- 1 Druhy rejstříků, které existují v členském státě, obsahující informace významné pro dědění
- 2 Informace obsažené v každém z rejstříků členského státu, uvedeném v bodě 1
- 3 Dostupnost informací o bankovních účtech
- 4 Dostupnost rejstříků práv duševního vlastnictví
- 5 Jiné rejstříky s informacemi významnými pro dědění
- 6 Dostupnost informací o pořízených závětích a závětích, které nepodléhají registraci
Trova informazioni a seconda delle regioni
1 Druhy rejstříků, které existují v členském státě, obsahující informace významné pro dědění
- Obchodní rejstřík
- Centrální depozitář cenných papírů
- Insolvenční rejstřík
- Seznam listin o manželském majetkovém režimu (Seznam listin)
- Registr silničních vozidel (RSV)
- Letecký rejstřík
- Centrální registr zbraní (CRZ)
- Plavební rejstřík, rejstřík malých plavidel
- Katastr nemovitostí
2 Informace obsažené v každém z rejstříků členského státu, uvedeném v bodě 1
Obchodní rejstřík
Obchodní rejstřík je centralizovaný. Právní úpravou je zákon o veřejných rejstřících (dále jen „ZVR“; anglické znění). Obchodní rejstřík je veden v elektronické podobě. Na webových stránkách je umožněn dálkový přístup i možnost získat úředně ověřený elektronický opis. V online databázi lze vyhledávat rovněž podle fyzických osob v angažmá. Pro vyhledávání subjektu je zapotřebí znát jeho název, případně identifikační číslo či spisovou značku, pod kterou je veden u příslušného rejstříkového soudu, u fyzické osoby minimálně příjmení. Všechny zapsané informace jsou pouze v českém jazyce. Dálkový přístup ani úředně ověřený elektronický opis nepodléhají žádnému poplatku.
Na žádost vydá rejstříkový soud listinný úředně ověřený opis zápisu nebo listiny uložené ve sbírce listin Úhrada nákladů za vydání opisu nesmí překročit výši skutečných a účelných administrativních nákladů.
Proti osobě, která právně jedná důvěřujíc údaji zapsanému do veřejného rejstříku, nemá ten, jehož se zápis týká, právo namítnout, že zápis neodpovídá skutečnosti (materiální publicita).
Do obchodního rejstříku se zapisují osoby podle § 42 ZVR. Skutečnosti zapisované do veřejného rejstříku jsou uvedeny v § 25 ZVR. Specifika obchodních korporací jsou uvedena v § 48 ZVR.
Centrální depozitář cenných papírů
Evidence investičních nástrojů v ČR není centralizována.
Jedním z orgánů pro získání informací je Centrální depozitář cenných papírů, a.s. (dále jen „CDCP“).
CDCP neposkytuje výpisy z účtu nikomu jinému než majiteli účtu. Výjimky z ochrany osobních údajů jsou uvedeny v § 115 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu (dále jen „ZPKT“), na jehož základě lze poskytovat informace z evidence mimo jiné i notářům jako soudním komisařům při projednávání pozůstalosti.
CDCP poskytuje informace i zahraničním notářům (soudům) zprostředkovaně přes příslušný český soud, na který se zahraniční soud obrátí se žádostí o zjištění informací o majetku zůstavitele.
Podmínkou je doložení oprávnění zjišťovat majetek ve vztahu ke konkrétnímu zůstaviteli. V souladu s § 116 odst. 6 ZPKT je CDCP oprávněn požadovat úhradu vynaložených nákladů.
Insolvenční rejstřík
Insolvenční rejstřík obsahuje seznam insolvenčních správců, seznam dlužníků a insolvenční spisy. Insolvenční rejstřík je veřejně přístupný. Každý má právo do něj nahlížet a pořizovat si z něj kopie a výpisy. Přístup do insolvenčního rejstříku není zpoplatněn. Veškeré informace jsou v českém jazyce. Na žádost vydá insolvenční soud úředně ověřený výstup.
