúciám sa môžu procesné písomnosti doručovať iným ako elektronickým spôsobom prostredníctvom osobitného informačného systému len v odôvodnených prípadoch.
6.1 Aký druh elektronického doručovania v zmysle článku 19 ods. 1 nariadenia o doručovaní písomností je dostupný v tomto členskom štáte v prípade, že sa doručovanie uskutočňuje priamo osobe, ktorá má známu adresu na doručovanie v inom členskom štáte?
Podľa článku 19 ods. 1 nariadenia o doručovaní písomností môže súd doručovať procesné písomnosti príjemcovi elektronicky e-mailom.
6.2 Stanovil tento členský štát v súlade s článkom 19 ods. 2 nariadenia o doručovaní písomností dodatočné podmienky, za ktorých akceptuje elektronické doručovanie e-mailom uvedené v článku 19 ods. 1 písm. b) uvedeného nariadenia? Pozri aj informovanie podľa článku 19 ods. 2 nariadenia o doručovaní písomností
Podľa estónskeho práva sa procesná písomnosť považuje za doručenú príjemcovi e-mailom, ak príjemca potvrdí jej prijatie. Toto potvrdenie musí obsahovať dátum prijatia písomnosti a musí byť podpísané príjemcom alebo jeho zástupcom. Potvrdenie v elektronickej forme musí obsahovať digitálny podpis odosielateľa alebo musí byť odoslané iným bezpečným spôsobom umožňujúcom identifikáciu odosielateľa a stanovenie času odoslania, pokiaľ súd nemá žiadny dôvod pochybovať o tom, že potvrdenie bez digitálneho podpisu odoslal príjemca alebo jeho zástupca. Potvrdenie v elektronickej forme je možné zaslať súdu e-mailom, ak súd pozná e-mailovú adresu a možno predpokladať, že k nej nemajú prístup žiadne neoprávnené osoby, a takisto v prípade, ak súd na túto e-mailovú adresu už odosielal dokumenty v rámci toho istého konania alebo ak účastník konania sám poskytol svoju e-mailovú adresu súdu. Príjemca musí potvrdenie odoslať bezodkladne. Za porušenie tejto povinnosti môže súd účastníka konania alebo jeho zástupcu pokutovať.
7 „Náhradné“ doručovanie
7.1 Umožňujú právne predpisy tohto členského štátu iné metódy doručovania v prípade, že adresátovi nie je možné písomnosti doručiť (napr.: oznámenie na adresu bydliska, do kancelárie súdneho úradníka, poštou alebo vyvesením oznámenia)?
Podľa oddielu 322 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku sa v prípade neprítomnosti príjemcu v mieste bydliska procesná písomnosť môže považovať za doručenú, ak ju prevezme osoba vo veku minimálne 14 rokov, ktorá žije s príjemcom alebo je zamestnaná v jeho rodine. V odseku 2 toho istého oddielu sa uvádza, že namiesto príjemcu sa procesná písomnosť môže doručiť aj bytovému združeniu, ktoré spravuje bytový dom, kde sa nachádza príjemcov byt alebo firma, správcovi nehnuteľnosti v spoločnom vlastníctve alebo vlastníkovi, ktorý príjemcovi prenajíma priestory. Podobne možno písomnosť doručiť príjemcovmu zamestnávateľovi alebo inej osobe, ktorej príjemca poskytuje služby na základe zmluvy. Podľa odseku 3 sa procesná písomnosť považuje za doručenú príjemcovi aj v prípade, ak sa doručí zástupcovi príjemcu jedným zo spôsobov uvedených v odsekoch 1 a 2 toho istého oddielu. Podľa oddielu 332 ods. 4 Občianskeho súdneho poriadku sa dokument považuje za doručený osobe, ktorá slúži v obranných silách, vykonáva trest v ústave na výkon trestu alebo je na dlhší čas v zdravotníckom zariadení či inom podobnom zariadení, ak sa písomnosť doručí vedúcemu daného zariadenia alebo osobe ním určenej, ak zákon nestanovuje inak.