Údaje zapisuje insolvenční soud do seznamu dlužníků, jakmile nastanou účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení, nejpozději však do 7 dnů po tomto okamžiku. Neprodleně po ustanovení insolvenčního správce zapíše insolvenční soud údaj o tom do seznamu dlužníků. V insolvenčním rejstříku insolvenční soud zveřejňuje chronologicky s uvedením okamžiku vložení rozhodnutí insolvenčního soudu vydaná v insolvenčním řízení a v incidenčních sporech, veškerá podání, která se vkládají do soudního spisu vedeného insolvenčním soudem ohledně dlužníka.
Seznam listin o manželském majetkovém režimu (Seznam listin)
České právo nestanoví žádný speciální režim majetkových poměrů pro registrované partnery.
Seznam listin o manželském majetkovém režimu vede v elektronické podobě Notářská komora ČR (http://www.nkcr.cz/). Seznam listin je centralizovaný a slouží veřejnosti k nahlížení do záznamů o tom, zda manželé změnili svůj majetkový režim a vyjádřili souhlas se zveřejněním této skutečnosti, nebo zda o manželském majetkovém režimu bylo rozhodnuto soudem.
Nahlížení do seznamu listin se provádí elektronicky zde: https://rejstrik.nkcr.cz/, vyhledávacím kritériem je datum narození jednoho z manželů. Pokud Seznam listin bude obsahovat údaje o evidované listině, aplikace umožní vygenerovat ve formátu PDF žádost o opis listiny. S touto žádostí může posléze zákazník požádat kteréhokoli notáře (https://www.nkcr.cz/seznam-notaru) o vydání opisu listiny (jejího obsahu) ze sbírky listin Seznamu listin. Tato žádost může být učiněna také elektronicky (např. prostřednictvím e-mailu). Opis listiny ze Seznamu listin vyhotovený notářem je opisem veřejné listiny. Informace jsou poskytovány v češtině.
Nahlížení do Seznamu listin i vydání opisu listiny jsou zpoplatněny dle notářského řádu (zákon č. 358/1992 Sb.) a notářského tarifu (zákon č. 196/2001 Sb.).
Registr silničních vozidel (RSV)
RSV je neveřejný informační systém veřejné správy, jehož správcem je Ministerstvo dopravy ČR. Přístup do registru vozidel mají obce s rozšířenou působností. Na žádost poskytnou údaje z RSV fyzické nebo právnické osobě, která prokáže právní zájem na poskytnutí údajů. Právní zájem neprokazuje vlastník nebo provozovatel silničního vozidla. Údaje z RSV úřad poskytne rovněž orgánům veřejné moci v rozsahu nezbytném k výkonu jejich působnosti. Žádost o poskytnutí údajů z RSV se podává na předepsaném formuláři. Ty jsou dostupné na stránkách Ministerstva dopravy ZDE. Obecní úřad obce s rozšířenou působností může poskytnout údaje z RSV také elektronickou formou.
Ministerstvo dopravy nevyřizuje žádosti zahraničních orgánů projednávající dědictví o výdej dat z registru vozidel týkajících se zesnulé osoby. Zahraniční orgán musí požádat o výdej dat z RSV prostřednictvím českého soudu, který ověří, zda je zahraniční žadatel oprávněná osoba. Soud pak žádost o výdej dat z RSV směřuje na obecní úřad obce s rozšířenou působností dle místa trvalého bydliště dotčené osoby.
Letecký rejstřík
Letecký rejstřík je veřejně přístupný seznam vedený centrálně Úřadem pro civilní letectví (https://www.caa.cz/letadlova-technika/letecky-rejstrik/). Každý je oprávněn do leteckého rejstříku nahlížet a požadovat od Úřadu opis nebo výpis zapsaných údajů. Vyhledávání v leteckém rejstříku je možné zde: https://lr.caa.cz/letecky-rejstrik. Vedle toho lze o údaje z leteckého rejstříku požádat Úřad pro civilní letectví písemně nebo elektronicky na podatelna@caa.cz.