V oddiele 323 Občianskeho súdneho poriadku sa uvádza, že ak sa písomnosť doručuje fyzickej osobe, ktorá vykonáva hospodársku alebo profesionálnu činnosť, no počas bežných pracovných hodín nie je prítomná v obchodných priestoroch alebo písomnosť nemôže prijať, môže sa táto písomnosť doručiť zamestnancovi, ktorý sa zvyčajne zdržiava v obchodných priestoroch príjemcu, alebo osobe, ktorá na podobnom zmluvnom základe obvykle poskytuje služby príjemcovi. Podľa odseku 2 platí to isté aj pre doručovanie písomností právnickým osobám, správnym orgánom, notárom a súdnym exekútorom, ako aj pre prípad doručovania písomnosti zástupcovi príjemcu alebo inej osobe, ktorej sa písomnosť doručuje namiesto príjemcu.
V prípadoch uvedených v oddieloch 322 a 323 Občianskeho súdneho poriadku sa písomnosť nepovažuje za doručenú, ak je namiesto príjemcu doručená osobe, ktorá je účastníkom súdneho konania ako protistrana príjemcu.
V súlade s oddielom 326 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku sa procesná písomnosť, ktorú nemožno doručiť v mieste bydliska alebo v obchodných priestoroch príjemcu či jeho zástupcu, môže považovať za doručenú, ak sa umiestni do poštovej schránky patriacej k bytu alebo k obchodným priestorom alebo na iné podobné miesto, ktoré príjemca alebo jeho zástupca používa na prijímanie pošty, pričom písomnosť by mala byť za bežných okolností chránená pred vplyvmi počasia. Procesná písomnosť sa týmto spôsobom môže doručiť bytovému združeniu, ktoré spravuje bytový dom, kde sa nachádza príjemcov byt alebo obchodné priestory, správcovi nehnuteľnosti v spoločnom vlastníctve alebo vlastníkovi, ktorý príjemcovi prenajíma priestory, ako aj príjemcovmu zamestnávateľovi či inej osobe, ktorej príjemca poskytuje služby na základe zmluvy, ale len v prípade, ak ho nie je možné doručiť príjemcovi alebo jeho zástupcovi osobne. Doručenie písomnosti spôsobom, ktorý sa opisuje v odseku 1 tohto oddielu, je podľa odseku 2 povolené len v prípade, že sa vykonal prinajmenšom jeden pokus o osobné doručenie procesnej písomnosti príjemcovi, a takisto ak nie je možné procesnú písomnosť doručiť inej osobe, ktorá sa zdržiava v mieste bydliska alebo v obchodných priestoroch, v súlade s oddielom 322 ods. 1 alebo oddielom 323 Občianskeho súdneho poriadku.
V oddiele 327 Občianskeho súdneho poriadku sa umožňuje aj doručenie procesnej písomnosti uložením na osobitné miesto. Podľa oddielu 217 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku o podmienkach uvedených v oddiele 326 poriadku sa písomnosť môže uložiť aj na poštovom úrade, obecnom úrade alebo úrade mestskej samosprávy v mieste doručenia písomnosti alebo v kancelárii miestneho súdu s územnou príslušnosťou v mieste, kde sa písomnosť doručuje.
Podľa oddielu 317 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku účastníkovi konania môže byť procesná písomnosť doručená na základe súdneho rozhodnutia prostredníctvom verejného oznamu v prípade, že:
- adresa účastníka konania nie je uvedená v registri alebo ak daná osoba nežije na adrese uvedenej v registri a súd nemá k dispozícii žiadnu inú možnosť, ako zistiť jej adresu či miesto jej pobytu, pričom písomnosť nie je možné doručiť zástupcovi osoby ani osobe s povolením prevziať písomnosť ani žiadnym iným spôsobom uvedeným v tomto oddiele;
- sa doručenie písomnosti do tretej krajiny v súlade so stanovenými požiadavkami považuje za nemožné;
- dokument nie je možné doručiť, pretože miesto doručenia je bydliskom osoby v extrateritoriálnej právomoci.
Procesnú písomnosť možno doručiť prostredníctvom verejného oznámenia účastníkovi konania, ktorý je právnickou osobou, a to na základe rozhodnutia súdu, ak elektronické doručenie ani doručenie doporučeným listom na poštovú adresu uvedenú v registri právnických osôb neprinieslo žiadne výsledky. Ak právnická osoba tajomníkovi predložila estónsku adresu osoby, ktorej sa týkajú ustanovenia v oddiele 24 Obchodného zákonníka, pred verejným doručením písomnosti sa musí uskutočniť aj pokus doručiť písomnosť na túto adresu.
Podľa oddielu 317 ods. 3 Občianskeho súdneho poriadku sa výpis z písomnosti, ktorá podlieha verejnému doručeniu, zverejňuje v Ametlikud Teadaanded. Konajúci súd môže rozhodnúť o povolení zverejnenia výpisu aj v iných publikáciách.
Súd môže odmietnuť doručenie procesnej písomnosti prostredníctvom verejného oznámenia, ak je predpokladaným zámerom uznanie alebo presadzovanie rozhodnutia, ktoré sa má prijať, v cudzom štáte a ak by verejné doručenie zvýšilo pravdepodobnosť, že rozhodnutie nebude uznané ani presadzované.
7.2 Ak sa použijú iné metódy, ktorý moment sa považuje za moment doručenia písomností?
Ak sa písomnosť doručuje podľa oddielov 322 a 323 Občianskeho súdneho poriadku, považuje sa za doručenú potom, ako bola doručená osobe, ktorej sa má dokument doručiť v súlade s tými istými ustanoveniami.
Ak sa doručovaná písomnosť umiestňuje do poštovej schránky podľa oddielu 326 Občianskeho súdneho poriadku, považuje sa za doručenú po jej umiestnení do poštovej schránky.
Ak sa písomnosť doručuje uložením podľa oddielu 327 ods. 3 Občianskeho súdneho poriadku, považuje sa za doručenú po uplynutí 3 dní od zanechania alebo zaslania písomného oznámenia uvedeného v odseku 2 toho istého oddielu. Dátum doručenia sa uvedie na obálke písomnosti.
V prípade verejného doručenia sa procesná písomnosť považuje za doručenú po uplynutí 15 dní od dátumu zverejnenia výpisu v publikácii Ametlikud Teadaanded (oddiel 317 ods. 5 Občianskeho súdneho poriadku). Konajúci súd môže stanoviť dlhšiu lehotu potrebnú na to, aby sa písomnosť považovala za doručenú. V tomto prípade sa lehota zverejní spolu s verejným doručením písomnosti.
7.3 Ak je inou metódou uloženie písomností na osobitné miesto (napr. na poštový úrad), ako je adresát o tomto uložení informovaný?
Ak sa procesná písomnosť doručuje uložením podľa oddielu 327 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, na adrese príjemcu sa zanechá písomný oznam o doručení uložením alebo sa takýto oznam pošle poštou. Ak to nie je možné, oznam sa umiestni na dvere miesta bydliska, obchodných priestorov alebo miesta pobytu príjemcu, alebo sa vydá osobe, ktorá žije v susedstve a ktorá ho potom odovzdá príjemcovi. V ozname sa musí jasne uviesť, že uloženú písomnosť zaslal súd a že písomnosť sa považuje za doručenú hneď po uložení, pričom od uvedeného dátumu môžu plynúť lehoty v konaní.
7.4 Ak adresát odmietne prijať doručené písomnosti, aké sú dôsledky? Považujú sa písomnosti za skutočne doručené, ak odmietnutie nebolo legitímne?
Podľa oddielu 325 Občianskeho súdneho poriadku, ak osoba odmietne prijať písomnosť bez riadneho dôvodu, písomnosť sa považuje za doručenú v čase, keď osoba odmietla písomnosť prevziať. V tomto prípade sa písomnosť zanechá v mieste bydliska alebo v obchodných priestoroch príjemcu, alebo sa vloží do jeho poštovej schránky. Ak takéto priestory či poštová schránka neexistujú, písomnosť sa vráti súdu.
8 Doručenie poštou zo zahraničia (článok 18 nariadenia o doručovaní písomností)
8.1 Ak poštová služba doručí písomnosť zaslanú zo zahraničia adresátovi v tomto členskom štáte v situácii, keď sa vyžaduje potvrdenie o doručení (článok 18 nariadenia o doručovaní písomností), doručuje poštová služba písomnosť len samotnému adresátovi alebo v súlade s vnútroštátnymi pravidlami o doručovaní poštou môže písomnosť doručiť aj inej osobe na tej istej adrese?
Podľa oddielu 3161 ods. 5 Občianskeho súdneho poriadku, ktorý sa týka vykonávania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1784, a podľa uvedeného nariadenia sa dokumenty v Estónsku doručujú v súlade s postupom stanoveným v Občianskom súdnom poriadku pre doručovanie procesných písomností. Písomnosti sa nemôžu doručovať verejným oznamom.