Centrální registr zbraní (CRZ)
Centrální registr zbraní je neveřejný informační systém veřejné správy, jehož správcem je policie (https://www.policie.cz/). Držitelem zbraně v ČR může být pouze osoba s místem pobytu na území ČR. Skutečnost, že osoba zemřela, se do CRZ dostane notifikací údajů ze základního registru obyvatel. Příslušný útvar policie předává informace o zemřelém vlastníku zbraně a o jeho zbrani příslušnému orgánu, který provádí řízení o dědictví. Zahraniční orgány musí prokázat, že dědické řízení po konkrétní osobě vědou. Žádost o poskytnutí informací lze zaslat písemně nebo elektronicky s elektronickým podpisem.
Plavební rejstřík, rejstřík malých plavidel
Plavební rejstřík je veřejný seznam, rejstřík malých plavidel je neveřejná evidence údajů. Jejich správcem je Státní plavební správa (http://www.plavebniurad.cz/).
Hledání v plavebním rejstříku podle rejstříkového čísla (6 číslic) nebo jednotného evropského identifikačního čísla ENI (8 číslic) je možné zde: https://plavebniurad.cz/dok-pl/plavebni-rejstrik.
Plavební úřad poskytne na žádost údaje z rejstříku malých plavidel orgánu veřejné moci v rozsahu nezbytném k výkonu jeho působnosti a fyzické nebo právnické osobě, která prokáže právní zájem na poskytnutí údajů; právní zájem neprokazuje vlastník nebo provozovatel malého plavidla.
Na žádost lze v obou rejstřících vyhledávat podle údajů, které jsou o vlastníkovi plavidla do rejstříku zapisovány, alespoň ale jméno a příjmení, datum narození, popř. bydliště. Užitečné jsou také informace o technických parametrech. Plavební úřad přijímá podání i v elektronické podobě s elektronickým podpisem.
Katastr nemovitostí
Katastr nemovitostí obsahuje informace týkající se nemovitostí a jejich vlastníků. Kontaktní údaje jsou k nalezení na této adrese. Jednotlivé katastry nemovitostí jsou rozděleny podle místní příslušnosti, pro konkrétní kontaktní údaje je tedy nutné nejprve zvolit příslušný kraj České republiky. Katastr nemovitostí je propojen na celé území České republiky a všechny místní pobočky mají přístup do centrálního katastru nemovitostí.
Informace v katastru nemovitostí jsou veřejně přístupné. Bezplatný přístup je nicméně omezený, plný přístup je za poplatek. Konkrétní údaje o tom, která data jsou poskytována a za jakých podmínek lze najít zde. Služba poskytování přehledu vlastnických a jiných práv k nemovitostem, evidovaných pro fyzické nebo právnické osoby v rozsahu celé České republiky, je poskytována pro žadatele, kteří na ni mají ze zákona nárok na bezplatné využití těchto informací, Českým úřadem zeměměřictví a katastru, odbor služeb uživatelům (kontaktní údaje k nalezení zde).
Online vyhledávání údajů je možné podle parcel, staveb, jednotky. Vyhledat je možné i řízení.
Katastr nemovitostí může být kontaktován orgány jiných členských států, nicméně nejedná se o zaběhnutou praxi, a proto to nedoporučujeme. Efektivnější způsob je obrátit se na místně příslušný soud.
Informace jsou poskytovány v českém jazyce. Katastr nemovitostí poskytuje autorizovaný výpis.
Listiny potřebné k zápisu práva do katastru nemovitostí jsou uvedeny v § 6 a následující zákona č. 256/2013 Sb. z., o katastru nemovitostí.
Specifické případy zapsání práva na základě EDO jsou upraveny v § 69 odst. 6 vyhlášky o katastru nemovitostí č. 357/2013 Sb.
Právo vzniká, mění se nebo se rozšiřuje na základě zápisu do katastru nemovitostí.
3 Dostupnost informací o bankovních účtech
Pro vyhledání informací o bankovním účtu je zapotřebí identifikovat banky, u nichž jsou účty po zůstaviteli vedeny (neexistuje centrální evidence), a následně adresovat okresnímu (resp. obvodnímu) soudu, v jehož obvodu se nachází sídlo dané banky, žádost podle nařízení (EU) 2020/1783. Jakékoli přílohy prokazující údaje o probíhajícím dědickém řízení jsou vhodné, nikoli však povinné.