Podľa oddielu 312 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku sa doručovaná procesná písomnosť môže odovzdať osobe, ktorá nie je príjemcom, len v prípadoch uvedených v časti VI Občianskeho súdneho poriadku. Daná osoba musí písomnosť príjemcovi odovzdať pri najbližšej možnej príležitosti. Osoba môže prevzatie písomnosti na doručenie príjemcovi odmietnuť iba v prípade, ak preukáže, že písomnosť príjemcovi doručiť nemôže. Povinnosť doručiť písomnosť sa danej osobe musí vysvetliť. Písomnosť sa považuje za doručenú bez ohľadu na to, či sa takéto vysvetlenie poskytlo.
Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1784 je teda možné uplatňovať postupy doručenia uvedené v bode 7 a stanovené oddielmi 322 a 323 Občianskeho súdneho poriadku.
Podľa oddielu 322 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku sa v prípade neprítomnosti príjemcu v mieste bydliska procesná písomnosť môže považovať za doručenú, ak ju prevezme osoba vo veku minimálne 14 rokov, ktorá žije s príjemcom alebo je zamestnaná v jeho rodine. V odseku 2 toho istého oddielu sa uvádza, že namiesto príjemcu sa procesná písomnosť môže doručiť aj bytovému združeniu, ktoré spravuje bytový dom, kde sa nachádza príjemcov byt alebo firma, správcovi nehnuteľnosti v spoločnom vlastníctve alebo vlastníkovi, ktorý príjemcovi prenajíma priestory. Podobne možno písomnosť doručiť príjemcovmu zamestnávateľovi alebo inej osobe, ktorej príjemca poskytuje služby na základe zmluvy. Podľa odseku 3 sa procesná písomnosť považuje za doručenú príjemcovi aj v prípade, ak sa doručí zástupcovi príjemcu jedným zo spôsobov uvedených v odsekoch 1 a 2 toho istého oddielu. Podľa oddielu 332 ods. 4 Občianskeho súdneho poriadku sa dokument považuje za doručený osobe, ktorá slúži v obranných silách, vykonáva trest v ústave na výkon trestu alebo je na dlhší čas v zdravotníckom zariadení či inom podobnom zariadení, ak sa písomnosť doručí vedúcemu daného zariadenia alebo osobe ním určenej, ak zákon nestanovuje inak.
V oddiele 323 Občianskeho súdneho poriadku sa uvádza, že ak sa písomnosť doručuje fyzickej osobe, ktorá vykonáva hospodársku alebo profesionálnu činnosť, no počas bežných pracovných hodín nie je prítomná v obchodných priestoroch alebo písomnosť nemôže prijať, môže sa táto písomnosť doručiť zamestnancovi, ktorý je zvyčajne prítomný v obchodných priestoroch príjemcu, alebo osobe, ktorá na podobnom zmluvnom základe obvykle poskytuje služby príjemcovi. Podľa odseku 2 platí to isté aj pre doručovanie písomností právnickým osobám, správnym orgánom, notárom a súdnym exekútorom, ako aj pre prípad doručovania písomnosti zástupcovi príjemcu alebo inej osobe, ktorej sa písomnosť doručuje namiesto príjemcu.
8.2 Ako sa môže podľa pravidiel o doručovaní poštou v tomto členskom štáte uskutočniť doručovanie písomností zo zahraničia podľa článku 18 nariadenia o doručovaní písomností, ak sa na adrese doručenia nepodarilo nájsť ani adresáta ani žiadnu inú osobu oprávnenú prevziať doručené písomnosti (ak je to podľa vnútroštátnych pravidiel o doručovaní poštou možné – pozri vyššie)?
V súlade s druhou vetou oddielu 3161 ods. 5 Občianskeho súdneho poriadku sa pri doručovaní procesnej písomnosti podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1784 nemôže použiť verejný oznam.
Procesná písomnosť sa môže doručiť umiestnením do poštovej schránky podľa oddielu 326 Občianskeho súdneho poriadku alebo uložením podľa oddielu 327 Občianskeho súdneho poriadku
V súlade s oddielom 326 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku sa procesná písomnosť, ktorú nemožno doručiť v mieste bydliska alebo v obchodných priestoroch príjemcu či jeho zástupcu, môže považovať za doručenú, ak sa umiestni do poštovej schránky patriacej k bytu alebo k obchodným priestorom alebo na iné podobné miesto, ktoré príjemca alebo jeho zástupca používa na prijímanie pošty, pričom písomnosť by mala byť za bežných okolností chránená pred vplyvmi počasia. Procesný dokument sa týmto spôsobom môže doručiť bytovému združeniu, ktoré spravuje bytový dom, kde sa nachádza príjemcov byt alebo obchodné priestory, správcovi nehnuteľnosti v spoločnom vlastníctve alebo vlastníkovi, ktorý príjemcovi prenajíma priestory, ako aj príjemcovmu zamestnávateľovi či inej osobe, ktorej príjemca poskytuje služby na základe zmluvy, ale len v prípade, ak ho nie je možné doručiť príjemcovi alebo jeho zástupcovi osobne. Doručenie písomnosti spôsobom, ktorý sa uvádza v odseku 1 tohto oddielu, je podľa odseku 2 povolené len v prípade, že sa vykonal prinajmenšom jeden pokus o osobné doručenie procesnej písomnosti príjemcovi, a takisto ak nie je možné procesnú písomnosť doručiť inej osobe, ktorá sa zdržiava v mieste bydliska alebo v obchodných priestoroch, v súlade s oddielom 322 ods. 1 alebo oddielom 323 Občianskeho súdneho poriadku.
V oddiele 327 Občianskeho súdneho poriadku sa umožňuje aj doručenie procesnej písomnosti uložením na osobitné miesto. Podľa oddielu 217 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku sa za podmienok uvedených v oddiele 326 poriadku písomnosť môže uložiť aj na poštovom úrade, obecnom úrade alebo úrade mestskej samosprávy v mieste doručenia písomnosti alebo v kancelárii miestneho súdu s územnou príslušnosťou v mieste, kde sa písomnosť doručuje.
Keďže procesné písomnosti sa majú doručovať v súlade s článkom 18 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1784 s potvrdením o prijatí, je otázne, či je doručovanie v prípadoch uvedených v oddieloch 326 a 327 Občianskeho súdneho poriadku prípustné.
8.3 Poskytuje poštový úrad určitý čas na vyzdvihnutie písomností skôr, ako písomnosti pošle naspäť ako nedoručené? Ak áno, ako je adresát informovaný o tom, že si má na poštovom úrade vyzdvihnúť zásielku?
Podľa oddielu 6 ods. 1 „Požiadaviek na posielanie doporučených zásielok a poistených zásielok v rámci univerzálnej poštovej služby“ schválených prostredníctvom nariadenia ministra pre hospodárske veci a komunikácie č. 57 z 22. júna 2006, ak sa príjemca v čase doručenia zásielky nenachádza v mieste svojho bydliska alebo na stanovenom mieste, najbližšia príslušná pošta bydliska alebo sídla príjemcovi zanechá oznam o vykonaní doručenia.
Ak nie je možné doručiť procesnú písomnosť z dôvodu neprítomnosti príjemcu alebo z iného dôvodu, dodržia sa pokyny odosielateľa uvedené na potvrdení o doručení a procesná písomnosť môže byť uložená na pošte 15 alebo 30 kalendárnych dní v súlade s lehotou vybranou odosielateľom (ak odosielateľ nezvolil úložnú lehotu, písomnosť bude uložená 15 dní). Odosielateľ môže predĺžiť lehotu, počas ktorej je procesná písomnosť uložená. Ak si príjemca nevyzdvihne procesnú písomnosť počas úložnej lehoty, písomnosť sa po uplynutí lehoty vráti odosielateľovi. Oznámenie o uložení sa príjemcovi odošle textovou správou, na e-mailovú adresu alebo do poštovej schránky (pozri zmluvné podmienky AS Eesti Post pre doručovanie procesných písomností).
9 Existuje nejaký písomný doklad o tom, že písomnosť bola doručená?
Podľa oddielu 306 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku musí úkon doručenia procesnej písomnosti spĺňať zákonom stanovené formálne požiadavky a musí byť stanoveným spôsobom potvrdený. Podľa oddielu 307 ods. 4 Občianskeho súdneho poriadku sa odoslanie procesnej písomnosti určenej na doručenie musí zaznamenať v súdnom spise. Podľa oddielu 3111 Občianskeho súdneho poriadku sa doručenie procesnej písomnosti prostredníctvom osobitného informačného systému automaticky zaznamenáva v tomto systéme (pozri opis doručenia prostredníctvom informačného systému v bode 6). Podľa oddielu 313 Občianskeho súdneho poriadku sa doručenie písomnosti doporučenou poštou potvrdzuje potvrdením o doručení. Ak sa písomnosť posiela obyčajnou poštou alebo faxom, považuje sa za doručenú, keď príjemca súdu zašle potvrdenie o prijatí písomnosti listom, faxom alebo elektronicky na základe výberu príjemcu. Potvrdenie musí obsahovať dátum prijatia písomnosti a musí byť podpísané príjemcom alebo jeho zástupcom. Podľa oddielu 315 ods. 5 Občianskeho súdneho poriadku sa vyhotoví potvrdenie o doručení procesnej písomnosti súdnym exekútorom, zástupcom súdu alebo inou osobou či inštitúciou. Po doručení sa potvrdenie bezodkladne zašle na súd.