V žádosti je zapotřebí uvést minimálně jméno, příjmení a datum narození majitele účtu, jakékoli další doplňující informace mohou ulehčit vyhledávání. Poskytnutí informací nepodléhá žádnému poplatku.
4 Dostupnost rejstříků práv duševního vlastnictví
V České republice vede rejstříky práv duševního vlastnictví Úřad průmyslového tajemství, všechny informace jsou k nalezení na této stránce.
Kontaktní údaje:
Úřad průmyslového vlastnictví
Antonína Čermáka 2a
160 68 Praha 6 - Bubeneč
Tel/Fax: 220 383 111 / 224 324 718
E-mail: posta@upv.gov.cz
5 Jiné rejstříky s informacemi významnými pro dědění
Centrální evidence exekucí (CEE)
CEE je veřejný seznam, který vede Exekutorská komora ČR (https://www.ekcr.cz/). CEE je centralizovaná a umožňuje zjišťovat informace o konkrétních exekučních řízeních; zda je proti konkrétní osobě vedena exekuce podle exekučního řádu atd.
Informace v CEE jsou veřejně přístupné, na stránkách https://www.ceecr.cz/ do ní mohou registrovaní i neregistrovaní uživatelé nahlédnout. Vyhledávacím kritériem je jméno, příjmení a datum narození, příp. rodné číslo osoby. Vyřídit lze i elektronickou žádost, pokud je podepsána kvalifikovaným elektronickým podpisem. Výpis z CEE lze získat také osobně v sídle EK ČR v Praze nebo Brně a také na pobočce České pošty s CzechPOINTem. S dotazy na konkrétní exekuční řízení je nutné kontaktovat jednotlivé soudní exekutory uvedené v seznamu exekutorů.
V případě zesnulých osob je nutno upozornit na skutečnost, že v době žádosti již může být předmětná exekuce vedena na jinou osobu (např. dědice) nebo může být skončena. V takovém případě již podle účinných právních předpisů nebude v CEE možné dohledat danou kauzu podle identifikačních údajů zesnulého.
Poskytnutí údajů z CEE je podmíněno uhrazením poplatku ve výši dle vyhlášky č. 329/2008 Sb., o centrální evidenci exekucí.
6 Dostupnost informací o pořízených závětích a závětích, které nepodléhají registraci
Závěti je možné uschovat následujícími způsoby:
- Pokud jde o závěť či jiné pořízení pro případ smrti, které není ve formě notářského zápisu, ale vyhotoví ji zůstavitel ve formě soukromé listiny, může být taková listina přijatá do notářské úschovy. Originál takové listiny zůstane u notáře, který o takové úschově sepíše protokol, a následně toto právní jednání zaeviduje v Evidenci právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky.
- Pokud taková listina není svěřena do notářské úschovy, není tato otázka regulována. Nejčastěji půjde o úschovu zcela neformální, u příbuzných či dědiců, v domácnosti nebo také u advokáta či v bance.
V dědickém řízení musí každý, kdo má u sebe pořízení zůstavitele pro případ smrti nebo jinou listinu, významnou pro řízení o pozůstalosti, ji na výzvu vydat soudu. Neuposlechnutí příkazu soudu může být sankcionováno pořádkovou pokutou.
Obsah a stav listin, které nebyly předmětem evidence a vyšly najevo až v průběhu řízení, zjišťuje pověřený soudní komisař. Notář jedná při zjišťování obsahu závěti z úřední povinnosti.
Veřejné zjištění stavu a obsahu listin se týká pouze takových listin, které notář přijal do úschovy a které nebyly sepsány ve formě notářského zápisu. Zjištění stavu a obsahu listin se v takových případech provede veřejně, což znamená, že notář jako soudní komisař vyrozumí o datu konání úkonu osoby, kterým dle dosavadního šetření svědčí dědická posloupnost.
Tento postup se netýká listin, které byly sepsány ve formě notářského zápisu, anebo listin, které nepodléhají evidenci, což jsou listiny, které měl zůstavitel uloženy u sebe v domě či bytě, anebo které byly uloženy v advokátní úschově nebo v úschově jiné osoby, např. dědice či vykonavatele závěti.
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.