Pri doručovaní procesnej písomnosti zaslaním na základe oddielu 3141 Občianskeho súdneho poriadku sa vykoná záznam v spise, v ktorom sa uvedie, kedy a kam sa písomnosť či informácia o dostupnosti písomnosti zaslala, ak sa odoslanie nezaznamenalo automaticky v informačnom systéme zriadenom na tento účel.
10 Ako sa postupuje v prípade, ak z nejakého dôvodu adresát písomnosť neprevezme alebo sa doručenie uskutoční v rozpore so zákonom (napríklad písomnosť sa doručí tretej osobe)? Môže byť doručenie písomnosti napriek tomu platné (napr. je možná náprava porušenia zákona) alebo je potrebné opätovné doručenie písomnosti?
Ak písomnosť dostane účastník konania, ktorému mala byť doručená, alebo ak ju dostane osoba, ktorej mohla byť doručená podľa zákona, ale nie je možné potvrdiť doručenie alebo sa nedodrží postup doručenia, písomnosť sa podľa oddielu 307 ods. 3 Občianskeho súdneho poriadku považuje za doručenú účastníkovi konania až od času, keď ju príjemca skutočne prevezme.
V prípade doručenia doporučenou poštou podľa oddielu 313 Občianskeho súdneho poriadku môže súd považovať potvrdenie o doručení, ktoré nespĺňa formálne požiadavky uvedené v odsekoch 3 a 4 toho istého oddielu za primerané na účely doručenia, ak aj napriek tomu dôveryhodne potvrdzuje doručenie. Ak súd nemôže považovať procesný dokument za doručený, pretože ho poskytovateľ poštových služieb doručil nesprávnym spôsobom, súd môže písomnosť odovzdať poskytovateľovi poštových služieb znovu na opätovné doručenie bez toho, aby súdu vznikli ďalšie náklady. Príklady nesprávneho doručenia písomnosti zahŕňajú: nevyužitie všetkých možností stanovených v Občianskom súdnom poriadku na doručenie procesnej písomnosti doporučeným listom, doručenie procesnej písomnosti osobe, ktorej nemala byť doručená v zmysle ustanovení tohto oddielu, nedodržanie požiadaviek na doručenie procesnej písomnosti umiestnením do poštovej schránky podľa oddielu 326 Občianskeho súdneho poriadku, nedodržanie požiadaviek na doručenie procesnej písomnosti uložením podľa oddielu 327 Občianskeho súdneho poriadku alebo nesprávne potvrdenie doručenia, čo znamená, že doručenie sa nemôže považovať za vykonané.
11 Ak adresát odmietne prijať písomnosť na základe použitého jazyka (článok 12 nariadenia o doručovaní písomností) a súd alebo orgán konajúci vo veci po posúdení rozhodne, že odmietnutie prijatia nebolo dôvodné, existuje osobitný právny prostriedok nápravy proti uvedenému rozhodnutiu?
V estónskom práve sa takýto opravný prostriedok nestanovuje.
12 Musím za doručenie písomnosti zaplatiť, a ak áno, koľko? Existuje rozdiel, ak sa má písomnosť doručiť podľa vnútroštátneho práva a ak žiadosť o doručenie pochádza od iného členského štátu? Pozri aj informovanie podľa článku 15 nariadenia o doručovaní písomnosti, ktoré sa týka doručenia písomnosti z iného členského štátu
Náklady na poštové služby, ktoré sa hradia na vnútroštátnej úrovni v Estónsku, nepredstavujú náklady súvisiace s preskúmaním veci, t. j. doručenie procesných písomností vo vnútroštátnom súdnom konaní je vo všeobecnosti bezplatné, pokiaľ sa nevyžaduje doručenie prostredníctvom súdneho exekútora.
Pri doručovaní písomností prostredníctvom súdneho exekútora v súlade s oddielom 48 ods. 2 zákona o súdnych exekútoroch predstavuje poplatok 40 EUR v prípade, ak sa písomnosť doručila adresátovi alebo jeho právnemu zástupcovi:
- prostredníctvom adresy alebo telekomunikačných údajov uvedených v registri obyvateľstva alebo prostredníctvom e-mailovej adresy isikukood@eesti.ee (isikukood = osobný ID kód);
- na adresu uvedenú v registri samostatne zárobkovo činných osôb alebo právnických osôb vedenom v Estónsku alebo prostredníctvom telekomunikačných údajov zadaných do informačného systému tohto registra.
Ak podľa odseku 3 procesná písomnosť nemôže byť doručená napriek tomu, že súdny exekútor vykonal všetky potrebné a primerané úkony na doručenie písomnosti podľa zákonom stanoveného postupu, súdny exekútor má nárok vyžadovať poplatok vo výške 40 EUR na základe vystavenia rozhodnutia o poplatku súdnemu exekútorovi a o úkone doručenia, v ktorom uvedie, aké kroky vykonal v záujme doručenia písomnosti. V iných prípadoch ako v prípadoch uvedených v odsekoch 2 a 3 predstavuje poplatok za doručenie procesnej písomnosti súdnym exekútorom sumu 70 EUR.
Ak má osoba, ktorej sa majú písomnosti doručiť, právnu povinnosť zaznamenať svoju adresu či kontaktné údaje v registri obyvateľov, prípadne v estónskom registri samostatne zárobkovo činných osôb alebo právnických osôb a ak si daná osoba túto povinnosť riadne nesplnila (vrátane prípadu, keď sú údaje uvedené v registri neaktuálne alebo nesprávne z iného dôvodu), a teda doručenie procesných písomností s použitím týchto informácií nebolo možné, na základe rozhodnutia o poplatku súdneho exekútora zaplatí osoba žiadajúca o odborný úkon sumu 35 EUR z poplatku vo výške 70 EUR a osoba, ktorej mali byť písomnosti doručené, zaplatí 35 EUR.
Súdny exekútor nemá právo vyžadovať poplatok a akékoľvek preddavkové platby, ktoré boli vykonané, budú vrátené, ak súdny exekútor neurobil všetky nevyhnutné a primerane možné úkony s cieľom doručiť písomnosti podľa postupu stanoveného v právnych predpisoch, a to v lehote stanovenej súdom, a ak procesné písomnosti nemohli byť doručené.
Výška poštových poplatkov, ktoré má uhradiť súd, závisí od cenníka poskytovateľa služieb; na legislatívnej úrovni nie je stanovená žiadna fixná sadzba. Cena závisí od hmotnosti listu, od miesta, kde sa má doručiť, atď.
Účastník konania musí zaplatiť za doručenie procesnej písomnosti v zahraničí v súlade so sadzbami poskytovateľa poštových služieb. Náklady na doručenie a postúpenie procesných písomností v cudzej krajine a na doručenie a postúpenie takýchto písomností občanovi z Estónskej republiky žijúcemu mimo územia Estónska tvoria súčasť osobitných nákladov na posúdenie prípadu v zmysle oddielu 143 Občianskeho súdneho poriadku. Konkrétne trovy konania je v rozsahu určenom súdom povinný uhradiť vopred ten účastník konania, ktorý podal návrh, na základe ktorého trovy vznikli, ak súd nerozhodne inak. Konečnú zodpovednosť za úhradu trov konania má ten, kto znáša trovy konania na základe rozhodnutia súdu. Trovy súdneho konania znáša neúspešná strana. Pri spracovaní žiadosti o doručenie súdnych písomností na základe návrhu je potrebné zaplatiť štátny poplatok vo výške 50 EUR. Štátny poplatok je možné uhradiť bankovým prevodom na ktorýkoľvek bankový účet ministerstva financií: SEB Pank – číslo bankového účtu EE571010220229377229 (SWIFT: EEUHEE2X); Swedbank – číslo bankového účtu EE062200221059223099 (SWIFT: HABAEE2X); Luminor Bank – číslo bankového účtu EE221700017003510302 (SWIFT: RIKOEE22); LHV Pank – číslo bankového účtu EE567700771003819792 (SWIFT: LHVBEE22).
Viac informácii možno získať v: Občianskom súdnom poriadku